شنبه ۹۷/۱۱/۲۷   Sat 19/2/16

ده ساحل صخره‌ ای با شکوه و پر بازدید دنیا

چاپ مطلب بازدید : 3237 یکشنبه ۱۶ فروردین ۹۴

ده ساحل صخره‌ای با شکوه و پر بازدید دنیا

ده ساحل صخره‌ای با شکوه و پر بازدید دنیا

اختصاصی بیست ستون: 

سواحل صخره‌ای که در سراسر دنیا به‌وفور دیده می‌شوند معمولاً بر اثر فرسایش تدریجی ناشی از برخورد امواج و گاهی نیز به دلیل ‌آب شدن سریع کوه‌های یخ به وجود می‌آیند. دیدن یک ساحل صخره‌ای که از نزدیک می‌تواند علیرغم زیبایی بسیار دلهره‌آور و نفس‌گیر باشد، به‌راحتی امکان‌پذیر نیست ولی تصاویر زیادی وجود دارد که دیدن آن‌ها خالی از لطف نبوده و می‌تواند روحیه‌ی ‌جهانگردی پنهان اشخاص را بیدار کند و الهام‌بخش سفری رؤیایی گردد.

ساحل صخره‌ای moher (موهر)، شهرستان کلیر، ایرلند

ساحل صخره‌ای moher (موهر)، شهرستان کلیر، ایرلند

 یکی از شناخته‌شده‌ترین سواحل صخره‌ای در دنیا، ساحل موهر در خلیج غربی ایرلند است که 200 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. سالانه نزدیک به یک‌میلیون نفر بازدیدکننده از این ساحل صخره‌ای که توسط دست طبیعت به شکل باشکوه و مهیبی ‌نقاشی شده، دیدن می‌کنند و این مسئله آن را در فهرست محبوب‌ترین اماکن سیاحتی در ایرلند قرار داده است.

ساحل صخره‌ای étretat (اتقوته)، ‌فرانسه

ساحل صخره‌ای étretat (اتقوته)،<a class='specificlinks' href='https://www.bistsotoon.com/p/%d8%aa%d9%85%d8%a7%d8%b4%d8%a7%db%8c-%d8%ac%d8%a7%d8%b0%d8%a8%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c-%da%a9%d8%b4%d9%88%d8%b1-%d9%81%d8%b1%d8%a7%d9%86%d8%b3%d9%87' title='در فرانسه از این مکان های دیدنی غافل نشوید'> ‌فرانسه</a>منطقه‌ی روستایی اتقوته واقع در شمال غربی ‌فرانسه، جمعیت کم ولی ‌چشم‌اندازهای منحصربه‌فرد و زیبایی دارد. در این منطقه که مشرف‌به کانال مانش است چندین ساحل صخره‌ای به ‌چشم می‌خورد که با رنگ‌آمیزی طبیعی سفید و خاکستری جلوه‌ی بی‌نظیری دارند و صخره‌های قوس‌دار و مخروطی شکل خارج‌شده از دریا باعث زیبایی دوچندان آن‌ها می‌شوند.


شهر bonifacio (بونیفاچیو)، جزیره‌ی کورس، ‌فرانسه

شهر bonifacio (بونیفاچیو)، جزیره‌ی کورس،<a class='specificlinks' href='https://www.bistsotoon.com/p/%d8%aa%d9%85%d8%a7%d8%b4%d8%a7%db%8c-%d8%ac%d8%a7%d8%b0%d8%a8%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c-%da%a9%d8%b4%d9%88%d8%b1-%d9%81%d8%b1%d8%a7%d9%86%d8%b3%d9%87' title='در فرانسه از این مکان های دیدنی غافل نشوید'> ‌فرانسه</a>


همچنین بخوانید: ماچوپیچو، شهری مرموز


 در این شهر ساحلی زیبا که باشکوه بی‌مثالی بر فراز یک ساحل صخره‌ای آهکی در جزیره کورس جنوبی واقع شده است، می‌تواند یکی از قدیمی‌ترین دژهای تاریخی اروپا را نیز (ساخته‌شده در قرن نهم) دید. این محل امروزه یکی از خیال‌انگیزترین اماکن توریستی در حاشیه‌ی دریای مدیترانه به شمار می‌آید.

 ساحل صخره‌ای twelve apostles (دوازده فرستاده)، ویکتوریا، استرالیا

 ساحل صخره‌ای twelve apostles (دوازده فرستاده)، ویکتوریا، استرالیابازدیدکننده‌های پارک ملی بندر کمپبل استرالیا با حرکت در امتداد ساحل ماسه‌ای بعد از مسافت کوتاهی به یک ساحل صخره‌ای آهکی و تعدادی تخته‌سنگ نارنجی‌رنگ می‌رسند که ساحل دوازده فرستاده نامیده می‌شود. شکل‌گیری این سازه‌هایی طبیعی سحرانگیز سالیان متمادی زمان برده است. در اثر فرسایش تدریجی ابتدا یک ‌آبراهه در امتداد ساحل ایجاد می‌شود و به‌مرورزمان عمق آن افزایش پیداکرده و به یک دیوار به‌موازات ساحل تبدیل می‌گردد. درنهایت با فروریختن قسمت‌های نرم به دوازده تخته‌سنگ با ارتفاع متوسط 50 متر تبدیل می‌شود. در حال حاضر فقط هشت تخته‌سنگ در این ساحل وجود دارد و بقیه بر اثر امواج نابودشده‌اند.


