دوشنبه ۹۷/۹/۱۹   Mon 18/12/10

راهکارهایی برای علاقه مند کردن بچه ها به مهدکودک

چاپ مطلب بازدید : 18923 پنجشنبه ۱۱ دی ۴۸

چگونه کودکم را با مهدکودک آشتی دهم ؟

راهکارهایی برای علاقه مند کردن بچه ها به مهدکودک

علاقه مند کردن بچه ها به مهدکودک

چگونه کودکم را با مهدکودک آشتی دهم ؟

اختصاصی بیست ستون:  

آیا کودک شما روی خوشی به مهدکودک نشان نمی دهد و مجبور هستید به خاطر گریه های بیش از حد کودکتان از مهدکودک خارج شوید ؟ یا با کلی وعده و قول کودکتان را مجبور می کنید در مهدکودک بماند و گریه نکند ؟

خیلی از کودکان کم سن علاقه ای به مهدکودک ندارند و ماندن در این فضا برای آنها ناراحت کننده و تلخ است . آنها مجبورند به خاطر شاغل بودن مادر از همان سنین پایین در محیطی خارج از خانه باشند و این موضوع برایشان سخت است . والدین با راهکارهایی ظاهر مساله و ترس و ناآرامی های کودک را رفع می کنند اما این رفتارها ممکن است منجر به آسیب های روانی در کودک شود .

کودکان از سن 18 ماهگی به سختی و با ترس از والدین شان جدا می شوند و این ترس واکنشی کاملا طبیعی است . بچه ها به دنبال استقلال هستند و جدا شدن از والدین برایشان ترسناک به نظر می رسد و به آغوش والدین پناه می برند تا از شدت اضطرابشان کاسته شود .

بعضی از کودکان به علت عوامل محیطی یا ژنتیکی استرس بیشتری در مکان های ناآشنا چون مهدکودک دارند و این استرس را با واکنش هایی چون دل درد ، چسبیدن به مادر ، گریه و پرخاشگری بروز می دهند . با این وجود بعضی رفتارها می تواند از شدت اضطراب آنها کم کند و کمک کننده باشد . در ادامه به چند مورد اشاره خواهیم کرد ...


بررسی کنید کودک تان چه احساسی به مهدکودک دارد

از کودکتان بپرسد که فکر می کند مهدکودک چه شکلی است و در آن بچه ها چه کار می کنند ! باید ایده ها و ترس و نگرانی های کودک را درباره مهدکودک بدانید و درباره جزئیات هر یک با او صحبت کنید و ببینید چه مساله ای او را هیجان زده و خوشحال می کند . می توانید برای او از تجربیات و خاطرات خود تعریف کنید البته بیشتر روی خاطرات خوب و هیجان انگیز تمرکز داشته باشید.

در مقابل گریه کودک دلسوزی نکنید

بعضی از والدین وقتی با گریه و التماس کودک خود مواجه می شوند ، از روی دلسوزی و محبت کودک را به خانه برمی گردانند . این رفتار نه تنها به شرایط کودک کمک نمی کند بلکه او را وابسته تر خواهد کرد . باید این تفکر که مهدکودک مانند مدرسه جنبه رسمی ندارد و هر زمان بخواهیم می توانیم به کودک مان تعطیلی دهیم یا به خاطر گریه و ناراحتی به نرفتن او رضایت دهیم را از خود دور کنید .

روزهای اول در کنار او باشید

باید به کودک تان کمی فرصت دهید و روزهای اول در مهد کودک در کنار او باشید تا اعتمادش به مربی و دیگر کودکان جلب شود . کودک با این کار به حمایت مادر اطمینان می یابد و به مربیان و دیگر کودکان دلبستگی پیدا می کند و برای روزهایی که والدین در مهد نیستند ، آماده می شود .

سر وقت به دنبالش بروید


برای برگرداندن کودک خود به مهد بروید و نگذارید بیش از اندازه منتظر شما بماند . باید روی حرفتان باشید تا کودک به شما اطمینان بیشتری داشته باشد .

