دوشنبه ۹۸/۱/۵   Mon 19/3/25

راهکارهای حل مشکلات خانوادگی

چاپ مطلب بازدید : 3829 پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۳

آیا مشکلاتی در زندگی مشترک خود دارید که مدت زیادی حل‌نشده باقی‌مانده است؟

راهکارهای ‌حل ‌مشکلات خانوادگی

راهکارهای<a class='specificlinks' href='https://www.bistsotoon.com/p/%d8%ad%d9%84-%d9%85%d8%b4%da%a9%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d8%ae%d8%a7%d9%86%d9%88%d8%a7%d8%af%da%af%db%8c-%d8%a8%d8%a7-%da%a9%d9%86%d8%aa%d8%b1%d9%84-%d8%a7%d8%ad%d8%b3%d8%a7%d8%b3%d8%a7%d8%aa-%d8%a8%d8%ae%d8%b4-%d8%af%d9%88%d9%85' title='حل مشکلات خانوادگی با کنترل واکنش‌ های احساسی – بخش دوم'> ‌حل<a class='specificlinks' href='https://www.bistsotoon.com/p/%d8%b1%d8%a7%d9%87%da%a9%d8%a7%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%ad%d9%84-%d9%85%d8%b4%da%a9%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d8%ae%d8%a7%d9%86%d9%88%d8%a7%d8%af%da%af%db%8c' title='آیا مشکلاتی در زندگی مشترک خود دارید که مدت زیادی حل‌نشده باقی‌مانده است؟'> ‌مشکلات خانوادگی</a></a>

راهکارهای ‌حل ‌مشکلات خانوادگی


همچنین بخوانید: عمر طولانی، چه راهی دارد؟

اختصاصی بیست ستون:

آیا مشکلاتی در ‌زندگی مشترک خود دارید که مدت زیادی حل‌نشده باقی‌مانده است؟ آیا امید خود را برای حل اختلافات خانوادگی از دست‌ داده‌اید؟ آیا از صحبت کردن درباره‌ی مشکلات حل‌نشده وحشت دارید؟

در مقاله‌ی حل ‌مشکلات خانوادگی با کنترل احساسات، گفتیم که در هنگام بروز اختلافات خانوادگی معمولاً دو حالت پیش می‌آید:


حالت اول: با ‌آرامش و رعایت احترام در مورد حل ‌مشکلات خانوادگی گفتگو می‌کنید تا به راه‌حلی که موردتوافق طرفین باشد دست پیدا کنید
حالت دوم: هرکدام که بلندتر فریاد بزند برنده‌ی مشاجره خواهد بود.


طبیعتاً گزینه اول راه‌حل منطقی‌تری برای حل مشکلات خانوادگی است و به هر قیمتی باید از مشاجره و بروز ‌خشم خودداری نمود. ولی گاهی اوقات شرایط که به‌گونه‌ای پیش می‌رود که گفتگوی منطقی و محترمانه امکان‌پذیر نیست. در این صورت ممکن است گزینه‌ی سومی هم وجود داشته باشد.

حالت سوم: مشکلات خانوادگی را کاملا نادیده می‌گیرید و از گفتگو در مورد آن‌ها اجتناب می‌کنید.


همچنین بخوانید: نازک شدن موها، عوامل

شاید بهتر باشد که اصول گفتگوی موفقیت‌آمیز برای حل مشکلات خانوادگی از کودکی به همراه سایر دروس ‌پایه در مدارس به افراد آموزش داده شود. چراکه این مهارت، لازمه‌ی داشتن یک ‌ازدواج موفق است و ‌ازدواج موفق زیربنای یک خانواده‌ی خوشبخت و به طبع آن قسم اول برای داشتن جامعه‌ی سالم و شهروندان سعادتمند به شمار می‌آید.


همچنین بخوانید: خواص کدو سبز

متأسفانه بیشتر زوج‌های جوان مهارت لازم برای گفتگو در مورد مشکلات خانوادگی را ندارند به همین دلیل حتی جزئی‌ترین سوءتفاهم‌ها را نیز نمی‌توانند با ‌آرامش حل کنند. به همین دلیل بروز هر مشکلی معمولاً آن‌ها را به دعوا و مشاجره و یا نادیده گرفتن مشکل و اجتناب از صحبت در مورد آن می‌کشاند. در ادامه به پیامدهای خودداری از حل سریع مشکلات و راهکاری برای اجتناب از آن می‌پردازیم.