ساحل صخره‌ای سفید، دوور، ‌انگلستان

ساحل صخره‌ای سفید، دوور،<a class='specificlinks' href='https://www.bistsotoon.com/p/%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d9%88%db%8c%d8%b1%db%8c-%d8%a7%d8%b2-%d9%be%d8%a7%db%8c%db%8c%d8%b2-%d9%87%d8%b2%d8%a7%d8%b1-%d8%b1%d9%86%da%af-%d8%a7%d9%86%da%af%d9%84%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d9%86' title='طبیعت زیبای پاییز در کشور انگلیس را تماشا کنید'> ‌انگلستان</a>


این ساحل صخره‌ای مرجانی در خط مرزی دریایی دوور واقع در ‌انگلستان قرار دارد و از تجمع اسکلت سیلیسی بازمانده از خزه‌های ‌پلانکتونی باستانی در کف اقیانوس و در طی دوره‌ی زمین‌شناسی کرتاسه ساخته شده است.

ساحل صخره‌ای mizen head (میزن هد)، شهرستان کورک، ایرلند


ساحل صخره‌ای mizen head (میزن هد)، شهرستان کورک، ایرلند

این ساحل زیبا در غربی‌ترین نقطه‌ی کرانه‌ی جنوبی جزیره‌ی امرالد واقع شده است و با داشتن صخره‌های باشکوه، یکی از پر بازدیدترین مناطق توریستی جزیره‌ی کورک محسوب می‌شود. در میزن هد می‌توان چراغ دریایی، سایت هواشناسی و ایستگاه قدیمی ارتباطی را نیز بازدید کرد که آخرین مورد اکنون به یک موزه‌ی توریستی تبدیل شده است.


big sur (بیگ سور) کالیفرنیا، آمریکا

big sur (بیگ سور) کالیفرنیا، آمریکا

 در حاشیه‌ی خلیج مرکزی کالیفرنیا به مسافتی حدود 145 کیلومتر، سواحل صخره‌ای و دره‌های بیگ سور واقع‌شده‌اند. یکی از برجسته‌ترین نقاط این ناحیه‌ی دیدنی، ‌پل بیکسبی کریک است که از آن به‌عنوان یکی از تصویرهای نمادین سواحل اقیانوس آرام یاد می‌کنند.


 navagio beach (خلیج ناواجیو) زاکینتوس، یونان

 navagio beach (خلیج ناواجیو) زاکینتوس، یونان


دسترسی به این خلیج کوچک ولی ناآرام فقط با قایق‌های کوچک امکان‌پذیر است. ‌آب‌های ‌آبی در کنار صخره‌های سنگی درخشان این خلیج را به محل مناسبی برای دوستداران پرش از ارتفاعات تبدیل کرده است. این محل به دلیل وجود بازمانده‌های یک کشتی قدیمی به نام خلیج کشتی‌شکسته نیز معروف است.


همچنین بخوانید: مالدیو سرزمین جزیره ها

سواحل صخره‌ای bunda (باندا)، جنوب و غرب استرالیا

سواحل صخره‌ای bunda (باندا)، جنوب و غرب استرالیا

ساحل صخره‌ای باندا قسمتی از سواحل مرزی سرزمین پهناور استرالیا است و طولانی‌ترین ساحل صخره‌ای دنیا نیز محسوب می‌شود و از صخره‌های آهکی به طول 120 متر تشکیل شده است که در دوران زمین‌شناسی تریاسه شکل گرفته‌اند.

ساحل صخره‌ای paracas (پاراکاس)، ایکا، پرو

ساحل صخره‌ای paracas (پاراکاس)، ایکا، پرو

صحرای پنیسولا که به دلیل سنگ‌نوشته‌های باستانی با طول 200 متر بر روی صخره‌های عظیم چند شاخه، شهرت جهانی دارد، به دلیل دیگری نیز شناخته‌شده است و علت آن نیز یک ساحل ماسه‌ای سرخ‌رنگ خاص است که به دلیل داشتن صخره‌های زیاد به‌نوعی ساحل صخره‌ای نیز محسوب می‌شود. این ساحل در داخل پارک محافظت‌شده‌ی پاراکاس قرار دارد که به‌منظور حفظ گونه‌های کمیاب در اکوسیستم منطقه و همچنین حفاظت از آثار باستانی فرهنگی ساخته‌شده است.

مترجم: محسن یزدانی

به تلگرام ما بپیوندید
5 ستاره از 5 در 1 رای

عنوان این مقاله : ده ساحل صخره‌ ای با شکوه و پر بازدید دنیا

رای شما :
زمان دقیق: 2015-04-05T00:56:04+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است