دوشنبه ۹۸/۱/۵   Mon 19/3/25

ده مطلب جذاب و جالب درباره کانادا

چاپ مطلب بازدید : 1103 سه شنبه ۱۹ اسفند ۹۳

ده مطلب جذاب و جالب درباره کانادا که باعث تعجبتان می‌شود.

ده ‌مطلب جذاب و جالب درباره ‌کانادا

ده<a class='specificlinks' href='https://www.bistsotoon.com/p/%d8%af%d9%87-%d9%85%d8%b7%d9%84%d8%a8-%d8%ac%d8%b0%d8%a7%d8%a8-%d9%88-%d8%ac%d8%a7%d9%84%d8%a8-%d8%af%d8%b1%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d9%87-%da%a9%d8%a7%d9%86%d8%a7%d8%af%d8%a7' title='ده مطلب جذاب و جالب درباره کانادا که باعث تعجبتان می‌شود.'> ‌مطلب جذاب</a> و جالب درباره<a class='specificlinks' href='https://www.bistsotoon.com/p/%d9%85%d8%ac%d9%85%d9%88%d8%b9%d9%87-%d8%a8%d8%a7%d8%ba-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a8%d9%88%da%86%d8%a7%d8%b1%d8%aa-%d8%a7%d8%b2-%d8%ac%d8%a7%d8%b0%d8%a8%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c-%da%af%d8%b1%d8%af%d8%b4%da%af%d8%b1%db%8c-%da%a9%d8%a7%d9%86%d8%a7%d8%af%d8%a7' title='طبیعت رویایی باغ بوچارت در ونکوور کانادا'> ‌کانادا</a>

ده ‌مطلب جذاب و جالب درباره ‌کانادا که باعث تعجبتان می‌شود


اختصاصی بیست ستون: 

کانادایی ها به عنوان افراد خوش برخورد، خوش اخلاق و خوبی هستند که از مرکز توجه قرار نگرفتن ناراضی نیستند. ‌کانادا فقط شربت چنار، ‌قهوه های تیم هورتون، ‌خرس های قاتل، برف و ‌پوتین (سیب زمینی سرخ کرده با ‌سس مخصوصی که از ‌آب گوشت تهیه می‌شود) نیست. خیلی چیزهای بیشتری درباره‌ی این کشور پهناور هست که باید بدانیم و بااینکه ممکن است عجیب باشد، اما بهتر است بدانید! بیاید شروع کنیم،


شیر کیسه ای

شیر کیسه ای؟ این کلمه از کجا آمده است؟ بگذارید این موضوع را مشخص کنیم که اکثر ‌کانادایی ها ‌شیر بطری ای می‌نوشند؛ اما اگر به انتاریو و کبک بروید این قضیه صادق نیست. این مناطق ‌شیرشان را در کیسه های پلاستیکی کوچک دریافت می‌کنند. در سال 1967 دوپونت ایده ی ‌شیر کیسه ای را با استفاده از تجهیزات ساخت اروپا، به ‌کانادا آورد. لبنیاتی محل نیز این تغییرات را اعمال کردند چراکه استفاده از کیسه های پلاستیکی از شیشه های شکستنی مقرون به صرفه تر بود. اهالی این مناطق هم چنان از ‌شیرهای کیسه ای استفاده می‌کنند چون که آن‌ها سبک تر از شیشه های ‌شیر هستند.


اِه؟ (eh?)

دقیقا مثل ‌شیر کیسه ای، عبارت "eh?" نیز یک موضوع بومی است. این عبارت به طور گسترده ای در ‌کانادای مرکزی و خیلی کمتر در جاهای دیگر مورداستفاده قرار می‌گیرد. با این حال، به نظر می‌رسد که این عبارت از ‌کانادا نشات نگرفته است و ممکن است از کلمه ی فرانسوی "hey" یا کلمه ی اسکاتلندی "eh" سرچشمه گرفته باشد. مسئله ی منحصر به فردی که درباره "eh" ‌کانادا وجود دارد، توانایی قبول کردن معانی مختلف است: برای بیان کردن نظر شخصی، بیان واقعیات، دستورها، ندا، سوالات، برای پرسیدن "ببخشید؟"، در عبارات ثابت، توهین، اتهام و یا در شرح دادن.


به تازگی از کلمه ی "eh?" ‌کانادا برای پرسیدن "درست است؟" و یا انتظار تایید گرفتن استفاده می‌شود.

اینجا گوزن، آنجا گوزن، همه جا گوزن

پیدا کردن تابلوی ‌رانندگی کنار جاده، اخطار دهنده درباره حمله و یا رویارویی با گوزن، متداول نیست. در ‌کانادا گوزن ها را دست کم نمی‌گیرند و اگر اولین بارتان در ‌کانادا باشد، شما هم باید مراقب گوزن های اطراف بزرگراه ها باشید. یک گوزن نر به طور متوسط 400 کیلوگرم و یک گوزن ماده به طور متوسط 350 کیلوگرم وزن و قد 2.4 تا 3.2 متر دارد. ساختار بدنی شان آن‌ها را هنگام برخورد با وسایل نقلیه خطرناک می‌سازد و این برخوردها برای هر دو طرف خطرناک است.


