جمعه ۹۷/۷/۲۷   Fri 18/10/19

تکنولوژی جدید مایکروسافت در کنفرانس BUILD 2015

چاپ مطلب بازدید : 1482 چهارشنبه ۲۰ خرداد ۹۴

تجربه‌ی استفاده از "HoloLens" مایکروسافت در کنفرانس BUILD 2015

تکنولوژی جدید مایکروسافت در کنفرانس build 2015

هولولنز

تجربه‌ی استفاده از "hololens" مایکروسافت در کنفرانس build 2015

اختصاصی بیست ستون: 

مقدمه

دوستان عزیز همانگونه که می‌دانید دنیای تکنولوژی در زمینه‌ی ابزاری پوشیدنی رشد و پیشرفت فوق‌العاده چشمگیری داشته است. پیش‌ازاین ابزارهای پوشیدنی همچون عینک "واقعیت مجازی " oculus rift و ... ارائه شده بودند که با استفاده از آن‌ها شما بدون نیاز به وجود هیچ دستگاه ثانویه‌ای به محیطی کاملا مجازی سه بعدی دست پیدا می‌کردید. تکنولوژی مربوط به این محصولات با نام لقب اختصاصی virtual reality به معنای "واقعیت مجازی " معرفی شد چراکه در طول استفاده از این ابزارهای پوشیدنی شما با محیطی کاملا مجازی روبه‌رو خواهید بود که هیچ ارتباط و نقطه‌ی مشترکی با دنیای واقعی پیش رویتان ندارد.

اما چندی پیش مایکروسافت از تکنولوژی جدید مدنظر خویش در ابزارهای پوشیدنی و مجازی ساز رونمایی کرد. این تکنولوژی جدید در عینک "hololens" یا "هولولنز " مایکروسافت جاسازی شده و تجربه‌ای متفاوت را برای کاربران به همراه خواهد داشت. هولولنز در واقع ترکیبی از دنیای واقعی و مجازی را در محیطی بصری ادغام‌سازی نموده و در اختیار شما قرار خواهد داد؛ بنابراین شما درعین‌حال که می‌توانید بخش‌های مجازی محیط پیرامون خود را کنترل کنید به واقعیت محیط اطراف خویش نیز تسلط کامل خواهید داشت. مایکروسافت تکنولوژی به کار گرفته شده در عینک‌های جدید هولولنز خویش را با نام اختصاصی augmented reality به معنای "واقعیت تکمیل شده " خطاب می‌کند.

مطمئنا تکنولوژی که مایکروسافت در عینک hololens خود به کار برده یک ایده‌ی کاملا نو محسوب می‌شود که پتانسیل لازم به منظور پیشرفت و ایجاد تغییرات عمده در تکنولوژی دستگاه‌های پوشیدنی و مجازی ساز را به همراه دارد. به تازگی و طی رویداد build 2015 کمپانی مایکروسافت در کنار محصولات و پروژه‌هایی جدیدی که از آن‌ها رونمایی کرد، جلوه‌هایی خاص از عینک hololens خویش را نیز برای افراد خاصی به معرض نمایش قرار داد.

هولولنز

مایکروسافت تصمیم گرفت که برای رونمایی از برخی قابلیت‌های و جنبه‌های تکنولوژی " واقعیت تکمیل شده " خویش در عینک هولولنز تنها برخی از خبرنگاران و وبلاگ نویسان خاص و از پیش تعیین‌شده‌ای را تحت شرایط و ضوابطی خاص به مراسمی اختصاصی در کنفرانس build 2015 دعوت نماید. در بین وبلاگ نویسان و خبرنگاران برتری که صلاحیت شرکت در این مراسم را داشتند نماینده‌ی رسمی سایت و منبع خبری phonearena.com نیز حضور داشت و وی پس از اتمام مراسم طی مقاله‌ی فوق‌العاده جالبی به توصیف لحظات منحصربه‌فرد خویش و تجربه‌ی استفاده از عینک هولولنز مایکروسافت پرداخت. ما در این مقاله لحظه‌به‌لحظه از تجربه‌ی وی را از زبان خودش ترجمه و در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد؛ بنابراین با مجله‌ی بیست ستون همراه باشید.


