دوشنبه ۹۸/۱/۵   Mon 19/3/25

زنان باردار مبتلا به بیماری آسم

چاپ مطلب بازدید : 1178 سه شنبه ۱۰ آذر ۹۴

ابتلا به آسم باعث زایمان زودرس می شود

زنان باردار مبتلا به بیماری آسم

زنان باردار مبتلا به آسم

ابتلا به آسم باعث زایمان زودرس می شود

اختصاصی بیست ستون:  

اگر در دوران بارداری دچار بیماری آسم شده اید ، باید بدانید که این بیماری اثرات منفی زیان آوری روی جنین می گذارد و باید به صورت مداوم توسط پزشک متخصص کنترل گردد .

محمد حسین سلطان زاده بیان کرد : در حدود 7 درصد خانم های باردار به بیماری آسم مبتلا هستند . در صورتی که این بیماری کنترل شود هیچ خطری برای جنین و مادر نخواهد داشت اما آسم کنترل نشده عوارض زیان باری برای زنان باردار و جنین دارد .

سلطان زاده گفت : بیماری آسم یکی از جدی ترین و شایع ترین بیماری هایی است که می تواند روی بارداری تاثیر بگذارد . از مشکلات و عوارض آسم کنترل شده در مادران باردار می توان به بالا رفتن فشارخون ، مسمومیت دوران حاملگی ، زایمان زودرس اشاره کرد و عوارض آسم کنترل نشده شامل بالا رفتن احتمال مرده زایی ، وزن پایین نوزاد در هنگام تولید  ، تولد نوزاد نارس ، مشکلات هنگام تولد ، اختلال در رشد جنین می باشد .

بیماری آسم در دوران بارداری در صورتی کنترل شده قلمداد می شود که سرفه ، تنگی نفس و خس خس سینه مشاهده نشود . خانم باردار مبتلا به آسم کنترل شده باید فعالیت طبیعی و بدون علائم داشته باشد ؛ به طوری که بتواند شب ها راحت بخوابد و به خاطر سرفه و تنگی نفس از خواب بیدار نشود و کارکرد ریه اش طبیعی باشد .

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار کرد : بیماری آسم نمی تواند مانعی برای بارداری باشد زیرا درمان کنترل شده آن روی مراحل رشد و تکامل جنین تاثیر نخواهد داشت و سبب سقط یا نقایص مادرزادی نمی شود . در نتیجه بیشتر خانم های باردار مبتلا به آسم یا آلرژی در صورت رعایت اصول و درمان های توصیه شده از جانب پزشک می توانند با تاثیرات و عوارض آسم در این دوران کنار بیایند .

سلطان زاده گفت : برای درمان صحیح این بیماری نباید در سه ماهه اول دوران بارداری از هیچ دارویی استفاده کنید ؛ هر چند می گویند خطر آسم کنترل نشده برای مادر و جنین بیشتر از خطر ناشی از مصرف داروهای کنترل آسم می باشد .

کنترل آسم باید همانند کنترل بارداری انجام گیرد و اصول مراقبتی به خوبی اعمال شود . بهتر است مراقبت از بیمار توسط گروهی متشکل از متخصص آسم و آلرژی و متخصص زنان و زایمان به صورت ویزیت های مکرر در این دوران انجام گیرد . هر چند درمان این بیماری برای بهبود کیفیت خواب شبانه و کیفیت زندگی و حالت های روحی بیمار لازم است.

آسم کنترل نشده ممکن است مانع از خواب راحت یا فعالیت طبیعی بدن شود، پس حفظ کارکرد ریوی و ویزیت های منظم توسط پزشک با تجربه برای رسیدن به این اهداف مورد نیاز است . پس ارتباط میان بیمار ، متخصص آسم و متخصص زنان بسیار مهم است. باید به بیمار آموزش داده شود تا خود بتواند آسم را کنترل کند و از میزان اضطران مادر باردار کاسته شود.

به تلگرام ما بپیوندید
5 ستاره از 5 در 1 رای

عنوان این مقاله : زنان باردار مبتلا به بیماری آسم

رای شما :
زمان دقیق: 2015-12-01T01:42:19+03:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است