شنبه ۹۸/۱/۳۱   Sat 19/4/20

سریع‌ترین روش‌های انتقال فایل‌ و اطلاعات

چاپ مطلب بازدید : 4135 چهارشنبه ۲۰ اسفند ۹۳

سریع‌ترین روش‌های انتقال فایل‌ و تنظیمات قدیمی به کامپیوتر جدید

انتقال سریع فایل ها و اطلاعات

انتقال سریع فایل

سریع‌ترین روش‌های انتقال فایل‌ و تنظیمات قدیمی به کامپیوتر جدید

اختصاصی بیست ستون: 

انتقال فایل‌ها و برخی از تنظیمات ‌مد نظرتان از کامپیوتری قدیمی به یک کامپیوتر جدید می‌تواند امری بسیار دشوار، آزاردهنده و زمان‌بر به شمار آید؛ اما اگر با روش‌های مناسب مربوط به این عملیات آشنایی داشته باشید، می‌توانید به ساده‌ترین نحو ممکن به نتیجه‌ی ‌مدنظرتان دست پیدا کنید.

ما در این مقاله به معرفی چهار روش کاربردی به منظور انتقال سریع فایل‌ها و تنظیمات ‌مدنظرتان از کامپیوتری قدیمی به جدید خواهیم پرداخت. شایان ذکر است که موارد نامبرده شده در مک ‌بوک‌های اپل هم قابلیت اجرا را خواهند داشت. به‌منظور آشنایی با این چهار روش سریع و کاربردی با مجله‌ی بیست ستون همراه باشید.

استفاده از ابزار file transfer

برنامه‌ها و ابزارهای متنوعی به‌منظور انتقال فایل وجود دارند که آن‌ها را با نام ابزارهای file transfer می‌شناسیم. با استفاده از این برنامه‌ها می‌توانید تمامی فایل‌ها، تنظیمات، برنامه‌ها و ... ‌مدنظرتان را از یک کامپیوتر قدیمی به کامپیوتری جدید منتقل کنید.

بدین منظور حتما باید همان برنامه‌ی انتقال فایل را که کامپیوتر مبدأ از آن استفاده می‌کنید، در کامپیوتر جدید یا مقصد خود نیز نصب نمایید. همان‌طور که اشاره داشتیم برنامه‌ها و ابزارهای متنوعی بدین منظور ارائه شده‌اند که در ادامه ما به معرفی چند نمونه از قدرتمندترین و بهترین آن‌ها خواهیم پرداخت.

برنامه و قابلیت windows easy transfer: این برنامه ابزار اختصاصی مایکروسافت به‌منظور انتقال فایل محسوب می‌شود. این برنامه در سیستم عامل‌های قبلی ویندوز مایکروسافت به‌واقع کاربرد فراوانی داشت، اما در ویندوز 8.1 قابلیت‌های آن کاهش یافته و امکان انتقال فایل و تنظیمات ‌مدنظرتان را از طریق شبکه وجود ندارد.


بااین‌وجود شما می‌توانید یک هارد اکسترنال را به کامپیوتر قدیمی خود متصل کنید و سپس بخش easy transfer را اجرا نموده و با انتخاب فایل‌های ‌مدنظرتان، در مرحله‌ی بعدی نسبت به انتقال آن‌ها به کامپیوتر جدید خود اقدام کنید. ابزار windows easy transfer در سیستم عامل‌های ویندوز 7، ویندوز 8 و ویندوز 8.1 ارائه شده است. به‌منظور دسترسی به این بخش تنها کافی است که عبارت easy transfer را در بخش جستجوی ویندوز 8 یا 7 تایپ کنید. شایان‌ذکر است که اگر از ویندوز xp یا ویستا استفاده می‌کنید، می‌توانید این برنامه را از سایت رسمی کمپانی مایکروسافت به‌عنوان ابزاری جداگانه دانلود نموده و سپس از آن استفاده کنید.


