دوشنبه ۹۸/۱/۵   Mon 19/3/25

سکته قلبی و مصرف روزانه قهوه

چاپ مطلب بازدید : 2003 یکشنبه ۱۷ اسفند ۹۳

کاهش خطر ابتلا به سکته قلبی با مصرف روزانه قهوه

کاهش خطر ابتلا به ‌سکته قلبی با مصرف روزانه ‌قهوه

مصرف روزانه<a class='specificlinks' href='https://www.bistsotoon.com/p/%d8%aa%d9%88%d8%b5%db%8c%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%ad%d9%81%d8%b8-%d8%b7%d8%b9%d9%85-%d9%82%d9%87%d9%88%d9%87' title='روش های حفظ و نگهداری قهوه'> ‌قهوه</a>

اختصاصی بیست ستون:

خبر خوش برای افرادی که روزانه ‌قهوه می‌نوشند: یک تحقیق به‌ تازگی نشان می‌دهد که مصرف روزانه ‌قهوه باعث کاهش خطر گرفتگی رگ‌ ها و درنتیجه کاهش خطر ابتلا به ‌سکته قلبی می‌شود.

این تحقیق بر روی جوانان تندرست در کره نشان داد، افرادی که روزانه بین سه تا پنج فنجان ‌قهوه می‌نوشند، در مقایسه با دیگران، خطر ضعیف‌ تری در انباشته شدن کلسیم در رگ‌ های قلب آن‌ ها وجود دارد که این عامل خود نشان‌ دهنده کاهش احتمال ‌سکته قلبی هست.


به گفته دکتر eliseo guallar متخصص اپیدمیولوژی (همه‌گیرشناسی) در دانشکده بهداشت بلومبرگ جان هاپکینز و یکی از نویسندگان تحقیق چاپ‌ شده در مجله قلب، شرکت‌ کنندگانی که بین سه تا چهار فنجان ‌قهوه نوشیدند کمترین خطر گرفتگی عروق در تحقیق را داشتند. همچنین وی اضافه کرد: ولی این خطر حتی با مصرف روزانه یک فنجان هم کاهش یافت. در مقایسه با افرادی که اصلا ‌قهوه مصرف نکردند.


قهوه و بیماری‌های قلبی

قبلا ‌دانشمندان بر این باور بودند که مصرف روزانه ‌قهوه باعث حمله‌ های قلبی بود ولی مطالعات جدید اشاره بر این دارند که عادت مصرف روزانه ‌قهوه اثر خنثی یا مفیدی بر سلامتی قلب و عروق دارد.


در این تحقیق دکتر guallar و همکاران او در سئول کره جنوبی بیش از 25.000 مرد و زن را مورد آزمایش‌ های روزمره قرار دادند. شرکت‌ کنندگان هیچ‌ یک از علائم بیماری‌ های قلبی را نداشتند و میانگین سنی آن‌ ها در زمان شروع 41 بود.

میانگین مصرف ‌قهوه بین شرکت‌کنندگان 1.8 فنجان در روز بود و 4.13% آن‌ها سطح کلسیم قابل‌تشخیص داشتند. در افرادی که بین سه تا پنج فنجان قهوه روزانه مصرف کردند تقریبا 40% کلیسم انباشته کمتری نسبت به افرادی که ‌قهوه مصرف نکرده بودند، مشاهده شد. در افرادی که یک تا سه فنجان قهوه روزانه مصرف کرده بودند 35% کلسیم انباشته کمتر و افرادی که روزانه یک فنجان ‌قهوه مصرف کرده بودند 23% کلسیم انباشته کمتری نسبت به افرادی که اصلاً ‌قهوه مصرف نکرده بودند داشتند.


دکتر guallar تأکید کرد که نتایج، یک رابطه بین مصرف روزانه ‌قهوه و خطر بیماری‌های قلبی را نشان می‌دهد ولی این‌ یک رابطه علت و معلولی بین مصرف روزانه ‌قهوه و مقدار کلسیم انباشته کمتر در عروق نیست.

این تحقیق تفاوتی بین ‌قهوه کافئین دار یا بدون کافئین قائل نشد. به‌ هرحال، کافئین فقط یکی از مواد تشکیل‌ دهنده ‌قهوه است و احتمالا تنها عامل تأثیرگذار در بیماری‌ های قلبی نیست.

مترجم: محمد امین علایی

به تلگرام ما بپیوندید
4.63 ستاره از 5 در 3 رای

عنوان این مقاله : سکته قلبی و مصرف روزانه قهوه

رای شما :
زمان دقیق: 2015-03-08T02:24:45+03:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است