سه شنبه ۹۷/۴/۲۶   Tue 18/7/17

دلایل افسردگی غروب روز تعطیل آخر هفته

چاپ مطلب بازدید : 1379 جمعه ۲۱ فروردین ۹۴

دلایل افسردگی غروب روز تعطیل آخر هفته و راه‌های رفع آن

دلایل ‌افسردگی غروب روز تعطیل آخر هفته

دلایل<a class='specificlinks' href='https://www.bistsotoon.com/p/%d8%af%d8%b1-%da%a9%d9%85%d8%aa%d8%b1-%d8%a7%d8%b2-10-%d8%af%d9%82%db%8c%d9%82%d9%87-%d8%a8%d9%87-%d8%a2%d8%b1%d8%a7%d9%85%d8%b4-%d8%a8%d8%b1%d8%b3%db%8c%d8%af' title='کارهایی که در کوتاه مدت باعث آرامش تان می شود'> ‌افسردگی</a> غروب روز تعطیل آخر هفته

دلایل ‌افسردگی غروب روز تعطیل آخر هفته و راه‌های رفع آن

اختصاصی بیست ستون: 

در همه جای دنیا معمولاً با نزدیک شدن به غروب روز تعطیل آخر هفته، همه افراد احساس ناخوشایندی دارند و دچار غم و اندوه می‌شوند به نظر شما دلایل ‌افسردگی غروب روز تعطیل آخر هفته چیست؟ روز تعطیل به سرعت در حال سپری شدن است، اولین روز کاری هفته و شاید هم سخت‌ترین آن کم‌کم از راه می‌رسد و ‌افسردگی را نیز به همراه خود می‌آورد. خوشبختانه راه‌هایی برای عوض کردن این احساس ناخوشایند وجود دارد و می‌توان با اقدامات ساده‌ای از ‌افسردگی غروب روز تعطیل آخر هفته جلوگیری کرد و حس و حال خوب روز تعطیل را تا آخرین دقایق آن حفظ نمود.


اگر این مشکل را دارید، حتما متوجه شده‌اید که هر چه روز تعطیل آخر هفته‌ی بهتری داشته باشید ‌افسردگی دم غروب آن روز تعطیل آخر هفته شدیدتر است. بر اساس یک نظرسنجی که در سال 2013 توسط وب‌سایت کاریابی monster انجام شد، 81 درصد از شرکت‌کنندگان غروب روز تعطیل آخر هفته را دلگیر کننده و 59 در صد آن را کاملا بد و ناخوشایند توصیف کرده‌اند. البته داشتن این نظرات چندان هم تعجب‌برانگیز نیست چرا که با تمام شدن شور و شوق و فعالیت‌های روز تعطیل، دورنمای کارهای یکنواخت روز بعد ناخواسته موجی از ‌اضطراب و نگرانی با خود به همراه می‌آورد و فهرست طولانی کارهای که باید برای فردا انجام دهید تمام لذت روز تعطیل را از خاطرتان می‌برد.


 استوارت براون روانشناس و بنیان‌گذار موسسه‌ی ملی بازی در آمریکا می‌گوید: غم‌انگیز بودن غروب روز تعطیل آخر هفته به دلیل تمام شدن زمان استراحت و تفریح نیست بلکه بیشتر به خاطر آغاز زندگی روزمره‌ای است که کودکان و حتی بزرگ‌سالان اشتیاق چندانی به آن ندارند. ولی چاره چیست؟ برای عوض کردن این احساس بد چه می‌شود کرد؟

 اگر شما هم یکی کسانی هستید که از ‌افسردگی روز تعطیل آخر هفته رنج می­برید، یکی از راهکارهای زیر (و یا همه‌ی آن‌ها) را امتحان کنید تا بتوانید از تمام لحظات روز تعطیل نهایت لذت را ببرید:


با مجله بیست ستون همراه باشید و راه های جلوگیری از افسردگی غروب روز تعطیل آخر هفته آشنا شوید.

