شنبه ۹۸/۱/۳۱   Sat 19/4/20

جانوران عجیبی که تنها در ایران وجود دارد

چاپ مطلب بازدید : 1729 دوشنبه ۹ آذر ۹۴

پلنگ 90 کیلویی در ایران بی نظیر است

جانوران عجیبی که تنها در ایران وجود دارد

حیات وحش ایران

پلنگ 90 کیلویی در ایران بی نظیر است

اختصاصی بیست ستون:  

در کشورمان جانوران و پرنده های عجیب و غریبی وجود دارد و کافی است به نقاط مختلف کشور بروید تا این موجودات شگفت انگیز را مشاهده کنید . این موجودات به دلیل کمیاب بودن سبب شده اند تا خیلی از دانشمندان و محققان به ایران سفر کنند. در این مطلب با عجیب و غریب ترین جانوران ایرانی آشنا شوید ...

گاندو ؛ گونه ای کمیاب از خانواده کروکودیل ها

عکس 1

گاندو یکی از کمیاب ترین گونه از خانواده کروکودیل ها می باشد که در شبه قاره هند پیدا می شود. گاندو می تواند به راحتی گوزن 225 کیلویی و گاومیش 450 کیلویی را شکار کند و حتی قادر است با ببر و پلنگ نبرد داشته باشد و در این نبرد پیروز شود. در ایران گاندو یک انسان را شکار کرد و در این جریان یک کودک 6 ساله کشته شد. این خزنده در رودخانه های سیستان و بلوچستان در فصول کم آب سال مشاهده می شود و بیشتر از 4 متر طول دارد. با کمک افراد مجرب می توانید این کروکودیل را ببینید ؛ البته امکان مشاهده تنها در سکوت و آرامش منطقه فراهم می شود . این خزنده عجیب در رودخانه برای خود کانالی 15 متری حفر می کند تا در آن کانال زندگی کند . کانال حفر شده توسط این کروکودیل از تبخیر شدن آب رودخانه جلوگیری می کند و باعث ذخیره شدن آب و کمک به حفظ آب تالاب و برکه در فصول خشکسالی می شود . به همین خاطر اهالی سیستان و بلوچستان به این کروکودیل عجیب و غریب علاقه ی زیادی دارند و معتقدند در هر جایی که این خزنده دیده شود بی آبی و خشکسالی وجود ندارد .

حیات وحش ایران

هوبره ، پرنده ای بمب انداز و عجیب در ایران

پرنده هوبره شیوه دفاعی متفاوتی دارد و به همین علت در مقابل دیگر پرندگان شکارچی به نام پرنده بمب انداز شهرت دارد . این پرنده وقتی احساس خطر می کند مدفوع چسبناکش که همانند بمب می باشد را به سمت دشمن پرتاب می کند. این بمب طبیعی هوبره باعث می شود پر و بلا پرنده شکارچی به هم بچسبد و باعث سقوطش شود. هوبره بیشتر در دشت های باز با پوشش گیاهی محدود دیده می شود؛ بیشتر در مناطقی که پراکندگی زیاد دارد و اغلب جمعیت این پرنده در ایران زندگی می کنند. این پرنده با رفتارهای خاص خود پرنده ای مرموز می باشد؛ مثلا در هنگام جفت گیری می رقصد و این رفتار او اصلی ترین شاخصه اکوتوریستی این گونه پرنده می باشد. هوبره در فصل زمستان تا اوایل بهار در منطقه شکار ممنوع قره تپه در یزد ، پارک ملی کویر و پارک ملی توران در سمنان دیده می شود و اغلب در کشتزارهای یونجه زندگی می کند.

حیات وحش ایران


خرس در حال انقراض در ایران

خرس سیاه آسیایی یکی از گونه های کم یاب است که در کوهستان های شهرستان نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان زندگی می کند و نسل آن در حال انقراض است .

حیات وحش ایران

موجودی خارق العاده در جزیره قشم

سفره ماهی برقی در عمق آب های جزیره قشم و کیش مشاهده می شود . این موجود کمیاب و خاص وقتی احساس ترس کند ، برقی با ولتاژ 200 ولت تولید می کند و این برق به قدری قدرت دارد که می تواند بدن یک مرد 100 کیلویی را چندین ساعت بی حس کند .


