سه شنبه ۹۷/۱۲/۲۸   Tue 19/3/19

خلاقیت کودکان و 15 روش طلائی برای پرورش آن

چاپ مطلب بازدید : 517 سه شنبه ۱۸ دی ۹۷

خلاقیت کودکان و 15 روش طلائی برای پرورش آن

در این مقاله به ضرورت و روش‌های ایجاد و پرورش خلاقیت در کودکان می‌پردازیم

 

پرورش و ایجاد خلاقیت در کودکان باعث می‌شود که در آینده بتوانند خودشان درباره مسائل مهم زندگی تصمیم بگیرند و راه‌حل‌ها و ایده‌های متفاوت نسبت به دیگران ارائه کنند. اغلب شرکت‌ها برای استخدام به دنبال فردی می‌گردند که بتواند ایده جدیدی به آن‌ها ارائه کند.

خلاقیت فقط مربوط به کارهای هنری یا افرادی خاص نیست، بلکه همه ما ظرفیت تفکر خلاق را داریم. در واقع خلاقیت به معنای تولید نتایجی جدید و البته ارزشمند است.

کودکان خلاق به بزرگسالان خلاقی تبدیل می‌شوند که می‌توانند جامعه را به سوی پیشرفت سریع‌تر هدایت کنند. اگر می‌خواهید کودکی خلاق داشته باشید در ادامه با راه‌کارهایی در خصوص پرورش خلاقیت در کودکان همراه شما خواهیم بود.

خلاقیت کودکان

۱-موسیقی

اغلب افراد از موسیقی لذت می‌برند و آن را شکلی از سرگرمی گذرا می‌دانند. اما پژوهش‌های اخیر نشان می‌دهد که میان آموزش موسیقی در دوران کودکی و تقویت خلاقیت ارتباط محکمی وجود دارد. موسیقی عاملی است که می‌تواند انسان را به شادی، غم و ترس سوق دهد، از این عامل می‌توان برای پرورش شخصیت اخلاقی و اجتماعی کودک کمک گرفت و با ایجاد اعتماد به نفس شخصیتی قدرتمند را به کودک ارائه داد.

خلاقیت کودکان

۲- از دور نظاره‌گر باشید!

اگر کودک احساس کند که همواره تحت نظارت است، ممکن است که کمتر ریسک کند که این موضوع باعث کاهش خلاقیت وی گردد. اگر مشوق استقلال کودک خود باشید، خواهید دید که قوه تخیل او هم شکوفا می‌شود. هنگامی که فرزند خود را در حال آرام بازی کردن، نقاشی یا نوشتن دیدید، از اظهار نظری مانند «چه میکشی؟!» خودداری کنید. چنین جملاتی او را از حالت خلاقیت خارج می‌کند.

خلاقیت کودکان

۳-نگران بی‌نظمی نباشید

بسیاری از ما یک فضای تمیز را دوست داریم و وقتی شرایط از دستمان خارج می‌شود و آلودگی به بار میآید احساس ضعف می کنیم. با این حال، وقتی که بچه‌ها در حال انجام فعالیت خلاقانه هستند، کثیفی و آلودگی به سرعت می‌تواند زیاد شود. اما تا کودک بی‌نظم نباشد آفریننده نیز نخواهد بود. اجازه بدهید پس از انجام کارهایش به مرتب کردن محیط بپردازد.

خلاقیت کودکان

۴-محدود کردن استفاده از وسایل الکترونیکی

کودکان در سن پایین از تعامل با محیط بسیار بیشتر و بهتر یاد می‌گیرند تا محدود شدن دنیایشان به یک صفحه نمایشگر. لازم است کودکان در تعامل با دیگران درگیر شوند و حتی نکات جزئی مثل برقرار کردن تماس چشمی را در این تعاملات بیاموزند. یادگیری این مسائل در این کودکی ضروری است و بعدها نمی‌توان آن را جبران نمود. آکادمی آمریکایی کودکان (aap) توصیه کرده کودکان روزانه بین یک تا دو ساعت مقابل نمایشگرها سپری کنند. هم‌چنین پژوهشگران این موسسه معتقدند کودکان زیر ۲ سال باید به‌کلی از تعامل با این دستگاه‌ها دوری کنند.