ملت چند فرهنگی

کانادا ملت تازه واردها است. در ابتدا مردم بومی در این کشور اسکان داشتند و سپس مهاجرت از استعمارگران فرانسوی و انگلیسی در قرن هفدهم میلادی آغاز شد. اصلا عجیب نیست که این کشور دارای دو زبان رسمی انگلیسی و فرانسوی است. بعلاوه، افزایش میزان مهاجرت در سالهای اخیر ‌کانادای متعددی ایجاد کرده است که حدود 40 درصد آن‌ها غیر انگلیسی و غیر فرانسوی هستند. اکنون ‌کانادا منزل بیش از 200 زبان مادری دیگر شامل چینی، کانتونی، پنجابی و ‌اسپانیایی است.


هاکی

نمی‌توان هاکی را به عنوان قسمتی از فرهنگ کادانا در نظر نگرفت. زمین های هاکی روباز و سالنی در سرتاسر کشور وجود دارند و کودکان در سنین پایین با این بازی آشنا می‌شوند. جایگاهش در ‌فرهنگ ‌کانادا بیشتر نزدیک به مذهب است تا ورزش. بدون شک این ورزش، با متحد نمودن 33 میلیون نفر که اغلب بر سر زبان و سیاست اختلاف دارند، کل کشور را به هم نزدیک می‌کند.


صف ها

افراد تازه ورود هنگام دیدن صف های مرتب ‌کانادایی ها برای مدرسه، ایستگاه اتوبوس و غیره بسیار متعجب می‌شوند. صف ایستادن در کنار وقت شناسی و عذرخواهی های مرتب، به عنوان یکی از رسوم ‌کانادایی ها شناخته شده است. هم چنین یک کالجی به نام موسسه ی ‌کانادایی قوانین و آداب معاشرت وجود دارد که مهاجران جدید و دانشجویان جوان بین المللی در آن می‌آموزند که چگونه و کجا صف بایستند و چگونه جایگاه درستشان را در صف حفظ کنند.


کانادا عظیم است

کانادا در میان عظیم ترین کشورها است و پس از ‌روسیه مقام دوم را دارد. با مساحت 9.9 کیلومترمربع مساحت، امتداد ‌کانادا از اقیانوس آرام تا اطلس و منجمد شمالی امتداد دارد. برای ستودن یک بخش از این کشور یک هفته هم کافی نیست. ‌کانادا به قدری بزرگ است که سرزمین سنت جان ازنظر جغرافیایی به لندن ‌انگلستان نزدیک تر از ونکوور است.


عذر می‌خواهم!

کانادایی ها خیلی عذرخواهی می‌کنند. با این حال، ممکن است این‌قدر در ‌کانادا انتظار ‌داستان های زیادی داشته باشید که اصلا متوجه عذرخواهی های اطراف تان نشوید. گفتن "عذر می‌خواهم" همیشه به معنی معذرت خواهی نیست بلکه یک استراتژی با ادب باشد؛ راهی برای داشتن تعاملات آسوده، هماهنگ و مطیع هنجار. ‌کانادایی ها به مودب بودن شناخته شده اند، پس شنیدن بیش از حد کلمه ی عذر می‌خواهم باعث تعجب نخواهد بود.


مشکلات ‌آب و هوایی

کانادایی ها بیش از هر جای دیگر دنیا عاشق صحبت کردن درباره ی ‌آب و هوا هستند. طبق یک گزارش، در کنار ورزش، اخبار مربوط به ‌آب و هوا بر تیتر های اخبار ‌کانادا حکمفرما است. در مقایسه با میانگین 160 کشور دخیل درون مطالعه، رسانه های ‌کانادا 229% بیش از کشورهای دیگر پوشش ‌آب و هوا انجام دادند. ‌وسواس ‌کانادایی ها درباره ی ‌آب و هوا به دلیل این امر است که ‌کانادا یک کشور بزرگ و از لحاظ جغرافیایی متنوع و با طرح های ‌آب و هوایی زیادی است که می‌تواند از استان به استان، فصل به فصل و روز به روز متفاوت باشد.

وطن پرستی یواشکی

کانادا اغلب به عنوان همسایه ی آرام و دوست داشتنی آمریکا شناخته می‌شود. برخلاف همسایه ی آمریکایی شان، ‌کانادایی ها زیاد ‌عشق شان به کشورشان را نشان نمی‌دهند. این امر به این دلیل نیست که ‌کانادایی ها به کشور و ارزش ها و ایده آل‌هایشان به عنوان یک کشور افتخار نمی‌کنند. به این دلیل است که آن‌ها معتقدند که نیازی نیست برای نشان دادن ‌عشق شان فریاد بزنند، پرچم تکان دهند و کلی آتش بازی کنند.

مترجم: مینا داودی

به تلگرام ما بپیوندید
5 ستاره از 5 در 1 رای

عنوان این مقاله : ده مطلب جذاب و جالب درباره کانادا

رای شما :
زمان دقیق: 2015-03-10T20:20:03+03:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است