حیات وحش ایران

زاغ بور ، پرنده ای بی نظیر  در بیابان های ایران

پرنده زاغ بور از پرنده های خاص و بومی ایران است که در بیابان ها و حاشیه های استان سمنان ، کرمان و یزد وجود دارد. زاغ بور بیشتر در دشت های وسیع مناطق بیابانی دیده می شود و در دشت های کوچک نمی رود. زیستگاه اصلی این پرنده هر دشتی است که در آن گیاه قیچ وجود داشته باشد. البته تفاوت های زیادی با خانواده خود یعنی کلاغ و زاغ دارد. تفاوت اصلی این پرنده با دیگر پرندگان زمین زی بودن آن است. در مواقع احساس خطر به جای دویدن ترجیح می دهد پرواز کند و شبیه هدهد و چکاوک است. این پرنده خارق العاده از شروع بهار تا اواخر اردیبهشت ماه در دشت های بزرگ دیده می شود و بعد از تمام شدن اردیبهشت به سختی دیده می شود . صدای این پرنده خیلی خاص است و محققان با توجه به صدا ، محل زندگی و مکانی که پیدا می شود این پرنده خاص را شناسایی می کنند.


حیات وحش ایران

عجیب و غریب ترین پلنگ دنیا در ایران

پلنگ مازندران با وزن 90 کیلو یکی از عجیب ترین پلنگ های دنیاست. این پلنگ خاص در مناطق شمالی کشور زندگی می کند و بیش از 90 کیلو وزن دارد، در حالی که پلنگ های هندی و آفریقایی که شهرت جهانی دارند ، کمتر از 60 کیلو وزن دارند. این پلنگ مازندرانی به دلیل استخوان بندی و عضله قدرتمند وزن زیادی دارد و به عنوان درشت ترین پلنگ دنیا شناخته می شود. پلنگ درشت اندام مازندرانی در پارک ملی گلستان و پارک ملی تندوره در خراسان رضوی دیده می شود.


حیات وحش ایران

سیاه گوش ، گربه درنده ایرانی

سیاه گوش یکی از بزرگترین و سریع ترین گربه های کوچک دنیاست که به تنهایی می تواند یک گراز را شکار کند . این گربه تنها در ایران و در حاشیه کویر مرکزی کشورمان یافت می شود و پیش از این در منطقه حفاظت شده نایین دیده شده است. بر طبق مطالعات ژنتیکی گربه طلایی آفریقایی و یوز گربه از خانواده این گربه درنده ایرانی هستند . این گربه به عنوان زیباترین گربه جهان به شهرت رسیده است .


حیات وحش ایران

خفاش دم دراز در دنیا بی نظیر است

برای دیدن این گونه خفاش باید به غارت خفاش بروید . خفاش دم دراز در سه کیلومتری شمال شرقی شهر دهلران در دامنه ی کوهی مشرف به دره و چشمه های آب گرم دهلران قرا ردارد . میلیون ها خفاش در این غار زندگی می کنند و به این دلیل به غار خفاش ها شهرت دارد . اما در این غار خفاش های بی نظیری زندگی می کند که هیچ شباهتی به خفاش های دیگر در سراسر دنیا ندارد. این خفاش ها دم دراز و جثه بزرگی دارند به طوری که دو برابر خفاش های دیگر هستند . در کف غار فضله های این خفاش ها وجود دارد که کشاورزان از این فضله ها برای زمین های کشاورزی شان استفاده می کنند .


حیات وحش ایران

فیلوش ، پرنده ی ایرانی که از مار تغذیه می کند

فیلوش ها طول 56 سانتی متری دارند و فیلوش های نر دم بلند و مشکی دارند و سرو گلویشان قهوه ای و سینه اش سفید رنگ است. کنار گردن این پرنده یک نوار سفید تا صورتش کشیده شده و در زیر دمش یک لکه زرد رنگ وجود دارد. این پرنده در اردیبهشت ماه لانه اش را روی زمین می سازد و 7 تا 11 تخم می گذارد . از مار تغذیه می کند و در آب های شیرین کم عمق دیده می شود . زیستگاه اصلی این پرنده عجیب وغریب تالاب عشق آباد و بند علی آباد است .

حیات وحش ایران

به تلگرام ما بپیوندید
5 ستاره از 5 در 1 رای

عنوان این مقاله : جانوران عجیبی که تنها در ایران وجود دارد

رای شما :
زمان دقیق: 2015-11-30T08:55:29+03:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است