شنبه ۹۷/۱۱/۲۷   Sat 19/2/16

شبکه من و تو یا من و انگلیس!

چاپ مطلب بازدید : 534 دوشنبه ۲۶ آذر ۹۷

یک روشنگری ساده بر سیاست های شبکه ماهواره ای "من و تو"

شبکه من و تو یا من و انگلیس!

یک روشنگری ساده بر سیاست های شبکه ماهواره ای "من و تو"

 شبکه من و تو

امروز، این واقعیت غیر قابل انکار است که شبکه ماهواره ای من و تو متعلق به گروه تلویزیونی مرجان و با مدیریت مرجان و کیوان عباسی، بعد از گذشت 9 سال از زمان تاسیس و با سرمایه گذاری عظیم که همچنان منابع دقیق آن در هاله ای از ابهام است، مخاطبان بسیاری را در داخل ایران جذب کرده است. مدیران این شبکه در لندن، از تمام  محدودیت های قانونی تولید برنامه که شبکه های دولتی در ایران و حتی سایر شبکه های ماهواره ای فارسی زبان با آن مواجه هستند، به بهترین شکل ممکن و در راستای جذب مخاطب به نفع خود استفاده کرده است و به دلیل این منابع مالی پنهان، نیازی نیز به استفاده از تبلیغات گسترده که در شبکه های ماهواره ای فارسی زبان دیگر معمول است، ندارد!

تنوع در موضوع برنامه های تولیدی به منظور توجه به سلایق مختلف، از برنامه های مختلف سرگرمی گرفته تا شوهای تلویزیونی، سریال ها، مستند ها و برنامه های ورزشی و خبری و مخصوصاً انتخاب مجریان جوان که همگی در تلاش برای ایجاد یک رابطه سمپاتیک با مخاطب هستند، پکیجی را ارایه می دهند که به روشنی مخاطب هدف در شبکه من و تو را قشر جوان در ایران معرفی می کند.

رویکرد اصلی این شبکه از ابتدای تاسیس، ابتدا جذب مخاطب جوان با پخش انواع برنامه های جذاب، و سپس تاثیر گذاری سیاسی در جامعه هدف و مشخصاً در مخالفت با نظام حاکم بر ایران است. رویکردی که امروز و با افزایش معنا دار انواع برنامه های سیاسی این شبکه، به روشنی معلوم می شود؛ به گونه ای که روح حاکم بر برنامه های سرگرمی نیز در این شبکه عموما سیاسی است.

هموطنان عزیز ایرانی می­بایست این نکته را آگاهانه مد نظر قرار دهند که عدم اطلاع رسانی شفاف در زمینه منابع مالی سرسام آور این شبکه و نامرئی بودن خانواده عباسی به عنوان مالکان این شبکه، تنها یک توجیه دارد و آن بیم از دست دادن مخاطب در صورت آگاهی از حامیان مالی- که به طور قطع اصلی ترین آن ها دولت انگلیس است- و صاحبان این شبکه است. ضمن آنکه تنها توجه به این واقعیت که کلیه پرسنل و مدیران این شبکه عمده مستمری خود را از دولت انگلیس دریافت می­کنند، کافی است تا مخاطب از اهداف پشت پرده این شبکه آگاه باشد. دولتی که با استناد به مستند های پخش شده از خود این شبکه، هیچ گاه در فکر مردم ایران نبوده و نخواهد بود.

 شبکه من و تو

با این وجود، متاسفانه بسیاری از مخاطبان این شبکه در ایران که رسالت این شبکه را به غلط در راستای اصلاح فضای سیاسی و فرهنگی و اجتماعی در ایران می دانند، با ارسال انواع مختلف گزارش های صوتی و تصویری تحت عناوینی مانند شهروند خبرنگار، به ظاهر تنها معضلات موجود در ایران را با هدف رسیدگی مسئولین منعکس می کنند اما در واقع ناآگاهانه به این شبکه در راستای دستیابی به اهداف سیاسی دولت انگلیس کمک می کنند.

