پنجشنبه ۹۸/۱/۲۹   Thu 19/4/18

زایمان با بی حسی موضعی یا بیهوشی کامل ؟

چاپ مطلب بازدید : 1412 یکشنبه ۸ آذر ۹۴

مزایا و معایب بی حسی موضعی در زمان زایمان

زایمان با بی حسی موضعی یا بیهوشی کامل ؟

بی حسی موضعی یا بیهوشی کامل

مزایا و معایب بی حسی موضعی در زمان زایمان

اختصاصی بیست ستون:  

دکتر دباغ ، فوق تخصص بیهوشی با اشاره به روش های بی حسی موضعی اسپاینال و اپیدورال بیان کرد : می توان در زایمان به شیوه طبیعی و سزارین از هر دو روش بیهوشی استفاده کرد .

استفاده از بی حسی نخاعی اسپاینال یا اپیدورال به خاطر کم بودن درد در حین و بعد از زایمان در بین خانم های زائو بسیار شایع است .

دکتر دباغ گفت : در این روش از یک سوزن استاندارد استفاده می شود تا داروی بیهوشی به فاصله مهره های سوم و چهارم ستون فقرات وارد شود . وقتی سوزن به فضای نخاعی می رسد و دارو  در آنجا تزریق می شود ، روش نخاعی یا اسپاینال گفته می شود اما اگر سوزن به آن فضا نرسد  و داروی بیهوشی وارد مایع مغزی نخاعی نشود ، از روش اپیدورال استفاده شده است .

دباغ بیان کرد : تزریق داروی بیهوشی روی ریشه های عصبی تاثیر می گذارد و باعث بی حس شدن اندام های تحتانی و لگن خانم باردار می شود .

دباغ ، فوق تخصص بیهوشی به مزایا و معایب بی حسی موضعی اشاره کرد و گفت : به خاطر این که مادر در طول زایمان هوشیار است ، در جریان تمام مراحل به دنیا آمدن نوزاد خود خواهد بود . در این صورت ارتباط پوستی بین مادر و نوزاد توسط مادر درک می شود . با بی حسی موضعی مادر تما مراحل طبیعی زایمان را می بیند و ارتباط خوبی با نوزاد برقرار می کند ، حتی بعد از زایمان نیز درد کمتری خواهد داشت .

البته  خانم های زائو با بی حسی موضعی ممکن است بعد از زایمان دچار سردرد شوند . او در انتها به خطرات بیهوشی عمومی برای مادر و جنین اشاره کرد و گفت : داروی بیهوشی وارد خون مادر می شود و می تواند مستقیما از طریق جفت با خون جنین تماس داشته باشد و به بدن جنین وارد شده و به او آسیب برساند.

به تلگرام ما بپیوندید
5 ستاره از 5 در 1 رای

عنوان این مقاله : زایمان با بی حسی موضعی یا بیهوشی کامل ؟

رای شما :
زمان دقیق: 2015-11-29T11:26:27+03:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است