شنبه ۹۷/۱۱/۲۷   Sat 19/2/16

دلایل محبوبیت بیشتر دوقلوها

چاپ مطلب بازدید : 1141 دوشنبه ۱۷ فروردین ۹۴

آیا تا به حال به دلایل محبوبیت بیشتر دوقلوها فکر کرده‌اید؟

دلایل محبوبیت بیشتر ‌دوقلوها

دلایل محبوبیت بیشتر<a class='specificlinks' href='https://www.bistsotoon.com/p/%d8%af%d9%84%d8%a7%db%8c%d9%84-%d9%85%d8%ad%d8%a8%d9%88%d8%a8%db%8c%d8%aa-%d8%a8%db%8c%d8%b4%d8%aa%d8%b1-%d8%af%d9%88%d9%82%d9%84%d9%88%d9%87%d8%a7' title='آیا تا به حال به دلایل محبوبیت بیشتر دوقلوها فکر کرده‌اید؟'> ‌دوقلوها</a>

اختصاصی بیست ستون: 

آیا تا به حال به ‌دلایل محبوبیت بیشتر ‌دوقلوها فکر کرده‌اید؟ چه مسئله‌ای باعث می‌شود که افرادی با ظاهر مشابه و لباس‌های یکسان و یا کودکانی در کالسکه‌هایی کاملا یک شکل بیشتر مورد توجه بیننده قرار می‌گیرند؟

همیشه دیدن ‌دوقلوها احساس خوبی به ما می‌دهد و دوست داریم مدتی به نظاره‌ی آن‌ها بپردازیم. قرن‌هاست که ‌دانشمندان در مورد ‌دلایل محبوبیت بیشتر ‌دوقلوها در حال تحقیق هستند و این افراد خاص همیشه مورد توجه بیشتر روانشناس‌ها قرار دارند. اصولا همه‌ی کسانی که گاه و بیگاه با ‌دوقلوها برخورد دارند، بدون دلیل خاصی، زمان کوتاهی برای توجه بیشتر به آن‌ها صرف می‌کنند. همه‌ی این موارد نشان از محبوبیت بیشتر ‌دوقلوها دارد ولی تقریباً هیچ‌کس دلیل واقعی این مسئله را نمی‌داند.


محبوبیت بیشتر ‌دوقلوها دلایل و حالت‌های مختلفی دارد که عمده‌ترین آن‌ها به شرح زیر هستند:

دوقلوها را همیشه نمی‌بینیم

از نظر آماری احتمال دیدن ‌دوقلوها خیلی کم است. به عنوان مثال در سال 2011 از بین هر 1000 ‌زایمان در آمریکا تنها 33.2 (حدود 3.3 درصد) دوقلو بودند. البته امروزه احتمال تولد نوزادان دوقلو نسبت به گذشته بیشتر شده است. در سه دهه‌ی اخیر آمار به دنیا آمدن نوزادان دوقلو افزایش 76 درصدی داشته است.


بر اساس آمار موسسه‌ی آتلانتیک (سازمان رسمی آمار تولد و مرگ‌ومیر در آمریکا) در سال گذشته یک ‌میلیون مورد تولد دوقلو در آمریکا به وقوع پیوسته است. دلیل احتمالی این افزایش، بالا رفتن سن ‌ازدواج زنان عنوان می‌شود. بدن زنان در سنین بالاتر هورمون ‌های زنانه‌ بیشتری تولید می‌کند و ‌قدرت باروری آن‌ها افزایش می یابد. پیشرفت در علم تولید داروهای ‌ناباروری نیز می‌تواند دلیل احتمالی دیگر این افزایش باشد.


حتی با وجود افزایش تعداد ‌دوقلوها نسبت به گذشته هنوز هم احتمال دیدن آن‌ها زیاد نیست و این مسئله هنوز هم دلیل موجهی برای محبوبیت بیشتر ‌دوقلوها به شمار می‌آید.

 دوقلوهایی که شبیه هم هستند!


همچنین بخوانید: مهمترین علائم سنگ کلیه

البته این مورد یک دلیل کلی نیست زیرا بسیاری از ‌دوقلوها نیز شباهت زیادی به یکدیگر ندارند. ‌دوقلوهایی که از بارور شدن دو تخمک به وجود آمده‌اند، تفاوت چندانی با خواهر و برادرهای معمولی ندارند البته ارتباط عاطفی شدید آن‌ها را نمی‌شود نادیده گرفت. ممکن است شباهت‌های بین فرزندان معمولی خانواده بیشتر از ‌دوقلوهای غیر همسان باشد. ولی متولد شدن همزمان رابطه‌ی محکمی بین ‌دوقلوهای غیر همسان ایجاد می‌کند و رفتار آن‌ها هماهنگی خاصی دارد که همین مسئله به محبوب بودن بیشتر آن‌ها منتهی می‌شود.


دوقلوهای که هیچ شباهتی به یکدیگر ندارند!

گاهی تضاد و تفاوت بسیار زیاد ‌دوقلوها باعث جلب نظر می‌شود. ‌دوقلوهای زیادی هستند که تفاوت خصوصیات ظاهری آن‌ها اعجاب‌انگیز است و گاهی حتی به دو نژاد متفاوت تعلق دارند. ‌دوقلوهایی که به صورت همزمان به دنیا آمده‌اند و والدینی مشترک دارند، اگر مشخصات ژنتیکی متفاوتی داشته باشند بسیار مورد توجه قرار می‌گیرند.


