دوشنبه ۹۷/۵/۱   Mon 18/7/23

راهکارهایی برای رفع استرس کودکان

چاپ مطلب بازدید : 709 دوشنبه ۱۳ مهر ۹۴

چرا کودکان دچار استرس می شوند ؟

راهکارهایی برای رفع استرس کودکان

رفع استرس کودکان

چرا کودکان دچار استرس می شوند ؟

اختصاصی بیست ستون:  

استرس در کودکان باعث تخریب ساختارهای ذهنی ، جسمی و روحی کودک می شود . تنش های ناشی از استرس باعث به هم خوردن تعادل زندگی می شود و ممکن است کودکان به طور مزمن یا مقطعی دچار استرس شوند که این استرس با تغذیه نامناسب یا رفتارهای نابه هنجار بروز می کند و می تواند در اینده زندگی شان نابهنجاری های اجتماعی به وجود آورد .

مشکلات مالی و استرس کودکان

وقتی والدین در بحران مالی قرار می گیرید ، کودک تان نیز به صورت ناخواسته در معرض این بحران قرار می گیرد . علت این مساله می تواند این نکته باشد که در این شرایط برای کودک کمتر لباس یا کفش نو و ... می خرید . او شناخت کاملی نسبت به مسائل محیطی ندارد اما احساس می کند مسائل و اتفاقات بدی روی داده و به همین دلیل دچار نوعی استرس می شود .

راه حل برخورد صحیح : باید نسبت به مشکلات مالی با کودکان تان صدق باشید اما نه  تا آن حد که باعث استرس و نگرانی شان شوید . مثلا به آنها بگویید :" امسال به علت مشکلات مالی به سفر طولانی مدت نمی رویم اما می توانیم به یک سفر یک روزه بیرون از شهر برویم . این شرایط تمام خواهد شد و دوباره می توانیم به سفرهای طولانی برویم و خوش بگذرانیم ."

با این طرز صحبت کردن به کودکان و  اعضای خانواده تان هیچ استرسی منتقل نمی کنید بلکه آنها سعی می کنند تا در راستای حل مشکلات به شما کمک کنند .

رفع استرس کودکان

دوستان و استرس کودکان

بر طبق نظر روانشناسان وقتی کودک به سن 3-4 سالگی می رسد ، از مفهوم " دوست " درک بیشتری پیدا می کند و حتی ممکن است به دوستانش بیشتر از والدین متکی شود . هر رفتار عاطفی از طرف دوستان که با بی توجهی همراه باشد می تواند باعث ناراحتی و استرس در کودک شود .

راه حل برخورد صحیح : اگر می بینید کودک تان دائما از دوستان هم سن و سالش شکایت می کند ، توجه بیشتری به این موضوع داشته باشید و رفتار آنها را زیر نظر بگیرید . باید راههای ارتباطی میان شما و کودکان تان باز باشد تا به این وسیله از آنچه که میان آنها اتفاق می افتد آگاه باشید و هر زمان که متوجه بروز علائم استرس زا در فرزندتان شدید او را پیش روانشناس کودک ببرید .

خواب کم و استرس کودکان

بدخوابی یا خواب کم باعث خستگی و بدخلقی کودکان می شود . بر طبق تحقیقات بدن افرادی که کمتر از حد معمول استراحت می کند ، سوخت و ساز کمتری دارد و به خوردن مواد غذایی مختلف نیز علاقه بیشتری خواهد داشت . این مساله باعث افزایش وزن ، انتخاب مواد غذایی ناسالم و رخوت و کندی در کودک می شود .

راه حل برخورد صحیح : کودک را به موقع برای خوابیدن همراهی کنید و چند دقیقه ای در کنار او بنشینید و برایش کتاب بخوانید . باید برای خوابیدن و بلند شدن کودک زمان بندی داشته باشید . کودکان تا 6 سالگی باید 11 تا 13 ساعت در طول شبانه روز بخوابند و کودکان مدرسه ای بین 10 تا 11 ساعت و نوجوانان بین 8 تا 10 ساعت به خواب کافی احتیاج دارند . افراد بالغ نیز باید روزی 8 ساعت بخوابند .


خوب غذا نخوردن و استرس کودکان

وقتی کودک به جای غذای مقوی انواع چیپس و اسنک را می خورد ، در حفظ تعادل انرژی درونی اش با مشکل رو به رو می شود . در این حالت کودک نمی تواند بر حفظ سلامتی اش متمرکز شود و با افزایش وزن ناخواسته روبه رو خواهد شد .

راه حل برخورد صحیح : باید  کودک را ملزم کنید که سه وعده غذایی اصلی یعنی صبحانه ، ناهار و شام بخورد . کودکانی که وعده های غذایی را در کنار خانواده شان می خورند جسم سالم تر و روحیه بهتری دارند.

