چهارشنبه ۹۷/۹/۲۱   Wed 18/12/12

سعودی ها زائران ایرانی را عامل فاجعه منا می دانند

چاپ مطلب بازدید : 636 یکشنبه ۵ مهر ۹۴

حرکت مخالف ایرانی ها باعث ازدحام در منا شد

سعودی ها زائران ایرانی را عامل فاجعه منا می دانند

عامل فاجعه منا

حرکت مخالف ایرانی ها باعث ازدحام در منا شد

منابع رسمی عربستان، زائران ایرانی را عامل وقوع فاجعه تلخ و وحشتناک منا می دانند. تحقیقات در زمینه علت ایجاد ازدحام و حادثه مرگ بار که منجر به کشته و مجروح شدن هزاران نفر شد، همچنان ادامه دارد.

روزنامه الشرق الاوسط در این زمینه نوشت: مقام های سازمان حج و زیارت عربستان  ادعا کردند 300 زائر ایرانی عامل فاجعه منا شدند. در واقع زائران ایرانی بر طبق آموزش های ارائه شده عمل نکردند و در خلاف مسیر دیگر زائران حرکت کردند. اقدام ناهماهنگ زائران ایرانی باعث برخورد ناگهانی و ازدحام در خیابان 204 مشعر منا شد.

به ادعای این مقام عربستانی 300 زائر ایرانی از بامداد 5 شنبه برای رمی جمرات از مشعرالحرام حرکت کردند و باید بر طبق هماهنگی های انجام شده در چادرهایشان می ماندند تا زمان حرکت آنها از سوی مسئولان اعلام می شد اما آنها در جهت خلاف حرکت دیگر زائران به راه افتادند و باعث ازدحام در خیابان 204 مشعر منا و بروز حادثه مرگبار شدند. زمانی که ازدحام زیادی ایجاد شد، 300 زائر ایرانی در جلوی حرکت ده ها هزار حاجی از کشورهای مختلف توقف کردند و باعث ایجاد ازدحام بیشتری شدند.

خیلی از مقامات غفلت و بی کفایتی نیروهای عربستانی را باعث بروز این حادثه می دانند. پیش از این سقوط جرثقیل در نزدیک مسجد الحرام اولین فاجعه انسانی را در حج امسال رقم زد و اکنون بزرگترین فاجعه انسانی در تاریخ حج تمتع به ثبت رسید که باعث مرگ صدها نفر شد.

کاربران عربستانی در توییتر با ساخت هشتگ هایی چون ایران تقتل حجاج و ... زائران ایرانی را مقصر این حادثه می دانند و سعودی ها برای رها شدن از این رسوایی بزرگ می خواهند ایرانی ها را مقصر نشان دهند فارغ از این که تمام رسانه های خارجی و مسلمانان، سعودی ها را عامل این حادثه تلخ می دانند.

مقام معظم رهبری در پیامی اعلام کرد: دولت عربستان سعودی باید مسئولیت سنگین خود را در این حادثه تلخ بپذیرد و به لوازم آن به قاعده ی حق و انصاف عمل کند. مدیریت غلط و اقدامات ناشایسته که عامل این فاجعه بوده نباید از نظر دور بماند.

به تلگرام ما بپیوندید
5 ستاره از 5 در 1 رای

عنوان این مقاله : سعودی ها زائران ایرانی را عامل فاجعه منا می دانند

رای شما :
زمان دقیق: 2015-09-27T10:10:31+03:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است