بخشی از کارهای روز اول هفته را در روز تعطیل انجام دهید
معمولاً رسم بر این است که همه‌ی برنامه‌های تفریحی و لذت‌بخش را برای روز تعطیل زمان‌بندی کرده و کارهای اجباری و ناخوشایند را به روز اول هفته موکول کنیم. این نوع برنامه‌ریزی ‌افسردگی روز تعطیل را به‌شدت افزایش می‌دهد. به جای این کار می‌شود قسمتی از کارهایی که زیاد از انجام آن لذت نمی‌بریم را در روز تعطیل و زمانی که طبیعتاً روحیه‌ی بهتری داریم، انجام دهیم. این حرکت حتی ممکن است تجربیات آموزنده‌ای از انجام کارهای سخت به همراه داشته باشد. تغییر اولویت‌ها در انتخاب فعالیت‌های روز تعطیل می‌تواند گرفتاری‌ها و دردسرهای روز اول هفته را به شکل غیرمنتظره‌ای کاهش بدهد و باعث سبک‌باری لذت بخشی در این روز پر مشغله شود.


یکی دیگر از دلایل ‌افسردگی در غروب روز تعطیل، تکالیف مدرسه‌ی فرزندان است که تا آخرین لحظات انجام نشده و حال آن‌ها با تشویش، عجله و معمولاً نق زدن در حال انجام این تکالیف هستند. این هیاهو و نگرانی تأثیر عمیقی در اطرافیان و به‌خصوص والدین دارد. درحالی‌که اگر بعدازظهر روز تعطیل با آرامش و بدن ‌اضطراب سپری شود، بچه‌ها روز بعد با آمادگی بیشتری در مدرسه حاضر می‌شوند. استفاده از زمان‌های خالی در بین تفریحات روز تعطیل برای انجام تکالیف مدرسه، می‌تواند از هیاهو و تشویش در لحظات آخر جلوگیری کند. انجام این کار مطمئناً با مقاومت بچه‌ها روبرو خواهد شد ولی کمی ‌پشتکار و در صورت نیاز فشار از سمت والدین می‌تواند چاره‌ساز باشد و به کسب عادتی منجر شود که در آینده برای آن‌ها بسیار مفید و کارآمد خواهد بود. در واقع آموختن در بازه‌های زمانی با فاصله‌ی زیاد بسیار مؤثرتر از یک دوره‌ی زمانی فشرده و همراه با ‌اضطراب است.


 برای روز اول هفته از قبل آماده باشید
از عوامل دیگر ‌افسردگی غروب روز تعطیل می‌توان به نگرانی و دلواپسی در مورد فعالیت‌های هفته‌ی پیش رو اشاره کرد. در حال که اگر یک برنامه‌ریزی منظم داشته باشید و کارهای هفته‌ی گذشته را بدون نظم و ترتیب رها نکنید، به راحتی می‌توانید این دلواپسی را از بین ببرید. در آخرین روز کاری، کارها را طوری مرتب کنید که در روز اول هفته‌ی بعد، به راحتی و بدون سردرگمی قادر به ادامه‌ی آن‌ها باشید. به عنوان مثال می‌توانید فهرستی از کارهای نیمه‌تمام و محول شده به روز اول هفته تهیه کنید و اولویت‌ها را در آن مشخص نمایید. اگر تمام کارهایی که در هفته‌ی آینده باید انجام دهید با نظم و ترتیب اولویت‌بندی شوند و زمان مناسب برای انجام هرکدام مشخص باشد، دیگر نیازی به نگرانی در مورد آن‌ها در تمام مدت روز تعطیل خود ندارید و باری سنگین از روی دوش شما برداشته می‌شود.


سروسامان دادن به وظایف و مسئولیت‌ها در آخرین روز کاری هفته می‌تواند اولین قدم برای تغییرات مثبت دیگر در تمام جنبه‌های زندگی باشد از برنامه‌ریزی برای تغذیه‌ی مناسب و سفرهای دسته جمعی گرفته تا مقدمه چینی برای آینده‌ی تحصیلی فرزندان. پیش‌بینی همه­ی جوانب یک روز تعطیل به معنای واقعی از ‌افسردگی و ‌اضطراب ناخوشایند در آخر این روز خاص جلوگیری می‌کند.


