شنبه ۹۷/۱۱/۲۷   Sat 19/2/16

دلایل سرخوردگی زنان از زندگی مشترک بخش اول

چاپ مطلب بازدید : 3106 پنجشنبه ۶ فروردین ۹۴

دلایل سرخوردگی زنان از زندگی مشترک -بخش اول

دلایل سرخوردگی زنان از ‌زندگی مشترک

دلایل سرخوردگی زنان از<a class='specificlinks' href='https://www.bistsotoon.com/p/%d8%b2%d9%88%d8%ac-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%85%d9%88%d9%81%d9%82-%da%86%da%af%d9%88%d9%86%d9%87-%d8%b2%d9%86%d8%af%da%af%db%8c-%d9%85%db%8c-%da%a9%d9%86%d9%86%d8%af' title='تحقیر در زندگی زوجین موفق جایی ندارد !'> ‌زندگی مشترک</a>

دلایل سرخوردگی زنان از ‌زندگی مشترک

اختصاصی بیست ستون:

به‌طورکلی زنان ‌نگرانی بیشتری در مورد ‌زندگی مشترک دارند و معمولاً با فعالیت‌هایی ازجمله خریدن کتاب‌هایی در مورد اصول ‌ازدواج موفق و تشویق همسرانشان به شرکت در جلسات مشاوره‌ی خانوادگی، برای بهبود بخشیدن به ‌زندگی زناشویی تلاش کرده و یا برای ‌حل ‌مشکلات خانوادگی با دوستان نزدیکشان گفتگو می‌کنند. متأسفانه میزان سرخوردگی زنان از ‌زندگی مشترک به ‌مراتب بالاتر از مردان است و آمار ‌درخواست ‌طلاق از سوی زنان حدوداً دو برابر بیشتر برآورد می‌شود.


همچنین بخوانید: عمر طولانی، چه راهی دارد؟

چرا زنان در ‌زندگی مشترک نارضایتی بیشتری نشان می‌دهند؟ انتظارات زنان از ‌زندگی مشترک چیست؟ چه مسائلی آنان را به حدی آزرده می‌کند که نهایتاً مجبور به ترک خانواده و فرزندانشان می‌شوند؟ دلایل سرخوردگی زنان از ‌زندگی مشترک چیست؟


در جامعه‌ی امروزی، بسیارند زنانی که به ‌شدت از ‌زندگی مشترک سرخورده شده‌اند و دیگر هیچ امیدی برای حفظ زندگی، درک خواسته‌ها و بهبود روابط با همسرشان ندارند. از دیدگاه آن‌ها نه تنها همه‌ی مشکلات به دلیل بی‌توجهی مردان آغاز شده بلکه هیچ تلاشی برای حل این مسائل از طرف مردان صورت نمی‌گیرد و تلاش‌های زنان نیز نادیده گرفته می‌شود. در این شرایط اصرار بیشتر برای گفتگو در مورد ‌مشکلات خانوادگی و پافشاری برای حل آن اغلب به ‌جدایی و ‌طلاق منجر می‌شود.


دیدگاه مردان در این مورد بسیار متفاوت است و معمولاً احساس و نوع برخورد زنان در مقابل ‌مشکلات خانوادگی را به شکل دیگری تعبیر می‌کنند. بیشتر مردان انتظارات زنان و به‌طور خاص همسرشان را غیرمنطقی و نامعقول دانسته و مدعی هستند که با تمام وجود برای ‌حل مشکلات تلاش می‌کنند. مردان غالباً اهمیت زیادی برای تلاش‌های بی‌وقفه‌ی زنان برای رفاه و بهبود خانواده قائل نیستند و تأمین نیازهای اقتصادی را مهم‌ترین اصل برای حمایت از خانواده و تنها اقدام لازم برای جلب رضایت زنان دانسته و هنگامی‌که به ‌جای قدردانی انتقاد می‌بینند، خسته و دل‌زده می‌شوند.


همچنین بخوانید: نازک شدن موها، عوامل

 در حال حاضر دیدگاه سنتی در مورد ‌ازدواج و نقش زوجین در آن‌که برای سالیان طولانی طرز فکر غالب در جامعه بوده، جای خود را به یک سری قواعد بسیار پیچیده و گیج‌کننده داده است. عده‌ای از مردان معتقدند که خانم‌ها برای ایراد گرفتن و انتقاد ساخته‌شده‌اند و برای حفظ ‌زندگی مشترک باید این خصوصیات ذاتی را نادیده گرفت. به گمان عده‌ای دیگر خشنود کردن زنان غیر ممکن است و حتی سعی کردن برای این مهم را کاری بیهوده می‌دانند. عده‌ی معدودی نیز علیرغم اینکه خشنود کردن زنان روز بروز مشکل‌تر می‌شود آموخته‌اند چگونه خود را با نیازهای آنان تطبیق دهند.


