پنجشنبه ۹۷/۴/۲۸   Thu 18/7/19

دانشمندان از جانوران موجود در طبیعت ایده می گیرند

چاپ مطلب بازدید : 1547 دوشنبه ۲۳ آذر ۹۴

دستکش صخره نوردان الهام گرفته از پای مارمولک !

دانشمندان از جانوران موجود در طبیعت ایده می گیرند

دانشمندان از طبیعت ایده می گیرند

دستکش صخره نوردان الهام گرفته از پای مارمولک !

دانشمندان همیشه در تحقیقات خود از بدن حیوانات و پرندگان مختلف الگوبرداری کرده اند . در ادامه به جانورانی که الهام بخش دانشمندان و محققان بوده اند اشاره خواهیم کرد .

دانشمندان در تحقیقات خود متوجه شده اند که مارها چگونه روی شکم شان می خزند و امیدوار هستند که این کشف به آنها در تولید سطوح و رنگ هایی که به راحتی از بین نمی رود ، کمک کند . محققان می خواهند از لایه روغنی که روی شکم مارها پوشیده شده الهام بگیرند و مواد سختی تولید کنند.

دانشمندان از طبیعت ایده می گیرند

مهندس ژاپنی که در راه آهن مشغول کار بود ، وقتی منقار ماهی خورک ها را دید تصمیم گرفت با این ایده مشکل قطارهای سریع السیر را حل کند .

قطارهای سریع السیر در ابتدا سرو صدای زیادی داشتند ، مخصوصا وقتی که وارد تونل می شدند . حتی وقتی قطار از تونل بیرون می آمد ، صدای بلند و ناهنجاری ایجاد می کرد .

مهندس ژاپنی که به پرنده ها علاقه ی زیادی داشت از منقار ماهی خورک ایده گرفت و یک دماغه دراز و تیز برای قطار سریع السیر طراحی کرد . این قطار جدید وقتی از تونل بیرون می آمد هوای جلویش به آرامی خارج می شد و دیگر آن صدای مهیب را نمی دهد .

دانشمندان از طبیعت ایده می گیرند

کوسه ها پوست خاصی دارند که باعث می شود خزه و موجودات ریز دریایی به آن نچسبند . پوست کوسه طرح دندانه دندانه دارد که باعث کم شدن اصطکاک می شود و کوسه راحت تر شنا می کند . دانشمندان ناسا از این خصوصیت پوست کوسه ایده گرفتند و به این صورت یک روکش خاص ساخته اند . از این روکش در زیر قایق های آمریکایی که در مسابقات المپیک شرکت می کردند استفاده می شود و به این صورت قایق ها می توانند با سرعت زیادی حرکت کنند .

دانشمندان از طبیعت ایده می گیرند


پای مارمولک به گونه ای است که می تواند به سطوح زیرش بچسبد . دانشمندان متوجه شده اند که این خصوصیت به دلیل هزاران موی خیلی نازک کش مانند روی پای مارمولک می باشد .

محققان آمریکایی از پای مارمولک ایده گرفته اند و دست کش تولید کرده اند که صخره نوردان با استفاده از آن می توانند از دیواره های عمودی با خیال راحت بالا بروند .  به این صورت نظامی ها می توانند به راحتی از سطح های شیب دار و سخت یا دیوارهای بلند بالا بروند .

دانشمندان از طبیعت ایده می گیرند


نهنگ کوهان دار با وجود وزن بسیار سنگین به خوبی شنا می کند . دانشمندی به نام فرانک فیش دریافت لبه ی جلویی باله نهنگ کوهان دار دندانه دندانه است و این برآمدگی باعث می شود بهتر شنا کنند و راحت تر تغییر مسیر دهند . این دانشمند از این خصوصیت نهنگ استفاده کرد و روی لبه تیغه های توربین های بادی دندانه دندانه هایی ایجاد کرد . به این صورت وقتی جهت باد تغییر می کند ، توربین سریع تر حرکت می کند و توان بیشتری خواهد داشت .

دانشمندان از طبیعت ایده می گیرند

به تلگرام ما بپیوندید
میزان محبوبیت: 4.89(82 رای) | زمان دقیق: 2015-12-14T02:13:52+03:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون وب سایت جامع خبری خانواده می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است