همچنین بخوانید: دعوا در اتاق خواب، ممنوع!

خلاقیت کودکان 

۵-تبعیض جنسیتی، ممنوع!

از تاکید بر تصورات قالبی در خصوص جنسیت کودکان شدیدا خودداری نمایید. به عنوان مثال دختر ماشین بازی نمی‌کند، پسر عروسک بازی نمی‌کند یا پسر گریه نمی‌کند.

۶- ذهنی باز و روشن داشته باشید

به فرزندانتان حق انتخاب بدهید، تا برای رسیدن به تفکر مستقل تشویق شوند. شما ممکن است عادت نداشته باشید که یک وعده غذایی شام را به عنوان صبحانه بخورید، اما اگر فرزند شما بگوید که می‌خواهد قبل از رفتن به مدرسه ماکارونی بخورد، شرایط را برای او فراهم کنید. اگر او می‌خواهد در آشپزخانه کمک کند، سعی کنید آشپزخانه خود را به شکل یک آزمایشگاه علمی دربیاورید و به او امکان دسترسی آزاد به تعداد انگشت شماری از وسایل آشپزخانه را بدهید.


خلاقیت کودکان

۷- به اصول اولیه برگردید

اسباب بازی‌های آن‌چنانی که بوق و چراغ دارند شارژی هستند و یا باتری می‌خورند جالب هستند، و قطعا جای خود را دارند. اما آن‌ها تفکرات خلاقانه‌ای که به وسیله ساخت و ساز با چوپ، لوله، عروسک، لوازم اداری، شن، ماسه و آب ایجاد می‌شود را تقویت نمی‌کنند. زمانی را صرف تماشای بازی کودک‌تان کنید و به سرعت فهرستی از اسباب بازی‌ها بگیرید. آن‌ها اغلب با اسباب بازی‌های‌شان چه بازی‌هایی انجام می دهند؟ چه اشیایی آن‌ها را به سمت بازی‌های تخیلی می‌کشاند؟ آیا یک اسباب بازی بسته و محدود (مثل اسباب بازی‌هایی با دکمه‌هایی که یک یا دو کاربرد دارند) می‌تواند جای یک اسباب بازی آزاد که می‌توان با آن اشکال زیادی ساخت (مثل بلوک‌هایی که بازی آزاد را تشویق می‌کنند) بگیرد؟


خلاقیت کودکان

 

۸-کتاب خواندن بهترین روش تقویت خلاقیت

یکی از ضروری ترین کارها برای رشد فکر و هوش و خلاقیت کودک، کتاب است. شما با خواندن کتاب برای فرزند خود می‌توانید تخیل و تصورپردازی‌های ذهنی او را پرورش دهید. برای این منظور بهتر است کتاب‌هایی انتخاب کنید که بزرگ هستند و تصاویر رنگی بسیاری در خود دارند. نوشته‌های کتاب برای کودکان دو تا سه ساله اهمیتی ندارد و همه حواس آنها به تصاویر کتاب است. هنگام خواندن کتاب یک طرح کلی در ذهن خود برای موضوع داستان در نظر بگیرید و با صداهای متفاوت برای شخصیت‌های مختلف، داستان را برای فرزند خود بخوانید.


خلاقیت کودکان

۹- داستان‌گویی

برای جلب توجه بیشتر کودکان داستان‌های خود را برای او تعریف کنید. از شخصیت‌های واقعی در اطراف او و فضای خانه خود برای تصویرسازی و شخصیت‌های داستان بهره بگیرید. هرچه فضا و شخصیت‌ها آشناتر باشند، کودک توجه بیشتری به داستان

نشان خواهد داد. به این ترتیب، ذهن کودک سعی می‌کند داستان را تصویرسازی کند و به این بازی و سرگرمی خوب، هم‌‎زمان خلاقیت ذهنی فرزند را نیز پرورش می دهید. هم‌چنین از فرزند خود بخواهید تا برای شما داستانی تعریف کند.

