پنجشنبه ۹۷/۶/۲۹   Thu 18/9/20

شارژ باتری گوشی های هوشمند در 60 ثانیه

چاپ مطلب بازدید : 574 سه شنبه ۲۵ فروردین ۹۴

شارژ باتری گوشی های هوشمند در 60 ثانیه

شارژ باتری ‌گوشی های هوشمند در 60 ثانیه

شارژ باتری<a class='specificlinks' href='https://www.bistsotoon.com/p/%d8%b1%d8%a7%d9%87%d9%86%d9%85%d8%a7%db%8c-%d8%ae%d8%b1%db%8c%d8%af-%d8%a8%d9%87%d8%aa%d8%b1%db%8c%d9%86-%da%af%d9%88%d8%b4%db%8c-%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%87%d9%88%d8%b4%d9%85%d9%86%d8%af-%d8%a8%d8%ae%d8%b4-%d8%af%d9%88%d9%85' title='راهنمای خرید بهترین گوشی ‌های هوشمند - بخش دوم'> ‌گوشی های هوشمند</a> در 60 ثانیه

باتری‌ های آلومینیوم گرافینی که در 60 ثانیه‌ شارژ می‌شوند.

اختصاصی بیست ستون: 

میزان استفاده از گوشی ‌های هوشمند روز به روز در حال افزایش است و تکنولوژی‌های مربوط شارژ باتری ‌گوشی های هوشمند نیز هر روزه با پیشرفت‌های گسترده‌تری مواجه می‌شود؛ اما مسئله‌ی باتری این دستگاه‌ها هم اکنون به عنوان یکی از عمده‌ترین معضلات و موانع پیشرفت گسترده‌تر آن‌ها به شمار می‌رود. به عنوان مثال یکی از دلایلی که تمامی کمپانی‌های بزرگ تولیدکننده‌ی دستگاه‌های هوشمند موبایلی را نسبت به تجهیز محصولات خود به نمایشگرهای با وضوح تصویر qhd باز می‌دارد، مربوط به ظرفیت محدود شارژ باتری ‌گوشی های هوشمند و ‌توان شارژدهی این منابع تامین انرژی است.

هم اکنون به منظور جلوگیری از بروز مشکل در عملکرد باتری گوشی‌های هوشمند، کمپانی‌های تولیدکننده‌ی این محصولات تدابیر مجزایی را در نظر می‌گیرند. به عنوان مثال سیستم روی یک چیپ‌های موبایلی را به شیوه‌های بهره‌ورتر و پربازده‌تر تولید می‌کنند و یا از تجهیز محصولات خود به نمایشگرهای با وضوح تصویر افراطی ممانعت به عمل می‌آورند و ... اما هم اکنون ‌دانشمندان در دانشگاه استنفورد (stanford university) به تکنولوژی و علم جدیدی دست پیدا کرده‌اند که با استفاده از آن شاید معضل مربوط به باتری گوشی‌های هوشمند تا حد زیادی حل گردد. ساخت یک باتری آلومینیوم گرافینی با قابلیت شارژ مجدد فوق‌ سریع!


منظور از شارژ فوق سریع زمانی در حدود 1 دقیقه است! تصور کنید باتری ‌گوشی هوشمند شما ظرف مدت زمان 60 ثانیه کاملا شارژ شود. در این شرایط هیچ ترسی در قبال خالی شدن شارژ باتری دستگاه هوشمند خود نخواهید داشت، چرا که با اتصال ‌شارژر به دستگاه خود و رفتن تا سرویس بهداشتی باتری آن کاملا احیاء و شارژ می‌گردد.


پروفسور هونجی دای (hongjie dai) استاد شیمی در دانشگاه استنفورد در رابطه با این تکنولوژی می‌گوید: "ما با بررسی‌ها و آزمایشات گسترده‌ی خود نهایتا توانستیم باتری‌های جدید آلومینیوم گرافینی را تولید کنیم. این باتری‌های فوق‌العاده به راحتی می‌توانند جایگزین باتری‌های کنونی استفاده شده در دستگاه‌های هوشمند شوند. این باتری‌های از هر نظر نسبت به باتری‌های کنونی موجود بهتر خواهند بود و به سادگی می‌توانند جایگزین باتری‌های قلیایی که برای محیط زیست مضر هستند و یا باتری‌های لیتیوم یونی که آتش‌زا محسوب می‌شوند، گردند. باتری جدید آلومینیوم یونی طراحی شده توسط ما به‌هیچ‌عنوان دچار انفجار یا ‌آتش سوزی نخواهد شد، حتی اگر با دریل و مته آن را سوراخ کنید."