همچنین بخوانید: خواص کدو سبز

زمینه‌های ‌جدایی

دلایل سرخوردگی زنان از<a class='specificlinks' href='https://www.bistsotoon.com/p/%d8%b2%d9%88%d8%ac-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%85%d9%88%d9%81%d9%82-%da%86%da%af%d9%88%d9%86%d9%87-%d8%b2%d9%86%d8%af%da%af%db%8c-%d9%85%db%8c-%da%a9%d9%86%d9%86%d8%af' title='تحقیر در زندگی زوجین موفق جایی ندارد !'> ‌زندگی مشترک</a>


حقیقت تلخ این است که سرخوردگی زنان از ‌زندگی مشترک اغلب به ‌جدایی منجر می‌شود. در واقع رایج‌ترین دلیل برای مطرح شدن ‌درخواست ‌طلاق توسط زنان، مشکلات روحی حاصل از عکس‌العمل‌های مردان است. البته مردان تعمدی در ایجاد این مشکلات روحی که به عنوان مظلومیت احساسی تعریف می‌شود، ندارند و فقط با عدم تفاهم و ناتوانی در ‌برقراری ارتباط روحی با همسرانشان و همین‌طور واکنش اشتباه در مقابل انتقادات آنان، موجب آن می‌شوند.


یکی دیگر از دلایل رایج ‌طلاق، بی‌توجهی مردان است که باعث ایجاد حس شدید جدا ماندگی احساسی و فیزیکی در زنان می‌شود. گذراندن زمان زیاد در محل کار و تنها گذاشتن طولانی مدت زنان در خانه از عوامل ایجاد این‌ گونه ‌مشکلات خانوادگی است.


شاید هر کدام از این دلایل به ‌تنهایی عامل مؤثری برای ‌جدایی به نظر نرسد ولی معمولاً این مسائل به همراه هم اتفاق میافتند و نهایتاً موجب سرخوردگی زنان و عدم تمایل به حفظ ‌زندگی مشترک می‌شوند. در کمال ناباوری، میزان ‌طلاق به دلایلی همچون آزار جسمی، بی‌وفایی، اعتیاد، رفتار مجرمانه، کلاه‌برداری و ... کمتر از ‌جدایی به دلیل سرخوردگی زنان است. گذشته از این، مردانی که رفتارهای خشونت‌آمیز کلامی یا جسمی انجام می‌دهند، معمولاً از مقصر بودن خودآگاه هستند و مشکلی در پذیرش آن ندارند ولی شاید هیچ مردی بی‌توجهی به همسرش را خطایی غیر قابل بخشش و دلیلی موجه برای ‌طلاق نداند.


در مشاوره‌های خانوادگی، زنان بیشتر از بی‌توجهی و نادیده گرفته شدن توسط مردان گلایه دارند و بالعکس مردان خواسته‌های همسرشان را بیش از اندازه و غیر منطقی می‌دانند و از درک دلایل آن عاجز هستند. از دید مردان، شرایط مناسب اقتصادی و رفاهی که با زحمات آنان به‌دست‌آمده می‌تواند هر زنی را خشنود کند به جز همسر خودشان و نارضایتی زنان را به ناسپاسی تعبیر می‌کنند.

آیا درخواست زنان برای توجه بیشتر از سمت شوهرانشان، درخواستی نامعقول است و یا مردان واقعاً به اندازه­ی کافی به همسرشان توجه نشان نمی‌دهند؟ مطالعه‌ی دقیق روابط خانوادگی و خصوصیات اخلاقی زنان و همین‌طور تعریف امروزی از ‌زندگی مشترک، نشان می‌دهد که توقعات زنان برای توجه بیشتر بی‌دلیل و غیر منطقی نیست و مردانی که به این نیاز پاسخ مناسبی می‌دهند حقیقتاً ‌زندگی مشترک به‌ مراتب بهتری دارند. انجام این کار برای مردان دشوار نیست و فقط نیاز به اندکی تغییر اولویت‌ها در ‌زندگی مشترک دارد. هر مردی به سادگی می‌تواند کمی از زمانی که برای مشاهده‌ی ‌تلویزیون صرف می‌کند را به همسرش اختصاص دهد.