 

شرح ماجرا

در ابتدا باید بگویم که تکنولوژی "واقعیت تکمیل شده " مایکروسافت در عینک هولولنز فناوری دگرگون‌سازی محسوب می‌شود که منجر به تغییر دنیا و نگرش‌های بصری ما انسان‌ها در هر زمینه و از هر نظر خواهد شد. مایکروسافت امروز به طور رسمی جنبه‌های از عملکرد این عینک فوق‌العاده و بهره‌مند از تکنولوژی‌های نسبتا ناشناخته را به ما نشان داد.

هولولنز


در ابتدا عده‌ای از خبرنگاران و وبلاگ نویسانی که برگزیده شده بودند همراه با بنده به هتلی در نزدیکی محل برگزاری کنفرانس bulid 2015 هدایت و اسکورت شدند. سپس مامورین و دست اندرکاران مایکروسافت ما را به طبقه‌ی ششم هتل هدایت کردند. محیط هتل کاملا حفاظت شده بود و هیچ فرد دیگری به جز برخی از دست اندرکاران مایکروسافت اجازه‌ی حضور در آن را نداشتند. طبقه‌ی ششم به طرز جالب‌توجهی توسط شرکت مایکروسافت پوشش محیطی داده شده بود به گونه‌ای که حتی تمامی کارکنان خود مایکروسافت نیز حق حضور در آن را نداشته و تنها عده‌ی خاصی می‌توانستند در این طبق رفت و آمد داشته باشند.

در این لحظه با وارد شدن به اتاقی عینک هولولنز مایکروسافت را در پشت شیشه‌های کاملا محافظت‌شده‌ای مشاهده می‌کردیم که با هشدار: لطفا دست نزنید! از آن‌ حفاظت می‌شد. احتمالا این شیشه‌ها کاملا ضدگلوله و مقاوم طراحی شده بودند. سپس مامورین مایکروسافت با بیان جمله‌ای به ما اجازه دادند که از عینک هولولنز عکسبرداری نماییم و تمامی تصاویری که در این مقاله مشاهده می‌کنید توسط بنده در محیط این اتاق از عینک هولولنز ضبط شده است.


پس از عکسبرداری از هولولنز از ما درخواست شد که تمامی ابزارهای هوشمند خویش نظیر ساعت مچی، تبلت، گوشی هوشمند، دوربین و ... را تحویل مامورین مایکروسافت دهیم. با تحویل دادن لوازن هوشمند خویش به مامورین مایکروسافت هر یک از لوازم شخصی ما در قفسه‌ای جداگانه قرار داده شدند. سپس به هر یک از ما مداد و دفترچه‌ای به منظور نوت برداری اهدا شد و پس از آن مامورین مایکروسافت ما را به اتاقی دیگر هدایت کردند و ماجرای اصلی آغاز شد.

هولولنز


مکان جدیدی که به آنجا هدایت شده بودیم تقریبا شبیه به یک جایگاه سخنرانی بود، بنابراین ما می‌توانستیم در صندلی‌های اختصاصی تعبیه شده در این مکان نشسته و ادامه‌ی ماجرا را دنبال کنیم. پس از دقایقی بخش اول رونمایی رسمی از جنبه‌های عملکردی عینک هولولنز توسط دو تن از دست اندرکاران مایکروسافت با نام جو (joe) و دن (dan) آغاز شد. جو عینک هولولنز را بر روی چشمان خویش قرار داد و دن هم در پشت کامپیوتر شخصی در نظر گرفته شده برای وی نشست. کامپیوتر دن از سیستم عامل ویندوز 10 مایکروسافت بهره‌مند بود و وی به راحتی برنامه‌ی اسکایپ را اجرا نمود و از طریق مکالمه‌ای تصویری با جو را آغاز کرد. دراین‌بین تصویری که جو در پشت عینک هولوگرام خود نظاره‌گر آن بود به طور دقیق و لحظه‌به‌لحظه برای ما حاضرین پخش می‌شد و ادغام‌سازی محیط بصری مجازی با محیط واقعی در تصاویری که مشاهده می‌کردیم فوق‌العاده جالب‌توجه بود. جو در هر لحظه که تمایل داشت بنا به سلیقه‌ی شخصی خود مکان‌ پنجره‌ی مکالمه‌ی خویش با دن را تغییر می‌داد و این موضوع در حالی بود که وی به محیط واقعی اطراف خویش کاملا تسلط داشته و تنها محیط مجازی مربوط به برنامه‌ی اسکایپ را جا به جا می‌کرد.


