شنبه ۹۸/۱/۳۱   Sat 19/4/20

حل مشکلات خانوادگی با کنترل احساسات بخش دوم

چاپ مطلب بازدید : 686 یکشنبه ۲۴ اسفند ۹۳

حل مشکلات خانوادگی با کنترل واکنش‌ های احساسی – بخش دوم

مشکلات خانوادگی و راه حل

مشکلات خانوادگی و راه حل

حل ‌مشکلات خانوادگی با کنترل واکنش ‌های احساسی بخش دوم

اختصاصی بیست ستون: 

در بخش اول مقاله حل ‌مشکلات خانوادگی با کنترل واکنش‌ های احساسی، گفته شد که رفتار احساسی باعث بروز مشکلات بیشتر شده و کمکی به حل آن‌ها نمی‌کند. در بخش دوم شما را دعوت به خواندن ادامه مطالب می‌نمایم. لطفا با مجله بیست ستون همراه باشید.

 از دیدگاه عصب‌شناسی بیشتر واکنش‌ های شدید احساسی عملکرد مشابهی دارند. به‌عنوان ‌مثال ‌خشمگین شدن و ‌دستپاچگی دارای ویژگی‌های مشترک زیادی هستند به‌طوری‌که این دو را می‌توان اساساً نوعی واکنش یکسان توسط سیستم عصبی در نظر گرفت. وقتی‌که با یک تهدید جانی روبرو می‌شوید دو گزینه‌ی منطقی دارید، ایستادگی و مقاومت در مقابل تهدید و یا گریختن به یک محل امن. مقاومت نوعی واکنش انرژیک محسوب می‌شود و گریختن واکنشی مضطربانه. ولی در هردو حالت افزایش آدرنالین در جریان خون باعث تشدید و سرعت گرفتن واکنش می‌شود.

 با این تفاصیل بهترین راه کنترل ‌خشم و یا دستپاچه شدن کاهش میزان آدرنالین در جریان خون است. در حال حاضر روش‌های طبی و رژیم‌های غذایی مختلفی برای کاهش آدرنالین یا حتی ممانعت از تولید آن وجود دارد.

یکی دیگر از ساده‌ترین راه‌ها برای کنترل آنی واکنش‌های احساسی آموختن روش‌های ریلکس کردن است. آموختن تکنیک‌های مؤثر ریلکس کردن تنها در چند روز و به شرط تمرین مداوم به‌راحتی امکان‌پذیر است. به‌خصوص اگر در هنگام تمرین به یکی از مشکلات خود بیندیشید گامی مؤثر در حل مسائل خانوادگی خود برداشته‌اید.


همچنین بخوانید: عمر طولانی، چه راهی دارد؟

همان‌طور که به‌منظور آماده‌سازی برای شرکت در یک مسابقه دوی ماراتن گاهی نیاز به پیمودن مسافت‌های بیشتر از مسافت استاندارد است، شما می‌توانید ذهن خود را با قرار دادن در شرایطی سخت‌تر از یک دعوای خانوادگی تقویت کنید. هر موقعیت ناامید کننده و تنش‌زا یک فرصت برای تمرین بیشتر است. جایگزین کردن ‌حفظ آرامش با حمله یا فرار شما را برای مقابله‌ی صحیح و منطقی در هنگام بروز مشکلات یاری خواهد کرد. بسیاری از افراد به چالش کشیدن و مشاهده‌ی واکنش‌های احساس دیگران را بازخورد بیولوژیکی مناسبی برای ارزیابی اقداماتشان می‌دانند. به این افراد اجازه ندهید که ذهن و احساسات شما را به بازی بگیرند.


