شنبه ۹۸/۱/۳۱   Sat 19/4/20

سطح سیاره مریخ پوشیده از آب بوده است

چاپ مطلب بازدید : 1495 یکشنبه ۱۷ اسفند ۹۳

یک پنجم سطح سیاره مریخ پوشیده از آب بوده است

یک پنجم سطح ‌سیاره مریخ پوشیده از ‌آب بوده است

سطح<a class='specificlinks' href='https://www.bistsotoon.com/p/%d8%b3%d8%b7%d8%ad-%d8%b3%db%8c%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d9%85%d8%b1%db%8c%d8%ae-%d9%be%d9%88%d8%b4%db%8c%d8%af%d9%87-%d8%a7%d8%b2-%d8%a2%d8%a8-%d8%a8%d9%88%d8%af%d9%87-%d8%a7%d8%b3%d8%aa' title='یک پنجم سطح سیاره مریخ پوشیده از آب بوده است'> ‌سیاره مریخ</a> پوشیده از<a class='specificlinks' href='https://www.bistsotoon.com/p/%d9%85%d8%b2%d8%a7%db%8c%d8%a7%db%8c-%d8%b4%da%af%d9%81%d8%aa-%d8%a7%d9%86%da%af%db%8c%d8%b2-%d9%86%d9%88%d8%b4%db%8c%d8%af%d9%86-%d8%a2%d8%a8-%da%af%d8%b1%d9%85' title='نوشیدن آب گرم از سرطان روده جلوگیری می کند'> ‌آب</a> بوده است

سطح ‌سیاره مریخ

اختصاصی بیست ستون:

به گفته محققان، نقشه های جدید ‌آب از جو مریخ نشان می‌دهد که احتمالا این  سیاره سرخ ‌آب کافی برای پوشاندن یک پنجم سطح خود را داشته است.


دانشمندان اضافه کردند، تحقیقات بیشتر برای خالص سازی این نقشه ها می‌تواند کمکی برای شناسایی مخازن زیر زمینی ‌آب در سطح مریخ باشد. به تازگی یک ویدیو توسط ناسا وجود یک اقیانوس کهن در مریخ را توضیح می‌دهد. اگرچه اکنون سطح ‌سیاره مریخ سرد و خشک است، مقدار زیادی شواهد وجود دارد که میلیاردها سال پیش رودخانه ها، دریاچه ها و دریاهایی سطح سیاره سرخ را پوشانده بودند. ازآنجایی که تقریبا در هر جا از کره زمین که ‌آب مایع وجود دارد زندگی وجود دارد، برخی محققان پیشنهاد کرده‌اند که ممکن است وقتی سطح مریخ خیس و مرطوب بوده است تکامل حیات روی آن شکل گرفته یا حتی ممکن است حیات در ‌آبخوان های زیرزمینی آن مخفی باشد.


هنوز هم ابهامات زیادی در چگونگی از بین رفتن ‌آب یا مقدار ‌آب باقیمانده در مخازن زیرزمینی مریخ وجود دارد. یک‌راه برای حل این اسرار تجزیه و تحلیل انواع مولکول های ‌آب در جو مریخ می‌باشد.معمولا مولکول های ‌آب از دو اتم هیدروژن و یک اتم اکسیژن تشکیل شده‌اند. البته یک یا هر دو این اتم های هیدروژن می‌توانند با اتم های دوتریوم جایگزین شوند و ‌آب سنگین ایجاد کنند. (دوتریوم مانند هیدروژن یک پروتون دارد ولی فقط دارای یک نوترون است) ‌آب سنگین به همین دلیل ساختار رفتاری متفاوتی با ‌آب معمولی دارد. برای مثال، ‌آب معمولی می‌تواند راحت تر در جو مریخی تبخیر شود به همین دلیل می‌تواند راحت تر از مریخ خارج شود. تشعشعات خورشید این ‌آب را به هیدروژن و اکسیژن تقسیم می‌کند و این هیدروژن می‌تواند در فضا رها شود.


محققان با مطالعه نسبت دوتریوم به هیدروژن پیشنهاد کردند که می‌توانند مقدار کل ‌آب در سطح این سیاره سرخ در گذشته را تخمین بزنند. آن‌ها با استفاده از اطلاعات جمع آوری شده توسط تلسکوپ های very large telescope در شیلی و infrared telescope facility  در هاوایی در سال های 2008 تا 2014 نقشه های جدیدی از نسبت بین هیدروژن و دوتریوم ایجاد کردند. آن‌ها  با مقایسه نسبت ‌آب سنگین و ‌آب معمولی در قسمت هایی از سطح مریخ  دریافتند که این نسبت تقریبا هفت برابر بیشتر از اقیانوس های زمین است. این نسبت بزرگ به این مسئله اشاره دارد که سیاره مریخ مقدار زیادی ‌آب در طول زمان از دست داده است.


با استناد به این نتایج ‌دانشمندان بر این باور هستند که یک پنجم سطح این سیاره در حدود 4 میلیارد سال پیش با ‌آب پوشیده بوده است. آن‌ها همچنین پیشنهاد می‌کنند که ممکن است سیاره سرخ دارای مقادیر قابل توجهی منابع ‌آب زیر زمینی باشد.

مترجم: محمد امین علایی

به تلگرام ما بپیوندید
5 ستاره از 5 در 1 رای

عنوان این مقاله : سطح سیاره مریخ پوشیده از آب بوده است

رای شما :
زمان دقیق: 2015-03-08T20:13:49+03:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است