هولولنز

سپس دن و جو مدلی شبیه سازی شده و کاریکاتور مانند از سانفرانسیسکو را به تصویر کشیدند و بنا به سلیقه‌ی خود در هر بخش از آن تغییراتی را اعمال کرده و سپس طرح نهایی را به حافظه‌ی یک پرینتر سه بعدی ارسال نموند. سپس از پرینتر سه بعدی نامبرده شده ماکست شهر سانفرانسیسکو با تغییراتی که جو و دن اعمال کرده بودند استخراج گردید. سپس مجددا دن وارد فضای مجازی هولولنز جو شده و آن‌ها در کنار یکدیگر به اعمال تغییر در مدلی مشخص و واحد از شهر سانفرانسیسکو پرداختند؛ اما این موضوع تمام ماجرا نبود.


پس از اتمام نمایش آقای جو و دن که به طور نسبتا خلاصه به آن پرداختیم (چراکه پیش‌ازاین هم از جنبه‌های عملکردی این چنینی هولولنز مایکروسافت رونمایی شده بود) نوبت به بخش اصلی داستان و ماجرا رسید. مامورین مایکروسافت از ما درخواست کردند که با ترک طبقه‌ی ششم به طبقه‌ی بیست و هفتم برویم. در طول این امر مامورین مایکروسافت نیز دائما ما را اسکورت و هدایت می‌کردند. محیط این طبقه هم توسط مامورین مایکروسافت کاملا حفاظت شده بود و هیچ شخص غیر رسمی یا ناشناسی در این طبقه وجود نداشت. سپس ما را به اتاق از پیش تعیین‌شده‌ای هدایت و توسط دستگاهی خاص فاصله‎ی بین مردمک دو چشمانمان را اندازه‌گیری کردند. مطمئنا انجام این کار امری لازم پیش از تجربه‌ی عملی استفاده از هولولنز مایکروسافت محسوب می‌شود چراکه دید سه بعدی شما و تصویر مجازی پیش روی‌تان می‌بایست با محاسبات دقیقی انجام شده که عملکرد دقیق‌تر آن مستلزم تعیین فاصله‌ی مابین مردمک دو چشمان هر فرد خواهد بود. پس‌ازاین کار هر یک از ما به اتاقی جداگانه هدایت شدیم. پس از ورود به اتاق یک هولولنز اختصاصی که مشخص بود بر اساس فاصله‌ی مردمک دو چشمان بنده رگلاژ شده است در اختیار من قرار داده شد. مطمئنا به تمامی وبلاگ نویسان و افرادی که در جمع ما حضور داشتند نیز هولولنزی اختصاصی در اتاق‌های کاملا حفاظت شده داده شد.


هولولنز

با قرار دادن هولولنز مایکروسافت بر روی چشمانم احساس بسیار راحتی داشتم. تمامی جنبه‌های ای عینک "واقعیت تکمیل شده " می‌تواند توسط خود رگلاژ شده و مطابق با ابعاد سر شما تنظیم گردد. بدنه‌ی هولولنز به گونه‌ای طراحی شده که احساسی کاملا راحت را به شما منتقل می‌کند. از این مهم‌تر با توجه به دیدی که شما ضمن استفاده از این عینک از محیط واقعی خویش دارید، میزان حس اطمینان شما فوق‌العاده افزایش یافته و به نوعی دیگر نگران محیط واقعی خویش نخواهید بود. در واقع با استفاده از هولولنز مایکروسافت شما ترکیبی از دنیای مجازی و دنیای واقعی پیش رویتان را تجربه خواهید کرد. این امر در حالی رخ می‌دهد که دو محیط مجازی و واقعی پیش رویتان به شکلی کاملا هماهنگ و جالب‌توجه نمایان می‌شوند.