رفع استرس کودکان


بی حوصلگی و استرس کودکان

کودکان نیز همانند بزرگسالان به دنبال چیزهای نو و هیجان انگیز هستند . آنها بعد از تمام شدن ساعت مدرسه و رفتن به خانه دچار خستگی ناشی از عدم تحریک و هیجان و دلزدگی می شوند . در این مواقع سراغ خوراکی های فاقد ارزش غذایی بالا می روند و با تماشای تلویزیون و بازی های کامپیوتری وقت خود را می گذرانند که این کارها باعث چاقی و دیابت احتمالی می شود .

راه حل برخورد صحیح : باید برای کودک تان بعد از ساعت مدرسه برنامه ی ساده ای تنظیم کنید تا یک ساعت تحرک ورزشی در آن وجود داشته باشد .

مدرسه و استرس کودکان


کودکان در مدرسه حس رقابت را تجربه می کنند و این امر باعث بروز استرس و تنش می شود . در فضای مدرسه همواره بین دانش آموزان در درس و فعالیت های ورزشی  رقابت وجود دارد .

راه حل برخورد صحیح : به کودک تان کمک کنید تا بازی ها و ورزش هایی انجام دهد که در آنها مهارت و توانایی دارد . او را تشویق کنید تا مهارت کافی را کسب کند و به او بفهمانید که با تلاش بیشتر می تواند مشکلاتش را حل کند . موفقیت های کوچک را جشن بگیرد تا خاطره ای در ذهنش ثبت شود .

مشاجره والدین و استرس کودکان

زمانی که والدین با هم دعوا می کند برای کودک تنش فکری ایجاد می شود . این حالت بیشتر در کودکان تا سن 10 سال دیده می شود . کودکان تا 10 سالگی امنیت خود را در کنار پدر و مادرشان حس می کنند و هر اتفاقی که باعث جدایی آنها شود به تفکر و روان کودک آسیب رسانده و باعث ایجاد استرس و تنش در او خواهد شد .


راه حل برخورد صحیح : اگر میان شما و همسرتان مشاجره لفظی اتفاق افتاد و متوجه شدید کودک تان شاهد این اتفاقات است ، خود را کنترل کرده و به او یاد آوری کنید : " هر کسی ناراحت و عصبانی می شود و مهم این است که تو در مشاجره دخالت نکنی و به کار خود برسی "

غلبه نادرست والدین بر استرس و استرس کودکان

کودک تمام رفتارهای والدین را الگوبرداری می کند . او زمانی که پدر و مادر تلاش می کنند بر استرس شان غلبه کنند نیز از آنها الگوبرداری می کند . اگر والدین برای رهایی از بحرانی تا دیر وقت بیدار می مانند یا در زمان راه رفتن غذا می خورند و خیلی زود عصبانی می شوند ، کودک نیز یاد می گیرد که این کارها برای رهایی از استرس بهترین گزینه ها هستند و والدین به طور ناخواسته و غیر مستقیم راه حل های نادرست را به کودک آموزش می دهند .


راه حل برخورد صحیح :باید به کودک تان آموزش دهید که به شیوه ای مناسب و منطقی می توان بر استرس غلبه کرد . به او بفهمانید سلامتی ارزش زیادی دارد و نباید به خاطر برخی مشکلات سلامتی را فدای موضوعات بحرانی کرد .

زندگی پرتنش و بی نظم و استرس کودکان

خیلی از افرادی که در خانواده های پر رفت و آمد و پرتنش زندگی می کنند دچار اضافه وزن ناشی از استرس مزمن می شوند . بر طبق مطالعات کودکانی که در این محیط ها رشد می کنند بیشتر در معرض استرس خواهند بود . استرس به دلیل تولید مقدار زیادی هورمون کورتیزول ایجاد می شود ، همان هورمونی که کودک به خوردن زیاد تمایل خواهد داشت و این تمایل باعث اضافه وزن و چاقی می شود . در حالت کلی استرس باعث اختلال تغذیه می شود .

راه حل برخورد صحیح : چنین خانواده ای باید آموزش ببینند که آرامش را به محیط زندگی پرتنش خود وارد کنند . حتی 10 دقیقه دراز کشیدن روی زمین یا مبلمان و ماساژ دادن بازو و پاها باعث کسب آرامش می شود . مجله ها را ورق بزنید یا به پارکی کوچک بروید و برای یک ساعت قدم بزنید . باید کارهایی را انجام دهید که باعث آرامش بیشتر شما شود.

به تلگرام ما بپیوندید
میزان محبوبیت: 4.95(44 رای) | زمان دقیق: 2015-10-05T08:56:23+03:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون وب سایت جامع خبری خانواده می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است