سه شنبه ۹۷/۴/۲۶   Tue 18/7/17

رفتار زوج های سازگار و ناسازگار در زندگی مشترک

چاپ مطلب بازدید : 776 چهارشنبه ۲۲ مهر ۹۴

وقتی با همسرتان ناسازگار شده اید ...

رفتار زوج های سازگار و ناسازگار در زندگی مشترک

رفتار زوج های سازگار و ناسازگار

وقتی با همسرتان ناسازگار شده اید ...

اختصاصی بیست ستون:  

وقتی می بینید همسرتان کسی نیست که آرزو داشتید، دلتان می خواهد فریاد بزنید و به سرنوشت تان ناسزا بگویید. می خواهی مقصر را پیدا کنی و هر چه می خواهی به او بگویی تا دلت خنک شود. شاید اگر همسرتان هم مقصر را پیدا کند مشتی به صورتش می زند تا از دست این زندگی پرتنش و اختلاف راحت شود. با این که می دانید همدیگر را دوست دارید اما چشم دیدن هم را ندارید، انگار برای هم ساخته نشده اید! انگار دو خط موازی هستید که هیچ وقت به هم نمی رسید و نزدیک شدن به فکر و احساس هم برایتان غیرممکن است.

واقعا چرا این اتفاق افتاده است؟ نکند عاشق فرد دیگری شده اید؟ همسرتان زن دیگری را دوست دارد؟ در هر صورت به این نتیجه رسیده اید که با همسرتان سازگار نیستید. در واقع زمانی که توان سازگاری نداریم، ناسازگار می شویم. اما چه زمانی این اتفاق می افتد؟ محققان فهرستی از معیارها و اولویت های زوج های سازگار و ناسازگار تهیه کرده اند که بودن در میان این اولویت ها باعث سازگاری و نبودن باعث ناسازگاری می شود.

سازگاری زوجین در تصمیم گیری های مشترک

میشل روی 450 زوج تحقیقی انجام داد که نشان می دهد زنانی که در تصمیم گیری ها و برنامه های مربوط به درآمد، تجهیزات مسکن و امور فرزندان در کنار شوهرشان به صورت فعالانه مشارکت می کنند، رضایت بیشتری از زندگی دارند. باید به مردان بگوییم اگر همسرتان را از این همکاری ها منع می کنید و به دنبال همسری سازگار هستید، باید در روش تان تجدید نظر کنید.

در تحقیق دیگر نشان داده شده، افرادی از زندگی زناشویی شان ناراضی هستند که شوهر سنتی و زنان غیرسنتی دارند. وقتی زنان غیرسنتی و شاغل به خاطر استقلال روانی و استقلال اقتصادی تصمیم گیری در خانواده را حق خود می دانند، با شوهران سنتی روبه رو می شوند که برای جلوگیری آنها از این کار سدی از وظایف و مسئولیت ها را سر راهشان قرار می دهند تا آن ها را سرجای خود بنشانند.

خانواده هایی که اوقات فراغت ندارند

مشکلات اقتصادی و تورم باعث شده تا مردها و زنان ایرانی بیشتر کارکنند و گذراندن شیفیت های اضافی کاری آنها را از اوقات فراغت باز می دارد. خیلی از زنان از همسران پرکار خود گلایه می کنند. زنان در این خانواده ها باید تنها باشند یا ساعاتی را با کودکان شان سپری کنند و آرام آرام حس گسستگی خانواده به سراغ زوجین می آید. زوجین تلاش می کنند گسستگی را مهار کنند اما مشاجره پیش می آید و ...

بر طبق تحققات زوج هایی که فرزند دارند از نظر میزان رابطه جنسی و رضایت مندی از آن در سطوح بالاتری قرار می گیرند و نبود هر یک از این مولفه ها باعث بروز ناسازگاری در خانواده می شود.

زوج هایی که رفتار طرف مقابل را پیش بینی می کنند


همچنین بخوانید: عمر طولانی، چه راهی دارد؟

بر طبق تحقیقات زوج های موفق و سازگار برای پیش بینی رفتار طرف مقابل توانایی بیشتری دارند و در رابطه زناشویی شان موفق تر خواهند بود. در واقع مهارت های ارتباطی و حل مساله باعث تمایز زوجین های سازگار و ناسازگار می شود.

زوج هایی ارتباط موثر دارند

ارتباطات موثر یکی از عوامل سازگاری است. ارتباط زوج های سازگار بر مبنای گذشت و تکیه بر موارد مثبت طرف مقابل است. زوج های ناسازگار از منظور و هدف طرف مقابل برداشت های منفی می کنند اما زوج های سازنده مثبت اندیش تر و شنونده بهتری هستند. آنها زود قضاوت و پیش داوری نمی کنند و هیچ وقت به دنبال تحریف حرف های طرف مقابل نیستند. در مقابل زوج های ناسازگار همیشه از حرف های طرف مقابل تفسیر منفی دارند.


زوج های همسان و زوج های مکمل

روی زوج های همسان تحقیقی انجام شده که نشان می دهد همسانی خصوصیات روانی بین زوجین باعث بروز ناسازگاری می شود در حالی که زوج های مکمل سازگاری بیشتری دارند. پس نباید به دنبال نسخه مونث یا مذکر خود باشید! روی سازگاری و ناسازگاری زوجین تحقیقات زیادی انجام شده است . این تحقیقات می گوید کجا زندگی تان به بن بست می رسد و اگر چه رفتاری داشته باشید با وجود تمام اختلافات خوشبخت خواهید شد. 

به تلگرام ما بپیوندید
میزان محبوبیت: 4.78(71 رای) | زمان دقیق: 2015-10-14T08:55:27+03:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون وب سایت جامع خبری خانواده می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است