دوقلوهایی که دقیقاً یک شکل هستند!

بعضی از ‌دوقلوها به اندازه‌ای به یکدیگر شباهت دارند که حتی پدر و مادرشان نیز نمی‌توانند آن‌ها را از یکدیگر تشخیص بدهند. این ‌دوقلوها که حاصل بارور شدن یک تخمک با دو ‌اسپرم هستند خصوصیات ظاهری دقیقا مشابهی دارند و همین مسئله به محبوبیت بیشتر آن‌ها منجر می‌شود.


ارتباط ذهنی حیرت انگیز ‌دوقلوها

موارد زیادی مشاهده شده است که ‌دوقلوها بدون هیچگونه ارتباط فیزیکی و حتی از فواصل دور، متوجه به دردسر افتادن یکدیگر شده‌اند. گاهی به نظر می‌رسد که ‌دوقلوها با وسیله‌ی ناشناخته‌ای با یکدیگر در ارتباط هستند. هرچند که ‌دانشمندان این رابطه را به شکل دیگری تفسیر می‌کنند. به گفته‌ی نانسی سگال روانشناس و سرپرست مرکز تحقیقات ‌دوقلوها در دانشگاه کالیفرنیا: وقتی در تمام مدت شبانه‌روز نگران کسی باشید و به او فکر کنید، از آنجایی که احتمال بروز مشکل برای همه هست، بالاخره یکی از این نگرانی‌ها به حقیقت خواهد پیوست. این مسئله به معنای داشتن ارتباط ذهنی شما با این شخص نیست.


دوقلوها پاسخ ‌معمای حل‌نشده‌ی خصوصیات ژنتیکی در مقابل تأثیرات محیطی

از زمان‌های دور تقابل خصوصیات ژنتیکی با تاثیرات محیطی در شکل‌گیری شخصیت و وضعیت فیزیکی افراد، ‌معمایی حل‌نشده باقیمانده و هنوز برتری هیچ‌کدام به اثبات نرسیده است. اگر این ‌معما پاسخی داشته باشد مطمئنا باید آن را با مطالعه در مورد ‌دوقلوهای همسان به دست آورد.


دوقلوهای همسان به دلیل به وجود آمدن از یک تخمک، dna کاملا مشابهی دارند. اگر ‌دوقلوهایی با این شرایط در محیط‌های فیزیکی و یا روانی متفاوت بزرگ شوند به مرور زمان وضعیت فیزیکی و شخصیت آن‌ها تغییر می‌کند و بررسی این تغییرات و مقایسه آن‌ها با خصوصیات ژنتیکی بهترین راه برای پاسخگویی به این ‌معمای قدیمی است.


همچنین بخوانید: آزار جنسی در زنگ تفريح!

یکی از تحقیقات بارز در این زمینه توسط محققان بخش پزشکی و ‌سلامت دانشگاه یوتا با ‌تمرکز بر وضعیت ‌سلامتی ‌دوقلوهای یکسان در حال انجام است. در این پروژه ‌دوقلوهای که در شهرهایی متفاوت و یا شرایط مختلف زندگی می‌کنند، تحت نظر هستند. اگر تحت تأثیر عاملی یکسان، فقط یکی از آن‌ها بیمار شود، شرایط محیط و تأثیر آن‌ها بر نوع بیماری بررسی می‌شود و اگر هردو همزمان بیمار شوند، درمان آن بیماری با توجه به خصوصیات ژنتیک، مورد مطالعات قرار می‌گیرد.

 اخیرا محققان فنلاندی از دید دیگری این مسئله را مورد تحقیق قرار داده‌اند. در تحقیقات آن‌ها ‌دوقلوهای همسانی سوژه‌ی تحقیقات بودند که پیش از بلوغ، فعالیت‌های ‌ورزشی و فکری مشابهی داشتند ولی بعد از آن هریک به ‌سبک زندگی متفاوتی گرایش پیدا کردند. نتایج این تحقیقات حاکی از این بود که بعد از گذشت مدت زیاد، یکی از ‌دوقلوها بر اثر ‌ورزش و تغذیه‌ی صحیح دارای شرایط جسمی بهتر و ظرفیت ذهنی بالاتری بود و آزمون‌های ‌ورزشی و فکری را با ‌موفقیت می‌گذراند درحالی‌که دیگری وضعیت جسمی نامناسبی داشت و توانایی کمتری در گذراندن آزمون‌های مختلف نشان می‌داد.

 تاکنون تحقیقات زیادی از این دست انجام شده‌اند و در بسیاری از دانشگاه‌های شناخته شده، بخشی اختصاصی برای تحقیق در مورد ‌دوقلوها تأسیس شده است از جمله دانشگاه مینه‌سوتا در آمریکا و کالج سلطنتی لندن. ولی این انبوه تحقیقات برای افراد عادی معنای خاصی ندارند. تنها دلیلی که ما را مجذوب ‌دوقلوها می‌کند این است که هرچه بیشتر به آن‌ها نگاه می‌کنیم، بیشتر از دیدن آن‌ها لذت می‌بریم.

مترجم: محسن یزدانی

به تلگرام ما بپیوندید
5 ستاره از 5 در 1 رای

عنوان این مقاله : دلایل محبوبیت بیشتر دوقلوها

رای شما :
زمان دقیق: 2015-04-06T09:34:59+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است