شنبه ۹۷/۱۱/۲۷   Sat 19/2/16

تمایل به سفرهای ماجراجویانه، یک ویژگی ژنتیکی

چاپ مطلب بازدید : 1054 جمعه ۱۴ فروردین ۹۴

حدود 20 درصد از مردم دنیا یک ویژگی ژنتیکی دارند که آنان را به سفرهای ماجراجویانه  ترغیب می‌کند.

تمایل به ‌سفرهای ماجراجویانه، یک ویژگی ژنتیکی!

تمایل به<a class='specificlinks' href='https://www.bistsotoon.com/p/%d8%aa%d9%85%d8%a7%db%8c%d9%84-%d8%a8%d9%87-%d8%b3%d9%81%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%85%d8%a7%d8%ac%d8%b1%d8%a7%d8%ac%d9%88%db%8c%d8%a7%d9%86%d9%87-%db%8c%da%a9-%d9%88%db%8c%da%98%da%af%db%8c-%da%98%d9%86%d8%aa%db%8c%da%a9%db%8c' title='حدود 20 درصد از مردم دنیا یک ویژگی ژنتیکی دارند که آنان را به سفرهای ماجراجویانه  ترغیب می‌کند.'> ‌سفرهای ماجراجویانه</a>، یک ویژگی ژنتیکی!

تمایل به ‌سفرهای ماجراجویانه، یک ویژگی ژنتیکی!

اختصاصی بیست ستون: 

حدود 20 درصد از مردم دنیا یک ویژگی ژنتیکی دارند که آنان را به ‌سفرهای ماجراجویانه و توأم با خطر ترغیب می‌کند. آیا مواقعی که برای ‌سفرهای ماجراجویانه و هیجان‌انگیز برنامه‌ای ندارید، احساس بی‌قراری می‌کنید؟ اگر این‌گونه است شما هم جزو آن دسته افرادی هستید که به صورت ژنتیک برای ماجراجویی و گشت گذار هیجان‌انگیز، برنامه ریزی شده‌اند. این ویژگی ژنتیکی باعث شده است که انسان به سرتاسر کره‌ی زمین مسافرت کند و موفق به کشف سرزمین‌های ناشناخته و قاره‌های جدید شود. بدون این ویژگی امکان نداشت که کاشفان نام آور کره‌ی زمین خطرات سفرهای دریای طولانی مدت را تحمل کرده و به کشفیات کنونی دست پیدا کنند. در حال حاضر برای افراد دارای این ویژگی، هیچ محدودیت و خطری، دلیلی برای متوقف کردن ‌سفرهای ماجراجویانه محسوب نمی‌شود و به همین دلیل به معنای واقعی سرتاسر کره زمین قلمروی انسان به شمار می‌آید.


 به گفته‌ی ساوانته پابو سرپرست موسسه‌ی انسان شناسی تکاملی مکس پلانک در لایپزیک آلمان: هیچ کدام از ‌حیواناتی که مشخصات ژنتیکی مشابه انسان دارند، دارای این ویژگی نیستند و با احساس خطر از شرایط خطر آفرین دوری می‌کنند. به همین دلیل هر کدام موجودات زنده با توجه به توانایی‌هایشان، قلمرو مشخصی دارند. تنها انسان است که هیچ مرزی نمی‌شناسد و به هر سرزمین و منطقه‌ای سرک می‌کشد. در گذشته این کار با دلایل اقتصادی و نیاز به منابع جدید توجیه می‌شد ولی اکنون این‌گونه سفرها صرفاً به دلیل روحیه ماجراجویی و علاقه شدید به هیجان ناشی از استقبال خطر در انسان‌های خاص انجام می‌شود.