باید توجه کرد که حتی اگر این شبکه در جذب مخاطب به خوبی عمل کرده باشد، و به نوعی به انتخاب اول شبکه های ماهواره ای تبدیل شده باشد، اما از حمایت دولت انگلستان برخوردار و در لندن مستقر بوده و به وضوح از بیان حامیان مالی خود امتناع میکند. در بسیاری از موارد، نقدهای مطرح شده در برنامه های اجتماعی و سیاسی این شبکه (که بر خلاف سال های اول به شدت تعداد این برنامه ها افزایش یافته است)، شاید منطقی و درست و در ظاهر درجهت حمایت از مردم ایران باشد. اما، بر کسی سیاست های استعماری انگلستان پوشیده نیست. انگلستان، همان کشوری است که سال ها قبل قطع دست آنها بر منابع نفت ایران و به ظاهر توقیف فعالیت های استعماری آن در ایران عزیز را جشن می گرفتیم.


 شبکه من و تو

 آیا واقعا شبکه هایی نظیر من و تو یا ایران اینترنشنال (که این دومی از اعلام دریافت منابع مالی از عربستان بیمی برخود ندارد) به فکر مردم ایران و در جهت بهبود وضعیت ایران گام بر می دارند؟ آیا صرف میلیون ها و میلیاردها دلار هزینه در شبکه من و تو تنها بخاطر همدردی با مردم ایران برای دستیابی به آزادی های اجتماعی و سیاسی است؟ پاسخ قطعا خیر است. وجه مشترک تمامی شبکه های ماهواره ای فارسی زبان امروزی، مخالفت صریح با نظام حاکم بر ایران است؛ اما نتیجه ای که بییننده باهوش ایرانی به راحتی میتواند بگیرد، این است که این مخالفت با نظام آیا بدلیل حمایت از ملت ایران است یا بخاطر توسعه منافع انگلیستان در یک بازی منطقه ای پیچیده!


بر کسی پوشده نیست که بسیاری از برنامه های این شبکه نظیر مستند های علمی و تاریخی، برنامه های تفریحی و تولیدی مثل "شب جمعه" و "شعر یادت نره" و یا برنامه های تولیدی ورزشی مثل "رختکن" و حتی سریال های خریداری و دوبله شده توسط این شبکه، برنامه هایی جذاب هستند که سعی در ایجاد تنوع در جذب مخاطب بیشتر دارند. اما با یک نگاه دقیق به کنداکتور این شبکه، به راحتی می توان دریافت که برنامه های سیاسی تاثیر گذار این شبکه یا بعد از یک برنامه پرمخاطب و یا در بهترین ساعات روز و مخصوصا در روزهای تعطیل برای پایبند کردن مخاطب بیشتر به اخبار سیاسی هستند.

 شبکه من و تو


همچنین بخوانید: مهمترین علائم سنگ کلیه

سیاست گذاران این شبکه، به روشنی دریافته اند که گر با صرف میلیون ها دلار یک برنامه مسابقه خوانندگی جذاب را راه اندازی کنند، با صرفاً گفتن یک جمله در زمان رای گیری که : "خط های تلفن ما برای رای گیری از داخل ایران مسدو می­شوند"، یک اثر غیر مستقیم اما تاثیر گذار منفی نسبت به نظام بر ذهن میلیون ها بیننده ای می گذارد که منتظر اعلام نتایج مسابقه خوانندگی در "استیج" هستند!

اگر به لیست سالیانه برنامه های تولیدی این شبکه در طول 9 سال گذشته نگاه شود، سیاست گذاری آن به روشنی لو می رود. در سال های ابتدایی، خبری از برنامه های سیاسی گفتگو محور نیست؛ اما در سال های بعد و با جذب مخاطب با برنامه های متنوع و ایجاد نوعی هم ذات پینداری بین مخاطبان و مجریان شبکه، نوبت به القای سیاست های قطعاً انگلیسی بر ذهن مخاطب در دل برنامه های خبری و گفتگو محور و سیاسی و اجتماعی است.


شبکه من و تو 

حداقل روشنگری که می بایست در مورد سیاست های این شبکه انجام داد این است که در زمان لذت بردن از مشاهده مستندهای علمی یا برنامه های تفریحی مختلف، این مهم که سیاست پشت پرده مدیران این شبکه چیز دیگری است، مد نظر بیننده قرار بگیرد و به این امر آگاه باشد که دولت انگلستان چیزی بجز سیاست ها و منافع خود را در هیچ کجای دنیا دنبال نکرده و قلب هیچ سیاست گذار انگلیسی ای برای ایران و ایرانی نخواهد تپید.

 

همایون انصاری


به تلگرام ما بپیوندید
5 ستاره از 5 در 5 رای

عنوان این مقاله : شبکه من و تو یا من و انگلیس!

رای شما :
زمان دقیق: 2018-12-17T23:22:21+03:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است