فرض کنید شما و شریک زندگی‌تان می‌خواهید به مسافرت بروید ولی در انتخاب مقصد مشکل‌دارید و هرکدام شهر خاصی را برای گذراندن تعطیلات در نظر گرفته­اید و برای این انتخاب نیز دلایل موجه زیادی دارید. مشکل بسیار جزئی به نظر می‌رسد ولی از مهارت کافی برای گفتگوی منطقی و مؤثر در مورد آن برخوردار نیستید، پس از گفتگو در مورد مشکل خودداری می‌کنید و راهی منصفانه جز منصرف شدن از مسافرت پیش ‌پای شما نخواهد بود.


حالت دیگر این است که در هر موقعیت مشابه با آنچه گفته شد، زن یا شوهر از مقصد خود چشم‌پوشی می‌کند و به خواست طرف مقابل تن می‌دهد. این حالت شاید مشکل را بدون مشاجره و یا بدون نیاز به گفتگو موقتاً حل کند ولی کسی که از خواست خود چشم‌پوشی کرده مسلماً از مسافرت هیچ لذتی نخواهد برد و کوچک‌ترین مشکل در طول سفر نیز این نارضایتی را افزایش خواهد داد. این شرایط را می‌توان به تمام اختلاف‌نظرها در ‌زندگی مشترک تعمیم داد و در پیش گرفتن این نوع برخورد با ‌مشکلات خانوادگی، ناخواسته به عواقب ناخوشایندی منجر خواهد شود.


 به‌مرور کسی که بیشتر اوقات تسلیم خواسته‌ی طرف مقابل شده است، نسبت به وقوع این اختلاف‌نظرها حساسیت بیشتری به خرج می‌دهد و در مقطعی به‌کلی از تسلیم شدن در مقابل خواست شریک زندگی‌اش خودداری می‌کند و در این هنگام است که حل موقتی اختلاف‌نظرها دیگر امکان‌پذیر نیست و مشکلات خیلی جزئی نیز به مشاجره منجر خواهد شد.

اگر شرایط کنونی ‌زندگی مشترک شما شباهتی به آنچه توصیف شد دارد، اگر کوهی از مشکلات حل‌نشده پشت سردارید و یا به نقطه‌ای رسیده‌اید که دیگر نمی‌توانید ‌مشکلات خانوادگی را نادیده بگیرید، تنها راه ممکن برای حفظ ‌زندگی مشترک این است که به‌سرعت شروع به گفتگو در مورد مشکلات حل‌نشده نمایید و ازآنجایی‌که علت اصلی رسیدن به بن‌بست کنونی اجتناب و یا عدم توانایی شما از صحبت کردن در مورد آن بوده است، در ادامه به راهکاری برای تسهیل این امر می‌پردازیم:


راهکارهای ‌حل ‌مشکلات خانوادگی : برای شریک زندگی‌تان یک نامه بنویسید

راهکارهای<a class='specificlinks' href='https://www.bistsotoon.com/p/%d8%ad%d9%84-%d9%85%d8%b4%da%a9%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d8%ae%d8%a7%d9%86%d9%88%d8%a7%d8%af%da%af%db%8c-%d8%a8%d8%a7-%da%a9%d9%86%d8%aa%d8%b1%d9%84-%d8%a7%d8%ad%d8%b3%d8%a7%d8%b3%d8%a7%d8%aa-%d8%a8%d8%ae%d8%b4-%d8%af%d9%88%d9%85' title='حل مشکلات خانوادگی با کنترل واکنش‌ های احساسی – بخش دوم'> ‌حل<a class='specificlinks' href='https://www.bistsotoon.com/p/%d8%b1%d8%a7%d9%87%da%a9%d8%a7%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%ad%d9%84-%d9%85%d8%b4%da%a9%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d8%ae%d8%a7%d9%86%d9%88%d8%a7%d8%af%da%af%db%8c' title='آیا مشکلاتی در زندگی مشترک خود دارید که مدت زیادی حل‌نشده باقی‌مانده است؟'> ‌مشکلات خانوادگی</a></a>