این ویژگی که ممکن است از دید انسان‌های عادی به دیوانگی و بی احتیاطی تعبیر شود، باعث شده است که نوع بشر در مدت 50 هزار سال به تمام نقاط کره زمین دست پیدا کند و اکنون قصد سفر به فضا و تسخیر سیارات دیگر داشته باشد. ماهیت و دلیل این ویژگی چیست؟

ژن ماجراجویی:

تمایل به<a class='specificlinks' href='https://www.bistsotoon.com/p/%d8%aa%d9%85%d8%a7%db%8c%d9%84-%d8%a8%d9%87-%d8%b3%d9%81%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%85%d8%a7%d8%ac%d8%b1%d8%a7%d8%ac%d9%88%db%8c%d8%a7%d9%86%d9%87-%db%8c%da%a9-%d9%88%db%8c%da%98%da%af%db%8c-%da%98%d9%86%d8%aa%db%8c%da%a9%db%8c' title='حدود 20 درصد از مردم دنیا یک ویژگی ژنتیکی دارند که آنان را به سفرهای ماجراجویانه  ترغیب می‌کند.'> ‌سفرهای ماجراجویانه</a>، یک ویژگی ژنتیکییکی از دلایل احتمالی، وجود یک ژن (و یا ترکیبی از ژن‌های مختلف) در 20 درصد از انسان‌ها است که باعث ترغیب افراد به ترک ‌زندگی روزمره و استقبال از خطر می‌شود. به عنوان مثال ژن drd4 که مسئول کنترل ترشح هورمون دوپامین است و انواع مختلف آن باعث بروز رفتارهای انگیزشی متفاوت در انسان‌ها می‌شود. تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان می‌دهد که افراد دارای ژن drd4 نوع 7r، در مقابله با خطرها بسیار بی پروا ظاهر می‌شوند و از ‌سفرهای ماجراجویانه استقبال می‌کنند. این افراد از ریسک کردن، گشت‌وگذار در مناطق ناشناخته و ملاقات با افراد ناشناس ابایی ندارند و از امتحان کردن غذاهای جدید و رفتار بر اساس رسوم اجتماعی متفاوت لذت می‌برند. به همین دلیل است که بعضی از انسان‌ها نه تنها از تفاوت‌ها لذت می‌برند بلکه مشتاقانه در جستجوی آن هستند.


برای آگاهی از داشتن این‌گونه ژن‌ها می‌توانید تاریخچه‌ی نیاکان خود را بررسی کنید و اگر در آن سابقه مهاجرت و کوچ‌نشینی وجود داشت، ممکن است شما نیز ژن ماجراجویی داشته باشید. نتایج تحقیقات گسترده‌ای که در سال 1999 انجام شد حاکی از آن بود که در جوامع کوچ‌نشین و مهاجر احتمال وجود ژن تغییریافته‌ی drd4 بسیار بیشتر از جمعیت‌های یکجا نشین است. با توجه به این نتایج می‌توان گفت که ایجاد تغییرات در ژن drd4، حاصل خلق‌وخوی تنوع طلبی، جستجو گری و جنب‌وجوش زیاد در جوامع مهاجر و نوعی ترفند طبیعت برای ایجاد سهولت در این ‌سبک زندگی محسوب می‌شود.


با این تفاصیل ایجاد تغییرات ژنتیکی در بعضی افراد به دلیل ‌سبک زندگی خاص نیاکان آن‌ها و انتقال به فرزندانشان است. این خصوصیت، انگیزه اصلی و دلیل برتری ماجراجویانی بوده که بدون کوچک‌ترین آگاهی از خطرات سفرهای دریایی و آنچه در پایان سفر در انتظارشان خواهد بود، دل به دریازده و گرسنگی و تشنگی را تحمل می‌کردند و در نهایت موفق به کشف ناشناخته‌ها و رسیدن به سرزمین‌های جدید می‌شدند.

گذشته از کشفیات علمی در مورد این ژن به‌خصوص، بسیاری از محققان اتفاق نظر دارند که تنها یک ژن خاص نمی‌تواند دلیل اصلی این خصوصیت برجسته و اعجاب‌انگیز انسانی و همین‌طور اکتشافات و ماجراجویی‌های حاصل از آن باشد. نباید فراموش کرد که تنها لازمه‌ی رفتن به سفرهای خطرآفرین و هیجان‌انگیز، تمایل شخصی نیست و داشتن شرایط بدنی خوب و ‌سلامت جسمی و روحی نیز الزامی است. در کنار این ویژگی‌ها، هوش بالا و قدرت ابتکار در مقابله با شرایط سخت و تهدیدها نیز توانایی مؤثر و مفیدی است.