پس از دقایقی که احساس راحتی لازم به بنده دست داد، نرم افزاری اختصاصی از نرم افزارهای کمپانی تریمبل (trimble) که در رابطه با ساخت و ساز و مهندسی عمران بود، به تصویر کشیده شد که مدلی رندر شده از یک سازه را نمایش می‌داد. در هر قسمتی که مدنظرم بود می‌توانستم به سه طریق اعمال تغییرات کنم. این سه طریق شامل نگاه خیره، حرکت و اشاره‌ی دست و دستورات صوتی بودند. این سه قابلیت به اصطلاح از سوی مایکروسافت ggv (gaze, gesture, voice) نام‌گذاری شده‌اند. به عنوان مثال من می‌توانستم با خیره شدن ناگهانی به قسمتی از سازه و سپس حرکت دادن چشم خود تغییرات مدنظر را در آن ایجاد کنم. به‌طورکلی تجربه‌ی استفاده از هولولنز مایکروسافت یکی از بهترین دقایق عمرم محسوب می‌شد. اگرچه زمان ارائه شده به منظور تجربه و استفاده از این دستگاه فوق‌العاده ناچیز بود، اما هیچ‌گاه نمی‌توانم این لحظه را فراموش کنم.


مطمئنا تعداد بسیار زیادی از افراد هم‌اکنون آرزو دارند که برای لحظاتی بتوانند عینک هولولنز مایکروسافت را بر روی چشمان خویش قرار دهند و من فردی خوش‌شانس بودم که این امکان برایم فراهم شد. به‌طورکلی هولولنز مایکروسافت تکنولوژی برتری است که مطمئنا آینده و جهان را به ویژه در زمینه‌های مهندسی دچار دگرگونی خواهد کرد.

 

سایر اطلاعات کلی

مایکروسافت هنوز اطلاعات دقیقی در رابطه با اجزای سخت افزاری فوق‌العاده پیچیده‌ی به کار گرفته شده در این عینک بهره‌مند از تکنولوژی "واقعیت تکمیل کننده " ارائه نکرده، اما مدعی شده که سیستم روی یک چیپ و پردازنده‌ای که در این عینک به کار گرفته شده به تنهایی از بسیاری از لپ‌تاپ‌های کنونی موجود در بازار پیچیده‌تر و دقیق‌تر است. مایکروسافت اعلام کرده که در عینک هولولنز (hololenz) از واحد پردازشگری اختصاصی با نام hpu استفاده کرده است. واژه‌ی hpu در واقع مخفف عبارت holographic processor unit به معنای "واحد پردازنده‌ی هولوگرافیک " است؛ بنابراین از نام این پردازنده نمی‌توانیم اطلاعات دقیقی را رابطه با نحوه‌ی عملکرد آن و تکنولوژی به کار گرفته شده در آن کسب کنیم.


نکته‌ی جالب‌توجه در این است که علیرغم قرار داشتن عینک هولولنز در مراحل اولیه‌ی طراحی خود، مایکروسافت اعلام کرده که این نمونه‌ی اولیه‌ی این محصول احتمالا در کنار زمان عرضه‌ی ویندوز 10 ارائه می‌شود. البته هنوز صحت این ادعا مشخص نشده و این احتمال بسیار ناچیز است که مایکروسافت نمونه‌های عمومی این عینک را به زودی عرضه کند. مطمئنا هولولنز مایکروسافت با توجه به تکنولوژی‌های فوق‌العاده پیشرفته‌ای که به همراه دارد، محصولی فوق‌العاده گران‌قیمت خواهد بود. درهرحال باید منتظر اخبار بعدی مرتبط با این محصول باشیم.

مترجم: امین رضائیان

به تلگرام ما بپیوندید
5 ستاره از 5 در 1 رای

عنوان این مقاله : تکنولوژی جدید مایکروسافت در کنفرانس BUILD 2015

رای شما :
زمان دقیق: 2015-06-10T19:26:23+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است