انتقال سریع فایل

 برنامه و قابلیت mac migration assistant برای مک‌ بوک‌های اپل: کمپانی اپل به‌طور پیش‌فرض برنامه و قابلیت mac migration assistant را در ‌سیستم عامل os x مک ‌بوک‌های خود ارائه کرده است که با استفاده از آن می‌توانید تمامی فایل‌ها و تنظیمات ‌مدنظرتان را از مک ‌بوک قدیمی به مک ‌بوک جدیدتان منتقل کنید.


اپل همچنین نسخه‌ای از این برنامه را ارائه که با استفاده از آن می‌توانید فایل‌های ‌مدنظرتان را از یک کامپیوتر به مک‌ بوک منتقل کنید. به‌منظور دانلود، نصب و استفاده از این نسخه‌ی کامپیوتر به مک‌ بوک برنامه‌ی migration assistant از لینک و آیکون دانلود زیر استفاده کنید.

 

 https://support.apple.com/kb/dl1557?locale=en_us


انتقال سریع فایل

ابزارها و برنامه‌های متنوع دیگری هم بدین منظور ارائه شده‌اند که در صورت تمایل می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. دراین‌بین برخی از برنامه‌ها مستلزم پرداخت هزینه‌ای خاص خواهند بود و به‌صورت رایگان در اختیارتان قرار داده نمی‌شوند. بارزترین نمونه‌ی این دسته از ابزارها laplink pcmover است.


استفاده از برنامه‌های backup and restore

همواره سعی کنید که به‌طور ‌مداوم از فایل‌ها و تنظیمات سیستمی خود بک ‌آب یا "فیل پشتیبان" تهیه کنید. با انجام این کار کامپیوتر شما همواره برای بازگشت به حالت پیشین خود آماده خواهد بود. از این روش به‌منظور انتقال فایل‌ها از یک سیستم قدیمی به سیستمی جدید نیز می‌توان استفاده کرد.

اما دراین‌بین باید نکاتی را در نظر بگیرید. به‌عنوان مثال اگر بک ‌آپ شما مربوط به سیستم عامل ویندوز 7 است، نمی‌توانید آن را بر روی کامپیوتری که از ویندوز 8.1 استفاده می‌کند "بازنشانی" یا اصطلاحا "restore" کنید. در سیستم عامل ویندوز 8 یک قابلیت منحصر به فرد با نام windows 7 file recovery ارائه شده که این مشکل را تا حدی حل می‌کند، اما در ویندوز 8.1 این قابلیت وجود ندارد.


به‌طورکلی بهتر است که فایل بک ‌آپ را در حافظه‌ای مجزا نسبت به حافظه‌ی سیستمی دستگاه، نظیر هارد اکسترنال ذخیره‌سازی کنید. در این شرایط با استفاده از هر برنامه‌ی بک‌ آپ‌ گیری می‌توانید فایل‌های ‌مدنظرتان را مابین دو کامپیوتر یا دو مک ‌بوک منتقل سازید. شایان‌ذکر است که در مک ‌بوک‌های اپل قابلیت migration assistant می‌تواند بک ‌آپ‌های زمان‌بندی شده‌ی گوناگون را "بازنشانی" یا "restore" نماید.

انتقال سریع فایل


کپی کردن فایل‌ها

این روش هم از قدیمی‌ترین روش‌های دستی که می‌توانید به منظور انتقال فایل از آن استفاده کنید. بدین منظور یک هارد اکسترنال با ظرفیت بالا را به کامپیوتر قدیمی خود متصل کنید و تمامی فایل‌های ‌مد نظرتان را از حافظه‌ی کامپیوتر کپی و به درون هارد اکسترنال منتقل (paste) نمایید. پس از کپی کردن تمامی فایل‌های ‌مد نظرتان، هارد اکسترنال را از کامپیوتر قدیمی جدا کرده و آن را به کامپیوتر مقصد (جدید) متصل کنید. در مرحله‌ی نهایی تمامی فایل‌های ‌مدنظر موجود در هارد اکسترنال را به کامپیوتر جدیدتان منتقل کنید.