با بستگان و دوستان خود معاشرت کنید
غروب روز تعطیل آخر هفته نوعی تمایل به انزوا و ‌تنهایی به دنبال دارد، به خصوص در اوایل فصل تغییر ساعت و تاریک شدن زودتر از معمول، ناخواسته جنب‌وجوش و معاشرت افراد کم می‌شود از طرفی تحقیقات انجام‌شده در زمینه‌ی علل ‌افسردگی حاکی از این است که افراد منزوی و گوشه‌نشین، غمگین‌تر هستند. وقتی این شرایط با ‌افسردگی غروب روز تعطیل آخر هفته همراه می‌شود، شرایط غیرقابل‌تحملی در پی خواهد داشت. برای اجتناب از این مسئله تنها راه منطقی، افزایش معاشرت با دوستان و آشنایان است. البته به خاطر داشته باشید که فعالیت در شبکه‌های اجتماعی به‌هیچ‌عنوان معاشرت محسوب نمی‌شود.


هرگونه فعالیت گروهی در غروب روز تعطیل باعث افزایش روحیه می‌شود از جمله فعالیت‌های مذهبی، ورزشی و ... در واقع آمارهای منابع رسمی نیز نشان می‌دهد که افراد اجتماعی و فعال بسیار کمتر در معرض ‌اضطراب و ‌افسردگی روز تعطیل هستند. علت نیز صرفاً ایمان یا فعالیت فیزیکی نیست و بلکه احساس تعلق به یک گروه خاص به هر شکلی باعث افزایش روحیه می‌شود به بهداشت و ‌سلامت روان کمک زیادی می‌کند.


برای بهره بردن از این مزیت نیازی نیست که حتماً عضو یک گروه رسمی باشید بلکه یک جلسه‌ی دوستانه‌ی هفتگی نیز می‌تواند به همان اندازه مؤثر باشد و علاوه بر این دردسرهای هماهنگ شدن با یک گروه رسمی را نیز ندارد. البته داشتن یک تعهد شخصی برای حضور در جلسات الزامی است و انگیزه‌ای برای برقراری مداوم جلسات به شمار می‌آید. در تشکیل این جلسات به مقدمه چینی و تشریفات خاص و همچنین نفرات زیاد نیازی نیست و در واقع گردهمایی‌ها هرچه ساده‌تر و صمیمانه‌تر باشند، بازده بیشتری دارند. حضور داوطلبانه در فعالیت‌های خیریه نیز بسیار مؤثر است و حس خوبی نیز به همراه دارد. این نوع فعالیت‌ها به نوعی باعث می‌شوند که زمان با سرعت کمتری سپری شوند.

از زمان خود استفاده مفید داشته باشید.


همچنین بخوانید: علت پریدن چشم چیست؟

چرا در روز تعطیل آخر هفته با غروب خورشید این‌طور به نظر می‌رسد که روز به اتمام رسیده است؟ در این روز خاص برخلاف روزهای دیگر هفته، ساعت 7 عصر تفاوتی با ساعت 11 شب ندارد و به همین دلیل زمان زیاد باقی‌مانده را با کسالت و خواب‌آلودگی و یا به تماشای ‌تلویزیون می‌گذرانیم.

در آخرین ساعت‌های روز تعطیل آخر هفته نیز می‌شود فعالیت‌های مفید زیادی انجام داد از جمله رفتن به کتابخانه، سالن ورزشی و یا حتی سینما. این نوع فعالیت‌ها بسیار مفرح و روحیه‌بخش هستند و از طرف دیگر از خمودگی و کسالت نیز جلوگیری می‌کنند. اگر تا آخرین لحظات روز تعطیل جنب‌وجوش داشته باشید نه تنها از زمان استفاده‌ی مفید کرده‌اید بلکه ‌اضطراب نیز از شما دور خواهد شد و دیگر زمانی برای نگرانی نخواهید داشت. البته زحمات کارکنان شبکه‌های ‌تلویزیونی را نباید نادیده گرفت ولی تماشای ‌تلویزیون در آخرین ساعات روز تعطیل یکی از عوامل اصلی ‌اضطراب و ‌افسردگی است.

مترجم: محسن یزدانی

به تلگرام ما بپیوندید
میزان محبوبیت: 4.78(84 رای) | زمان دقیق: 2015-04-10T17:48:32+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون وب سایت جامع خبری خانواده می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است