هیچ وقت فرار نکنید

بعضی از مادران کودک خود را پیش مربی می گذارند و از ترس گریه و چسبیدنش به خود فرار می کند . با این کار کودک را به خود بی اعتماد می کنید . او در تمام مدت زمان بودنش در مهد اضطراب دارد که نکند مادر به دنبالش نیاید ؟ قبل از شروع گریه کودک به او قول دهید که در زمان مشخص به دنبالش می روید . باید زمان برگشت را طوری تعیین کنید که کودک متوجه شود زیرا کودکان ساعت را نمی شناسند و درک درستی از زمان ندارند . مثلا به او بگویید بعد از خوردن ناهار یا تمام شدن کارتون به دنبال او می آیید.


علاقه مند کردن بچه ها به مهدکودک

احساسات تان را کنترل کنید

باید نگرانی هایتان را به کودک منتقل نکنید زیرا گاهی اضطراب جدایی کودک می تواند اضطراب مادر باشد . والدینی که مضطرب هستند و نسبت به کودک شان حمایت و محبت افراطی دارند ، خودشان احساس امنیت کودک را کم می کنند .


درباره مهدکودک بیشتر با او صحبت کنید

خیلی از کودکان تجربه بازی با هم سن و سالان در پارک و مهمانی را دارند اما مهدکودک برای آنها محیط جدیدی است ، زیرا مادر در آنجا حضور ندارد و به همین خاطر ممکن است کودک دچار اضطراب یا ترس شود . اگر کودک متوجه حرف های شما می شود با نزدیک شدن به روزهای اول مهد کودک سعی کنید با او حرف بزنید و در صحبت های روزانه به او بگویید که مهدکودک چقدر خوش می گذرد . کارهایی که کودکان در مهدکودک انجام می دهند را برایش توضیح دهید و در مورد مهربانی مربی حرف بزنید . این صحبت کردن به کودک کمک می کند از نظر روانی برای مهدکودک آماده شود و منتظر شروع آن باشد .


رفتارهای مناسب را با کودک تمرین کنید

قبل از این که کودک را به مهدکودک ببرید مطمئن شوید که می تواند رفتارهای مورد انتظار را به درستی انجام دهد . مثلا می تواند غذایش را بخورد ، کت یا کفشش را در بیاورد و بپوشد یا می تواند به تنهایی دستشویی برود . هر چه کودکان کارهایی که می تواند انجام دهد بیشتر باشد ، در مهدکودک احساس راحتی بیشتری خواهد داشت . به او یاد دهید وقتی از او سوال پرسیده می شود ، چطور جواب دهد و با دیگران ارتباط برقرار کند .

دور ماندن از کودک تان را تمرین کنید

قبل از این که کودک را به  مهد بفرستید ، سعی کنید مدتی از او دورباشید . مثلا برای مدتی او را نزدیک اقوام یا پدر و مادرتان بگذارید تا بعد از چند بار تکرار ، به ندیدن شما عادت کند .


از او خیلی سوال نپرسید

زمانی که کودک را از مهدکودک می آورید ، بیش از حد درباره آنچه در مهد گذشته است ، سوال نپرسید . پرسیدن سوالات تکراری و پشت سر هم نگرانی شما را نشان می دهد و کودک نگرانی را از شما دریافت می کند و فکر می کند چون مادرش نگران است او هم باید نگران باشد .

از کودک خداحافظی طولانی نکنید

طولانی کردن خداحافظی این موضوع را به کودک انتقال م یدهد که قرار است زمان زیادی در مهدکودک بماند یا قرار نیست خیلی زود همدیگر را ببینید . با یک لبخند و با روی خوش از او خداحافظی کنید .

برای کودک هدیه بخرید


بهتراست هدیه ای برای او در نظر بگیرید و به او بگویید وقتی او را به منزل ببرید ، هدیه را به او می دهید . کودک با این حرف شما مطمئن می شود به منزل برمی گردد . این هدیه می تواند بستنی ، کتاب ، کارتون یا رفتن به پارک باشد .

او را پیش روان شناس ببرید

اگر با تمام راهکارهای ارائه شده نتوانستید از شدت اضطراب کودک کم کنید ، به روان شناس مراجعه کنید تا به کودک آسیب روانی وارد نشود . 

به تلگرام ما بپیوندید
2.67 ستاره از 5 در 6 رای

عنوان این مقاله : راهکارهایی برای علاقه مند کردن بچه ها به مهدکودک

رای شما :
زمان دقیق: 1970-01-01T03:30:00+03:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است