خلاقیت کودکان

۱۰-تشویق کودک


کارهای خلاق کودکان را تشویق کنید و آن‌ها را در معرض نمایش قرار داده اما ارزیابی بیش از حد آنان خودداری کنید. در هنگام تشویق کودک، هوشیار باشید. مشکلاتی به همراه تشویق وجود دارد که می‌تواند کودک را از جستجو برای انگیزه‌های درونی خود بازدارد. اگر می‌خواهید کودک خود را تشویق کنید، سعی کنید با جمله‌ای هدفمند مانند؛ "می‌بینم کفشت را خودت پوشیدی!" یا "واقعا برای حل این مسئله ریاضی زیاد زحمت کشیدی و سخت کار کردی!" همراه باشد.

 

کارهایی که باعث می‌شود خلاقیت کودک‌تان از بین برود:

 

۱-بازی‌ها و قوانین از پیش تعیین شده


همچنین بخوانید: عشق و نفرت در زندگی مشترک

در زمان بازی کودکان تنها بازیکن یک بازی نباشند. بازی‌هایی که قوانین خاصی دارند او را مجبور به پیروی می‌کنند و فرصت خلق ایده را از او می‌گیرند.

 

۲-نادیده گرفتن استعدادها

اگر فقط روی یکی از استعدادهای کودک تمرکز کنید استعدادهای دیگر او را که شاید اولویت بیشتری هم داشته باشد را نخواهید دید. برای مثال اگر روی انعطاف بدن کودک خود و استعدادش در ژیمناستیک تمرکز کنید شاید متوجه استعداد بالای او در نقاشی نشوید. با ذهن باز به کودک خود نگاه کنید.

 

۳-کلاس های متنوع

خستگی کودک که ناشی از حضور در کلاس‌های مختلف باشد اجازه خلق هر ایده‌ای را از او سلب می‌کند. کودک تا ۶ سالگی اکثر زمان خود را باید صرف بازی کردن کند. با کلاس‌های متنوع او را خسته نکنید.

 


۴-مقایسه

مقایسه کردن کودکان با یکدیگر سبب ندیدن استعدادهای کودک و سرکوب احساسات و خلاقیت او می‌شود. کودک را با خودش در سنین پایین‌تر مقایسه کرده و از توانایی‌های او تعریف کنید تا اعتماد بنفس وی را افزایش دهید.

 

۵- نشنیده گرفتن

به حرف‌ها و سوالات کودک هرچند از نظر شما خسته کننده باشد، گوش فرا دهید. نتیجه این توجه و دقت به سخنان کودکتان را در رشد هوش و خلاقیت او خواهید دید.

 آخرین و مهم‌ترین نکته که درباره خلاقیت کودکان اهمیت دارد خانواده است. خانواده يكي از عوامل بسيار مهم در رشد و پرورش خلاقيت کودکان محسوب می‌گردد که نقش مهمی در شكوفايی خلاقيت‌های كودكان دارد. از آنجا كه كودک حساس‌ترين مراحل رشد خلاقيت را در محيط خانه سپري می‌كند، محيط مناسب خانوادگي، شيوه و نگرش‌های صحيح فرزندپروری در رشد و شكوفايی خلاقيت سهم مهمی ايفا می‌كند. امیدوارم خواندن این مقاله برای‌تان مفید واقع شده باشد.

 

گروه تدوین محتوای بیست ستون

به تلگرام ما بپیوندید
3.67 ستاره از 5 در 3 رای

عنوان این مقاله : خلاقیت کودکان و 15 روش طلائی برای پرورش آن

رای شما :
زمان دقیق: 2019-01-08T21:47:23+03:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است