دوشنبه ۹۷/۴/۲۵   Mon 18/7/16

در موقع عصبانیت همسر تان واکنش مناسب نشان دهید

چاپ مطلب بازدید : 1244 چهارشنبه ۲۱ مرداد ۹۴

با همسر عصبانی ام چیکار کنم ؟

در موقع عصبانیت همسر تان واکنش مناسب نشان دهید

عصبانیت همسر

با همسر عصبانی ام چیکار کنم ؟

اختصاصی بیست ستون: 

وقتی با همسری عصبانی مواجه می شویم ، می خواهیم در مقابل او بایستیم و در این شرایط دعواها ، توهین ها و تحقیرها بالا می گیرد و گاهی کار به کتک کاری نیز می کشد . برای این که عصبانیت ساده به جنجال و دعوای حسابی ختم نشود باید راهکارهایی را یاد بگیریم تا در این شرایط آرامش خود را حفظ کنیم .

اما واقعا در این شرایط چه باید کرد و در مقابل همسر عصبانی چه عکس العملی باید نشان داد ؟

عصبانیت یک هیجان طبیعی است که برای حفاظت از شخص ایجاد می شود اما گاهی در موقعیت نامناسبی بروز می کند و نتایج بدی به همراه خواهد داشت . این هیجان به عواملی چون شرایط جسمی ، عادات خانوادگی ، مدیریت هیجان ، استرس های موجود در فرد ، عوامل شخصیتی و خلق و خوی شخص بستگی دارد .

یکی از روانشناسان به نام جان گاتمن می گوید خشم و عدم توانایی در کنترل و مدیریت مناسب آن باعث ایجاد شکست در بسیاری از زندگی های مشترک می شود . گاتمن معتقد است عدم مهار خشم باعث بسیاری از طلاق ها شده است .

برای این که بتوانیم در این شرایط با عصبانیت همسرمان کنار بیاییم و عواقب و نتایج آن را کاهش دهیم ، باید به نکات زیر توجه کنیم :

باید صبوری و آستانه تحمل تان را بالا ببرید  

نباید در مقابل عصبانیت همسرمان سریع واکنش نشان دهیم و زمانی موفق  خواهیم شد که خونسردی و صبوری مان را در مقابل عصبانیت او حفظ کنیم . اگر بتوانیم قضاوت مان را مهار کنیم تحمل و صبوری بیشتری نشان خواهیم داد .

در مقابل عصبانیت همسرتان سکوت کنید

گاهی بهترین رفتار در مقابل فرد عصبانی ، سکوت است . اگر بخواهیم پاسخ عصبانیت او را دهیم ، او را بیشتر از پیش آشفته خواهیم کرد . این سکوت باعث می شود که در زمانی که عصبانیتش فروکش کرد با او راحت تر و آرام تر صحبت کنیم . البته سکوت به این معنی نیست که کوتاه بیاییم بلکه فرصتی به همسرمان بدهیم که بعد از آن از رفتارش پشیمان شود .

بعد از فروکش کردن عصبانیت از احساستان بگویید  

شما در زمان عصبانیت همسرتان اذیت شده اید و به شما پیشنهاد می کنیم بعد از آرام شدن او از احساس ناراحتی تان حرف بزنید . بدون این که از او انتقاد کنید درباره احساس تان صحبت کنید تا بتوانید راحت تر او را ببخشید و با مشکل کنار بیایید . با این کار او از رفتار خود پشیمان خواهد شد و دفعه ی بعد خودش را کنترل می کند .

در این زمان نباید او را مقصر کنید و رفتارهایش را مورد سرزنش قرار دهید بلکه باید از خودتان و احساسی که در آن زمان داشتید حرف بزنید .

در زمان عصبانیت همسرتان سریع قضاوت نکنید

گاهی در زمان عصبانیت نزد خود حدس هایی می زنید و با فرضیات و گمان هایی که دارید ، مشکل را بزرگ تر خواهید کرد .قضاوت یک طرفه و پیش داوری از ذهن شما نشات می گیرد و ممکن است با واقعیت فاصله زیادی داشته باشد . باید قضاوت هایتان را کنترل کنید تا باعث عصبانیت و ناراحتی شما نشود . اول باید بدانید دلیل واقعی عصبانیت او چیست و بعد دست به قضاوت بزنید .


همچنین بخوانید: عمر طولانی، چه راهی دارد؟

همیشه شما دلیل عصبانیت همسرتان نیستید

گاهی اوقات به دلیل سوبرداشت و عدم درک درست رفتار و حرف های طرف مقابل باعث عصبانیت می شود . نباید زمانی که با عصبانیت همسرتان روبه رو می شوید ، موضوع را به خودتان ربط دهید و باید به دنبال دلیل اصلی عصبانیت باشید . دلیل عصبانیت همسرتان مسائل غیرمرتبط با شما یا درک نادرست از رفتار شما می باشد و دقیقا رفتار شما باعث عصبانیت او نشده است.

انتظارات تان را پایین بیاورید

همیشه یادتان باشد که همسرتان از نظر جنسیت ، شخصیت ، ژنتیک ، تربیت خانوادگی و ... با شما تفاوت دارد پس رفتارش در برابر مشکلات و اتفاقات متفاوت خواهد بود . پس باید انتظارات تان را کاهش دهید زیرا درست زمانی از او انتظار دارید که فکر می کنید باید رفتاری که مد نظر شماست را داشته باشد .


اگر انتظارتان را پایین بیاورید راحت تر می توانید با عصبانیت و رفتارهای خشمگینانه او کنار بیایید و با آرامش با او برخورد خواهید کرد .

دلیل عصبانیت او را بپرسیم

استرس  ،نا امیدی و درماندگی می تواند زمینه ساز خشم باشد . افراد معمولا به دلیل عصبانیت شان  اشاره نمی کنند و در این لحظه رفتارهای نامناسبی از خود نشان می دهند . قبل از این که در برابر رفتارهای او عکس العملی نشان دهید دلیل عصبانیتش را بپرسید . با پرسیدن چیزی شده ؟ دلیل عصبانیت  او را بپرسید و هیچ وقت از کلمه چرا  استفاده نکنید . خوب گوش  کنید تا دقیقا دلیل عصبانیت او را متوجه شوید .

به دنبال حل مساله باشید تا عصبانیتش فروکش کند


به جای این که از رفتارهای همسرتان گله و شکایت کنید به فکر راه حل باشید و به او کمک کنید تا راهی پیدا کند و بتوانید مساله ای که باعث عصبانیتش شده است را حل کند . در این لحظه نصیحت  ، انتقاد  ،توهین و تحقیر کارساز نخواهد بود بلکه باید با او هم فکر شویم . اگر اکنون مساله را به خوبی حل کنید در آینده با مشکلی مشابه روبه رو نخواهید شد و یاد آوری این عصبانیت باعث آزردگی خاطرمان نخواهد شد .

علاوه بر هم فکری ، همدلی را فراموش نکنید

باید در این لحظه احساساتش را خوب بفهیمد و خودتان را جای او بگذارید تا بتوانید شرایط را درک کنید. وقتی به حرف هایش خوب گوش کنید و مساله را به خوبی بفهمید می توانید احساسش را در ک کنید . نباید او را تایید کنید بلکه باید احساسش را درک کنید تا بتوانید با او همدلی کنید. با همدلی فرد عصبانی آرام می شود و از رفتارش اظهار پشیمانی می کند.

به تلگرام ما بپیوندید
میزان محبوبیت: 4.85(109 رای) | زمان دقیق: 2015-08-12T09:06:44+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون وب سایت جامع خبری خانواده می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است