همچنین بخوانید: پریدن پلک، علت چیست؟

در شرایط عادی زنان می‌خواهند که همسرشان واقعاً همراهشان باشد. دوست همدلی باشد که بتوان در مواقع سختی به او تکیه کرد و در هنگام گرفتن تصمیمات مهم زندگی خواسته‌های آنان را نیز در نظر بگیرد. کسی باشد که با او از نظر احساسی مرتبط باشند.

 تعریف یک مرد خانواده

برای داشتن یک تعریف مناسب از زندگی یک مرد خانواده می‌شود آن را به یک خانه تشبیه کرد. هرکدام از اتاق‌های خانه نشان ‌دهنده‌ی یکی از فعالیت‌های عمده‌ی مرد از جمله تأمین نیازهای خانواده، تفریح و سرگرمی، رسیدگی به فرزندان، مسائل اعتقادی و البته همسرش است.

 در این خانه‌ی خیالی، مرد در یک روز معمولی به چندین اتاق سر می‌زند و وقتی که در یک اتاق خاص است به سایر اتاق‌ها توجهی نمی‌کند تا بتواند انرژی خود را بر همان محل معطوف کند. در این شرایط اگر مرد هیچ ‌نگرانی نداشته باشد، بیشترین بازده را خواهد داشت و همه‌ی مشکلاتی که در آن اتاق وجود دارد را به بهترین نحو حل خواهد کرد. به‌این‌ترتیب همه‌ی مشکلات پیش‌آمده در امور مختلف زندگی یک ‌به ‌یک مورد بررسی قرار گرفته و با بیشترین ‌خلاقیت و توان ممکن با آن‌ها برخورد خواهد شد.

بیشتر مردان در خانه‌ی مذکور تنها یک اتاق به همسرشان اختصاص داده و تنها عملی که در آن اتاق انجام می‌شود، اجرا کردن نقش شوهر است. مردان در این اتاق سعی می‌کنند که تمام توجهشان را به همسرشان اختصاص بدهند و تمام نیازهای روحی و انتظارات زنان و البته نیازهای جسمی خودشان را برطرف کنند.

طبیعتاً این روال که برای مدت‌های طولانی تعریف جامع ‌زندگی مشترک بوده است دیگر رضایت زنان را تأمین نمی‌کند. زنان نمی‌خواهند که تنها بخشی از زندگی شوهرشان باشند و اصرار آقایان برای حفظ این روند باعث ‌خشم و ناامیدی آنان می‌شود. در زندگی مدرن زنان می‌خواهند بخشی از همه‌ی اتاق‌های خانه‌ی مذکور باشند یا به‌عبارت‌دیگر می‌خواهند در تمام جنبه‌های زندگی، شریک همسرشان بوده و نقش مهمی ایفا کنند. اگر این اتفاق نیفتد دیگر هیچ پیوند احساسی، گرایش روحی دو طرفه، صمیمیت و در خیلی از مواقع تماس جسمی نیز در کار نخواهد بود.

با توجه به آنچه گفته شد، اولین گزینه‌ی مردان، تغییر این روال و دعوت از همسرشان برای حضور مؤثر در هر یک از اتاق‌های این خانه است. امروزه ‌زندگی مشترک دیگر از دید مردان تعریف نمی‌شود و اتاق‌های خانه‌ی فرضی متعلق به هر دو شریک زندگی است و وظیفه مردان در قبال همسرشان دیگر فقط ایفای نقش شوهر نیست. ‌زن و مرد در همه‌ی جنبه‌های زندگی شریک و همراه هستند و در همه‌ی مسائل پیش رو در یک زندگی خانوادگی نقش و مسئولیت یکسانی دارند.

وقتی یک مرد حضور مؤثر همسرش در تمام اتاق‌های خانه فرضی را قبول می‌کند، اولویت‌های زندگی‌اش را نیز تغییر داده است و همسرش از یک مسئولیت و مشکل به همراهی مطمئن برای مقابله با همه‌ی مشکلات تبدیل می‌شود. عادت‌ها و مشغولیت‌هایی که تا پیش‌ازاین دلایل بی‌توجهی مرد به همسرش بوده حالا زمینه‌ای برای همکاری مشترک و نزدیکی بیش ‌از پیش زن و شوهر خواهد شد.

پایان بخش اول

به تلگرام ما بپیوندید
5 ستاره از 5 در 1 رای

عنوان این مقاله : دلایل سرخوردگی زنان از زندگی مشترک بخش اول

رای شما :
زمان دقیق: 2015-03-26T16:56:50+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است