طبیعت و مهارت‌های آموختنی

تمایل به<a class='specificlinks' href='https://www.bistsotoon.com/p/%d8%aa%d9%85%d8%a7%db%8c%d9%84-%d8%a8%d9%87-%d8%b3%d9%81%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%85%d8%a7%d8%ac%d8%b1%d8%a7%d8%ac%d9%88%db%8c%d8%a7%d9%86%d9%87-%db%8c%da%a9-%d9%88%db%8c%da%98%da%af%db%8c-%da%98%d9%86%d8%aa%db%8c%da%a9%db%8c' title='حدود 20 درصد از مردم دنیا یک ویژگی ژنتیکی دارند که آنان را به سفرهای ماجراجویانه  ترغیب می‌کند.'> ‌سفرهای ماجراجویانه</a>، یک ویژگی ژنتیکی


برای استقبال از خطر و رفتن به مسافرت‌های ماجراجویانه تنها خصلت‌های طبیعی کافی نیست و داشتن آموزش مناسب نیز به همان اندازه مؤثر است. برای پرواز کردن، بی‌پروایی لازم است ولی بدون آموزش هرگز موفق به انجام آن نخواهید شد. اگر می‌خواهید به کشورهای مختلف سفر کرده و غذاهای گوناگون را امتحان کنید، باید ابتدا ذائقه‌ی خود را برای این کار آماده کنید. ممکن است در حالت عادی حتی بعضی از غذاهای مرسوم در جامعه خود را نیز نپسندید ولی با باز کردن ذهن و آماده شدن برای پذیرش طعم‌های دور از انتظار قادر خواهید بود که عجیب‌ترین غذاها را به راحتی میل کنید. برای لذت بردن از ‌سفرهای ماجراجویانه باید از مهارت‌های آموختنی مورد نیاز نیز برخوردار باشید تا در تقابل با موقعیت‌های مختلف بتوانید با تکیه بر این آموزش‌ها عکس‌العمل‌های مناسب‌تری نشان دهید.


به‌هرحال ژن مناسب داشته باشید یا نه باید به معنای واقعی برای مسافرت آماده باشید و تجهیزات مناسب را فراهم کنید. بر اساس مستند زیبای شبکه‌ی جغرافیای ملل، نداشتن قایق‌های مناسب باعث شد که اقوام ساکن جزایر پولینزی در اقیانوس آرام، چند هزار سال در انزوا باشند و نتوانند به سرزمین‌های دیگر مهاجرت کنند. پول کافی، آشنایی با زبان و نحوه‌ی عملکرد وسایل نقلیه کشور مقصد می‌توانند کار شما را بسیار آسان نمایند.

بر اساس یافته‌های دانشمندان، حیات انسان بین 50 تا 70 هزار سال قبل در قاره‌ی آفریقا آغاز شده است. از همان موقع انسان‌ها شروع به پیشروی در سرزمین‌های اطراف نمودند و هنوز هم متوقف نشده‌اند. نقش ژنتیک را نمی‌توان در این مسئله نادیده گرفت ولی مسائل دیگری مثل فرهنگ، جنسیت و طبقه اجتماعی نیز نقش مهمی در این میان به عهده دارند. بی توجهی به این مسائل و توضیح این روند حیرت‌انگیز تنها به کمک علم ژنتیک ممکن است باعث ایجاد دیدگاه نابرابری نسبت نژادهای مختلف باشد. بااین‌وجود اگر فردی هستید که ‌زندگی روزمره برایتان کسل‌کننده است و دائماً در اندیشه رفتن به مکان‌های جدید هستید و یا علاقه‌ی زیادی به جغرافیای مناطق مختلف دارید، ممکن چیزی در اعماق وجودتان باشد که از اجداد ماجراجویتان به ارث برده باشید و این میراث شما را به ماجراجویی و گشت‌وگذار در مناطق ناشناخته ترغیب می‌کند.

به تلگرام ما بپیوندید
5 ستاره از 5 در 1 رای

عنوان این مقاله : تمایل به سفرهای ماجراجویانه، یک ویژگی ژنتیکی

رای شما :
زمان دقیق: 2015-04-03T10:57:24+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است