شنبه ۹۷/۹/۲۴   Sat 18/12/15

تولید اتومبیل‌های مبتنی بر سوخت دی‌اکسید کربن توسط کمپانی آئودی

چاپ مطلب بازدید : 671 چهارشنبه ۲۰ خرداد ۹۴

آئودی و تولید اتومبیل‌های مبتنی بر سوخت دی‌اکسید کربن و آب

تولید اتومبیل‌های مبتنی بر سوخت دی‌اکسید کربن توسط کمپانی آئودی

اتومبیل آئودی

آئودی و تولید اتومبیل‌های مبتنی بر سوخت دی‌اکسید کربن و آب

اختصاصی بیست ستون: 

مطمئنا در آینده‌ی نه چندان دور استفاده از خودروهای مبتنی بر سوخت‌های بنزینی، گازوئیلی و ... که منجر به بروز خطراتی برای سلامتی انسان‌ها و همچنین کره‌ی زمین شده به کنار خواهند رفت. در واقع کمپانی‌های بزرگ تولیدکننده‌ی خودرو هم‌اکنون بخش عظیمی از سرمایه‌های خویش را بر روی طراحی و ساخت اتومبیل‌های الکترونیکی یا برقی معطوف کرده‌اند.

اتومبیل‌های الکتریکی آن دسته از خودروهایی محسوب می‌شوند که در آن‌ها از منبعی الکتریکی مانند باتری به جای موتور اصلی و بنزینی اتومبیل استفاده می‌شود. اولین خودروی برقی تولید شده در دنیا در قرن نوزدهم طراحی و ساخته شد اما متاسفانه به دلیل پیشرفت روز افزون اتومبیل‌های احتراقی و استقبال بیش از اندازه‌ی کاربران از این خودروها، توجه خاصی به اولین اتومبیل الکتریکی تولید شده نگردید؛ اما در دهه‌های 1970 و 1980 میلادی با وقوع بحران انرژی مجددا بحث خودرو‌های برقی یا الکتریکی مورد توجه قرار گرفت و تقریبا از سال 2008 میلادی بود که با پیشرفت‌های اساسی در زمینه‌های الکتریکی و همچنین مواجه شدن با مشکلات زیست محیطی و تولید بیش از اندازه‌ی گازهای گلخانه‌ای برنامه‌ریزی‌های دقیق‌تری به منظور تولید اتومبیل‌های برقی و الکتریکی صورت گرفت.

اما کمپانی آئودی به منظور کاهش میزان آلودگی محیطی و از بین بردن خطرات زیست محیطی به تازگی ایده‌ای جدید را دنبال می‌کند. این ایده‌ی منحصربه‌فرد مربوط به ساخت اتومبیل‌های دیزل الکترونیکی مبتنی بر سوخت دی‌اکسید کربن و آب است. آب و دی‌اکسید کربن از مواد شیمیایی محسوب می‌شوند که دسترسی به آن‌ها به راحتی امکان‌پذیر بوده و از سایر مواد شیمیایی نظیر بنزین، گازوئیل، گوگرد و ... از نظر هر نظر بهتر و سالم‌تر خواهند بود. در واقع ترکیب آن و دی‌اکسید کربن یک ترکیب کاملا سازگار با محیط زیست محسوب می‌شود که آئودی قصد دارد از این ترکیب در اتومبیل‌های آینده‌ی خویش به عنوان سوخت محرک موتور الکتریکی دیزلی این خودروها استفاده نماید.

در این فرآیند از الکترولیز به منظور تجزیه‌ی آب استفاده شده و سپس عملیات ادغام‌سازی با گاز co2 طی یک فرآیند سنتز با راندمان بالا انجام خواهد شد. در واقع در این فرآیند هیدروژن موجود در آب از آن بیرون کشیده خواهد شد و در مرحله‌ی بعدی گاز co2 طی یک فرآیند شیمیایی دقیق و از پیش تعیین شده با هیدروژن استخراج شده ترکیب می‌گردد و نهایتا زنجیره‌ای از هیدروکربن‌ها ایجاد خواهد شد. این ترکیب زنجیره‌ای نهایتا می‌تواند با اقدامات و تدابیر خاصی به عنوان سوخت اتومبیل‌های دیزل الکترونیکی مدنظر شرکت آئودی استفاده شود. شایان ذکر است که آئودی مدعی شده این سوخت علاوه بر سازگاری با محیط زیست و عدم تولید انبوه گازهای گلخانه‌ای منجر به بهتر و روان‌تر کار کردن موتور اتومبیل‌ها و تولید سروصدای کمتر توسط آن‌ها نیز خواهد شد.

مترجم: امین رضائیان

به تلگرام ما بپیوندید
5 ستاره از 5 در 1 رای

عنوان این مقاله : تولید اتومبیل‌های مبتنی بر سوخت دی‌اکسید کربن توسط کمپانی آئودی

رای شما :
زمان دقیق: 2015-06-10T08:59:18+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است