جمعه ۹۸/۱/۳۰   Fri 19/4/19

زیگورات چیست؟

چاپ مطلب بازدید : 4526 پنجشنبه ۲۱ اسفند ۹۳

زیگورات چیست؟

زیگورات

زیگورات چیست؟

اختصاصی بیست ستون: 

زیگورات ziggurat به عربی زقوره و به زبان بابلی یعنی کوه بلند. پرستشگاه ‌پله مانندی است که در بین‌النهرین (میان‌رودان) مکانی مقدس برای پرستش خدای آن شهر ساخته می‌شد و اولین نمونه‌ها توسط تمدن سومر شکل گرفتند.

زیگورات را به‌صورت مربع شکل می­ساختند و هر طبقه (اشکوب) را کوچک‌تر از طبقه زیرین می­ساختند و گاهی تا هفت طبقه هم می­رسید. آخرین و بالاترین طبقه که فغفوره نام داشت کوچک‌تر از دیگر طبقات بود و تندیس خدای شهر در آن قرار داشت.

در زیگورات هر طبقه (اشکوب) را به رنگی خاص از خشت و آجر لعاب‌دار می­­ساختند و رنگ آخرین طبقه را آبی می‌کردند چراکه این رنگ را رنگ آسمان و خدا می­دانستند. سعی می‌کردند زیگورات را تا حد ممکن بلند بسازند که به خدا نزدیک‌تر باشد. در ادیان بین‌النهرین، جایگاه خدایان را در بلندی‌ها و آسمان می‌دانستند.

زیگورات

از نمونه های زیگورات معبد سفیددر شهر اور می‌باشد که در 2000 سال پیش از میلاد ساخته شده و قدیمی ترین ‌زیگورات سومر است که نسبت به دیگر زیگورات ها مقدار بیشتری از ساختمانش باقی مانده. این زیگورات به دستور اورنامو پادشاه شهر اور (در ‌عراق امروزی) برای نانا خدای ماه و محافظ شهر ساخته شده.

از دیگر زیگورات ها معبد عبید در ‌عراق و ‌زیگورات چغازنبیل در ‌ایران می‌باشد.

مولف: اشکان اعظمی

به تلگرام ما بپیوندید
5 ستاره از 5 در 3 رای

عنوان این مقاله : زیگورات چیست؟

رای شما :
زمان دقیق: 2015-03-12T00:21:43+03:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است