راهکارهای ‌حل ‌مشکلات خانوادگی : برای شریک زندگی‌تان یک نامه بنویسید

وقتی مشکلات خانوادگی را برای مدت‌های مدید نادیده گرفته و به حل آن در هنگام بروز اقدام نکرده‌اید، صحبت کردن در مورد همه‌ی آن‌ها بسیار مشکل و شاید هم ترسناک به نظر برسد. دورنمای واکنش‌های احساسی در مواجهه با ‌مشکلات خانوادگی قدیمی و مراحل مختلف مثل مطرح کردن مشکل، صحبت در مورد انتظارها از طرف مقابل، اشاره به بی‌احترامی‌ها و ‌خشم‌های فروخورده ممکن است به‌قدری مرعوب‌کننده باشد که هرگونه امیدی برای ‌حل مشکلات را از بین ببرد.


همچنین بخوانید: پریدن پلک، علت چیست؟

اولین گام در گفتگوی موفقیت‌آمیز در ‌زندگی مشترک به وجود آوردن یک محیط امن و ‌آرامش‌بخش است. اگر بدون مقدمات لازم به گفتگو در مورد مشکلات خانوادگی اقدام کنید، ممکن است احساسات شما کنترل رفتارتان را در دست بگیرد و به نتیجه‌ی دلخواه دست پیدا نکنید. مزیت بیان مشکلات در قالب یک نامه ‌این است که اگر در هنگام نوشتن آن، احساسات بر شما غلبه کند و ‌عصبانیت باعث درج مطالبی با لحن تند و برخورنده شود، بعد از آرام شدن می‌توانید نامه را ویرایش کرده و کلمات تند و ناخوشایندی را که ممکن است باعث بروز واکنش‌های احساس در شریک زندگی‌تان شود، حذف کنید.

بهتر است نامه را با عباراتی که دلایل شما برای ترجیح نوشتن به صحبت کردن شرح می‌دهد، آغاز کنید. در قسمت‌های بعدی مشکلات را توضیح دهید و دیدگاه خود نسبت به این مشکلات را بیان کنید. به خاطر داشته باشید که از به کار بردن کلمات و عباراتی که لحن دستوری دارند ممکن است نوعی شرط و درخواست فوری تلقی شوند، خودداری نمایید.

بعد از شرح مشکلات و توضیح دیدگاه‌ها، از شریک زندگی‌تان بخواهید که او هم دیدگاه را خود نسبت مشکل مطرح‌شده عنوان کند. برای بررسی مؤثر مشکلات و رسیدن به یک راه‌حل موردتوافق طرفین، دیدگاه همسرتان و احساسی که او نسبت به مشکلات و راه‌حل‌های پیشنهادی شما دارد نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

نوشتن نامه ممکن است به عنوان یکی از راهکارهای ‌حل ‌مشکلات خانوادگی قدری رسمی و شاید هم کلیشه‌ای به نظر برسد. ولی مطمئناً راه مناسبی برای پرداختن به مشکلاتی است که سال‌ها از گفتگو در مورد آن‌ها اجتناب کرده‌اید. بعد از بیان مشکلات با نوشتن نامه، همسرتان ممکن است آن را پاسخ بدهد و یا نادیده بگیرد. نوع پاسخی که می‌گیرید می‌تواند چند حالت داشته باشد که عبارت‌اند از:

پاسخ سازنده و مؤثر: همسرتان ممکن است با دیدگاهی مثبت و همراه با همدلی و اشتیاق پاسخ‌نامه شمارا بدهد. در این حالت او سعی در عذرخواهی به دلیل کوتاهی‌ها، ناتوانی در انجام ‌واکنش مناسب می‌کند و تمایل زیادی به برطرف کردن دلیل بروز مشکلات و حل آن‌ها نشان می‌دهد. او از شما می‌خواهد که وقت بیشتری را به گفتگوی دونفره بپردازید و شرایطی مانند روزهای شیرین اول ‌ازدواج ایجاد کرده و برای احیای حسی که در آن دوران به یکدیگر داشتید تلاش کنید.
 این واکنش ممکن است از دید شما به‌عنوان گام اول برای حل شدن مشکلات محسوب شود و دوباره بخواهید با نوشتن نامه‌ای احساسات خود را از یادآوری آن دوران بیان کنید با این نامه‌ها می‌توانید به‌مرور همه‌ی مشکلات را بررسی کرده و تأثیر تدریجی آن را در بهبود وضعیت زندگی ببینید. دقت کنید که در ادامه‌ی این نامه‌نگاری همیشه لحن ملایم را حفظ کرده و از درخواست و تعین شرط و شروط خودداری کنید. بعد از مدت اگر از پیشرفت‌های حاصله راضی بودید می‌توانید به گفتگوی رودررو اقدام نمایید. تدافعی و تلافی‌جویانه: ممکن است همسرتان در پاسخ، نامه‌های مملو از کوتاهی‌ها و بی‌توجهی‌های شما بنویسد و در مورد مشکلات مطرح‌شده شمارا مقصر بداند. در این حالت علیرغم اینکه همچنان می‌شود با لحن محترمانه در مورد مشکلات مکاتبه کرد، او شروع به ارسال نامه‌هایی با لحن تند و متهم کردن شما می‌کند.
در شرایطی که انبوهی از ‌مشکلات خانوادگی حل‌نشده دارید واکنش‌هایی ازاین‌دست چندان دور از انتظار نیستند. در این حالت شما باید صبر بیشتری داشته باشید و به ارسال نامه‌های با لحن ملایم و محترمانه ادامه دهید به این امید که به‌تدریج همسرتان عکس‌العمل ملایم‌تر و منطقی‌تری نشان دهد. اگر او هنوز نمی‌تواند احساسات خود را کنترل کند نیازی نیست که شما هم به نامه‌هایتان لحن تندی بدهید. از مزیت نامه نوشتن استفاده کنید و به احساسات تندتان اجازه‌ی کنترل مطالبی که می‌نویسید، ندهید.  پاسخ نداد به نامه: در موارد محدودی ممکن است هیچ پاسخی دریافت نکنید. شاید همسر شما نامه را پاره کند وکلا رسیدن آن را ندیده بگیرد. در این حالت شاید بهتر باشد که مدتی جدا از یکدیگر زندگی کنید و نامه‌هایی با مضمون متفاوت برای او بنویسد و به‌نوعی لزوم حل هر چه سریع‌تر ‌مشکلات خانوادگی را به او خاطرنشان کنید. اگر این تدبیر هم چاره‌ساز نبود متأسفانه باید اذعان کرد که شما دیر برای حل اختلافات خانوادگی دیرینه اقدام نموده‌اید.
وقتی شریک زندگی‌تان جوابی به درخواست‌های مکرر شما برای حل اختلافات نمی‌دهد دیگر هیچ گرایش احساسی بین او و شما نیست و این گرایش ‌پایه‌ی اصلی ‌زندگی مشترک است. اگر بعد از مدتی ‌جدایی همچنان اثری از این گرایش و ابراز تمایل برای ‌حل مشکلات نبود، شما و همسرتان ازنظر احساسی به بن‌بست رسیده‌اید.

زوج‌های زیادی این روش ر به عنوان راهکار ‌حل ‌مشکلات خانوادگی به کار می‌برند و درنهایت موفق به ‌حل مشکلاتی می‌شوند که در بیشتر طول ‌زندگی مشترک با آن دست‌به‌گریبان بوده‌اند. گاهی این زوج‌ها افسوس می‌خورند که چرا زودتر نسبت به رفع مشکلات حل‌نشده اقدام نکرده‌اند. البته مشغله‌های زندگی امروزی، گرفتاری‌های فرزندان و تلاش برای ارتقاء سطح زندگی وقت زیادی برای ‌حل مشکلات قدیمی باقی نمی‌گذارد.

بهترین درمان پیشگیری است. مشکلاتتان را هرچند جزئی، حل‌نشده رها نکنید. تمام مراحل مذکور در فوق، برای یک مشکل به‌جای انبوهی از مشکلات حل‌نشده، بسیار راحت‌تر انجام می‌شوند. حل مسائل و اختلاف‌نظرها را بالاترین اولویت در ‌زندگی مشترک قرار دهید. با احترام متقابل و شکیبایی همه‌ی مشکلات قابل‌حل هستند.

به تلگرام ما بپیوندید
5 ستاره از 5 در 1 رای

عنوان این مقاله : راهکارهای حل مشکلات خانوادگی

رای شما :
زمان دقیق: 2015-03-19T00:46:44+03:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است