باتری‌های جدید آلومینیوم یونی یک آند دارای بار منفی و یک کاتد گرافیتی شارژ شده (بار مثبت) هستند. ‌دانشمندان این دو را در داخل یک فضای کیسه مانند پلیمری قابل انعطاف به همراه یک الکترولیت مایع یونی قرار دادند. آلومینیوم همواره ماده‌ای جذاب به منظور طراحی باتری محسوب می‌شد و تفکرات زیادی بدین منظور انجام گرفته بود، اما متاسفانه استفاده از آن در باتری و این صنعت بسیار دشوار می‌بود. از مزیت‌های آلومینیوم می‌توان به ارزان قیمت بودن، در دسترسی بودن، غیر قابل اشتعال بودن و همچنین ظرفیت بالای آن اشاره داشت؛ اما مشکلی مه تا پیش از این بر سر راه قرار داشت و مانع استفاده از آلومینیوم در ساخت باتری‌ها می‌شد مربوط به توسعه‌ی موادی بود که قادر باشند دائما ولتاژ کافی و مورد نیاز را پس از دوره های متعدد شارژ و تخلیه تامین کنند.


هم اکنون باتری‌های لیتیوم یونی که در دستگاه‌های هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرند می‌توانند چندین ساعت در شارژ باشند. دراین‌بین برخی از کمپانی‌های تولیدکننده‌ی دستگاه‌های هوشمند نظیر ‌سامسونگ و اچ تی سی قابلیت شارژ سریع را در دستگاه‌های هوشمند خویش ارائه کرده‌اند که به موجب آن باتری دستگاه شما می‌تواند ظرف مدت زمان 15 دقیقه تا 25 درصد شارژ شود. همچنین این کمپانی‌های وضعیت‌های یا "mode"های اختصاصی را برای دستگاه‌های هوشمند خویش تعیین کرده‌اند که با استفاده از آن‌ها مصرف انرژی دستگاه هوشمند شما تا حد بسیار زیادی کاهش یافته و نهایتا انرژی باتری ذخیره‌سازی خواهد شد؛ اما باتری آلومینیوم یونی که هم اکنون توسط ‌دانشمندان دانشگاه استنفورد کشف شده ظرف مدت زمان 60 ثانیه کاملا شارژ خواهد شد. همچنین ‌دانشمندان این دانشگاه مدعی شده‌اند که پس از شارژ و تخلیه‌ی بار الکتریکی این باتری‌های برای 7500 دفعه، همچنان ظرفیت باتری حفظ شده دچار هیچ‌گونه افتی نشده است. شایان ذکر است که باتری‌های کنونی استفاده شده در دستگاه‌های هوشمند حداکثر پس از 1000 سیکل شارژ و تخلیه با افت توان و ظرفیت چشمگیری مواجه می‌شوند.


دانشمندان معتقدند که باتری‌های جدید آلومینیوم گرافینی طراحی شده می‌توانند در زمینه‌های گوناگون و متمایز از دستگاه‌های هوشمند موبایلی نیز استفاده شوند. به عنوان مثال یک باتری آلومینیوم گرافینی با خروجی دو ولت می‌تواند جایگزین بسیار مناسبی برای باتری‌های نوع aa و یا aaa شود. تحقیق و بررسی در رابطه با این موضوع و نهایی کردن مسئله‌ی مربوط به استفاده از باتری‌های آلومینیوم گرافینی در دستگاه‌های هوشمند همچنان ادامه دارد، اما اطلاعاتی که هم اکنون به‌دست‌آمده اخبار بسیار امیدوارکننده‌ای را شامل می‌شوند. به نظر می‌رسد که در آینده‌ی نه چندان دور معضل مربوط به ظرفیت و توان محدود شارژدهی باتری‌های لیتیوم یونی استفاده شده در دستگاه‌های هوشمند موبایلی حل خواهد شد. نظر شما در رابطه با این موضوع و دست یافته‌های ‌دانشمندان دانشگاه استنفورد چگونه است؟

مترجم: امین رضائیان

به تلگرام ما بپیوندید
5 ستاره از 5 در 1 رای شارژ باتری گوشی های هوشمند در 60 ثانیه
رای شما :
زمان دقیق: 2015-04-14T14:24:05+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است