 در هنگام انجام تمرینات ریلکس کردن در شرایط پر تنش می‌توانید از ابزاری کمکی به نام gsr2 که به‌منظور ثبت واکنش‌های بیولوژیکی بدن ساخته شده است، استفاده کنید. قدم اول تنها کنترل احساسات و مشاهده‌ی تغییرات ساده‌ی ثبت شده در دستگاه است. وقتی‌که به مهارت لازم برای کنترل دستگاه با کنترل افکار دست پیدا کردید در مرحله بعد یاد می‌گیرد که چگونه آن را به ثبت نتایجی برخلاف احساسات واقعیتان وادار کنید. این کار نتیجه‌ی کسب مهارت ریلکس کردن تک‌تک عضلات بدن است. در این زمان شما کنترل کامل احساسات خود را در دست دارید و ترشح آدرنالین در خونتان کاملاً تحت نظارت شما انجام می‌شود.

قدم بعدی در حل مشکلات خانوادگی، استفاده از این مهارت در شرایط واقعی است. در این مرحله باید بتوانید در هنگام مشاجره با همسر و یا نامزدتان بازخوردهای بیولوژیکی ثبت‌شده در دستگاه را به کمترین حد ممکن برسانید. در بدو امر به نظر می‌رسد که همه‌ی تمرین‌های پیشین بی‌ثمر بوده است ولی باکمی ‌پشتکار و صبر از نتایج به‌دست‌آمده حیرت‌زده خواهید شد.


وقتی ذهن شما درگیر کنترل واکنش‌های احساسی نباشد فرصت بیشتری برای یافتن راه حل منطقی برای ‌مشکلات خانوادگی خواهد داشت. در زمان بروز واکنش‌های احساسی توانایی ‌خلاقیت فرد به شکل چشمگیری کاهش می‌یابد که این مسئله دلیل اصلی گرفتن تصمیمات اشتباه است. اگر شما بتوانید تضمین کنید که تصمیمات گرفته شده نتیجه‌ی بروز احساسات شدید نیست نه تنها ‌شانس بیشتری برای ‌حل ‌مشکلات خانوادگی دارید بلکه مطمئناً از بروز مشکلات آتی نیز پیشگیری کرده‌اید.


همچنین بخوانید: نازک شدن موها، عوامل

مرحله‌ی بعد راهکار حل مشکلات خانوادگی، شامل درک متقابل از علل اختلاف و پیدا کردن راه‌ حل‌های مفید و مورد توافق طرفین و کسب احترام شریک زندگی است. این مرحله کاملاً به ‌موفقیت مرحله اول یعنی توانایی کنترل واکنش‌های احساسی بستگی دارد و در صورت عدم ‌موفقیت در کنترل احساسات، هیچ نتیجه‌ای به دنبال نخواهد داشت.


همچنین بخوانید: خواص کدو سبز

مرحله سوم یافتن راه حل‌های مبتکرانه با هدف شاد کردن شریک زندگی است که ‌موفقیت در آن بدون گذراندن کامل مرحله‌ی دوم امکان‌پذیر نیست. در آخرین گام یکی از راهکارهای مرحله سوم را انتخاب کنید و با عمل کردن به آن قدم در مسیر حل نهایی ‌مشکلات خانوادگی و در آغوش کشیدن خوشبختی و لذت‌های ‌زندگی مشترک خواهید گذاشت.

با توجه به آنچه گفتیم در واقع کلید اصلی ‌حل ‌مشکلات خانوادگی کنترل واکنش‌های احساسی است و با موفق شدن در آن و آموختن مهارت‌های کنترل احساسات و ریلکس کردن مراحل بعدی به سهولت انجام می‌شوند و شما به راحتی می‌توانید با بزرگ‌ترین مشکلات ‌زندگی مشترک روبرو شده و با ‌موفقیت بر آن‌ها غلبه کنید. در غیر این صورت مشکلات شما حل نشده باقی خواهد ماند.

به تلگرام ما بپیوندید
5 ستاره از 5 در 1 رای

عنوان این مقاله : حل مشکلات خانوادگی با کنترل احساسات بخش دوم

رای شما :
زمان دقیق: 2015-03-15T11:10:53+03:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است