این روش تنها به‌منظور انتقال فایل ‌های ‌مدنظرتان امکان‌پذیر خواهد بود و یکی از قدیمی‌ترین روش‌های موجود محسوب می‌شود که البته مستلزم به همراه داشتن هارد اکسترنال یا فلش مموری با ظرفیت کافی برای انتقال فایل‌های ‌مدنظرتان است. از این روش به‌منظور انتقال تنظیمات کامپیوتر قدیمی به جدید نمی‌توانید استفاده کنید. در این شرایط به‌منظور انتقال تنظیمات و بخش‌هایی همچون لیست بوک مارک‌های مرورگرتان می‌توانید ابتدا از بوک مارک‌های مرورگر خود در کامپیوتر قبلی فایل پشتیبانی تهیه کنید (export کنید) و سپس این فایل را با استفاده از فلش مموری یا هارد اکسترنال به کامپیوتر جدیدتان منتقل کنید و نهایتا آن را در بخش تنظیمات مرورگر کامپیوتر جدیدتان وارد یا اصطلاحا "import" کنید.


انتقال سریع فایل 

استفاده از سرویس‌های ذخیره‌سازی ابری

به‌منظور انتقال اطلاعات خود از کامپیوتری قدیمی به کامپیوتری جدید می‌توانید از سرویس‌های ذخیره‌سازی ابری هم استفاده کنید. عملکرد این سیستم را می‌توان مشابه با عملکرد سرویس‌هایی همچون gmail یا outlook.com در نظر گرفت. به‌عنوان مثال اگر با استفاده از هر کامپیوتری در هر نقطه‌ای از جهان با حساب کاربری و رمز عبور صحیح خود وارد سرویس gmail ‌شوید، لیست ایمیل‌ها و اطلاعات مربوط به آن را مشاهده خواهید کرد. حال می‌توانید از همین روش در سرویس‌های ذخیره‌سازی ابری به‌منظور دسترسی و اشتراک‌گذاری‌ فایل‌های ‌مدنظرتان استفاده کنید.


هم‌اکنون سرویس‌های ذخیره‌سازی ابری متنوعی نظیر dropbox، google drive و onedrive مایکروسافت وجود دارند که شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. بدین منظور تنها کافی است که در سایت مربوط به سرویس ‌مدنظرتان ثبت‌نام به نموده و حساب کاربری و رمز عبورتان را تعیین کنید. سپس با کامپیوتر قدیمی خود وارد این حساب ‌شوید و فایل‌های ‌مد نظرتان را در آن آپلود کنید. حال با استفاده از کامپیوتر جدیدتان وارد حساب کاربری همان سرویس ذخیره‌سازی ابری شده و فایل‌های آپلود شده‌ی خود را بر روی کامپیوتر جدیدتان دانلود نمایید. به‌طور کلی استفاده از سرویس ذخیره‌سازی ابری onedrive مایکروسافت به‌منظور رد و بدل فایل‌های ویندوزی به شما توصیه می‌شود‌ چراکه مایکروسافت در ویندوز 8.1 همگام‌سازی‌های مناسبی را در این سرویس و عملکرد آن ایجاد کرده است.

انتقال سریع فایل

همان‌گونه که مشاهده کردید روش‌های متعددی به‌منظور انتقال فایل‌ و تنظیمات ‌مدنظرتان از یک کامپیوتر به کامپیوتری دیگر و حتی از یک کامپیوتر به مک ‌بوک اپل وجود دارد. بهترین رو موجود مسلما با توجه به امکانات و حجم فایل‌های ‌مدنظر شما تعیین خواهد شد؛ بنابراین از این پس برای شما جای ‌نگرانی به‌منظور انتقال فایل‌های خود از کامپیوتری قدیمی به کامپیوتری وجود ندارد.

مترجم: امین رضائیان

به تلگرام ما بپیوندید
5 ستاره از 5 در 1 رای

عنوان این مقاله : سریع‌ترین روش‌های انتقال فایل‌ و اطلاعات

رای شما :
زمان دقیق: 2015-03-11T19:02:49+03:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است