جمعه ۹۸/۱/۳۰   Fri 19/4/19

عشق پیری رسوایی و بی آبرویی نیست

چاپ مطلب بازدید : 5540 سه شنبه ۹ تیر ۹۴

سالمندان هم عاشق می شوند 

عشق پیری رسوایی و بی آبرویی نیست

دوران سالمندی

سالمندان هم عاشق می شوند 

اختصاصی بیست ستون: 

عشق در جوانی و سالمندی به اوج خود می رسد و در میانسالی نزول پیدا می کند. عشق در سالمندی حتی از جوانی هم خوشایندتر است. عشق در میانسالی به دلیل درگیری های شغلی و استرس کاهش می یابد. کسی که مجبور است برای گذراندن زندگی دو شیفت کار کند وقتی برای عاشقی ندارد. اما در بازنشستگی و سالمندی به دلیل وقت بیشتر از بهترین دوران های عشق ورزی است. اما بیشتر افراد سالمند از نعمت همسر بی بهره هستند یا همسرشان فوت می کند یا از او جدا شده اند.

سالمندانی که در کنار همسرشان هستند بهترین فرصت را برای عاشقی و عشق ورزیدن به همسرشان دارند زیرا بچه هایشان مستقل شده اند و افراد سالمند نیز به دلیل بازنشستگی وقت بیشتری دارند و به دنبال مال اندوزی نیستند. سالمندان وقت کافی دارند که به همسر سالمندشان عشق بورزند و با این عشق ورزی سالم تر زندگی کنند. عشق با سلامت روان در ارتباط است اما در جامعه و فرهنگ ما عشق ورزی بین زنان و مردان وجود ندارد یا بسیار کم رنگ است. سالمندان از عشق ورزی و هیجان های عاشقی خجالت زده می شوند و عشق را برای جوانان می دانند.

خیلی کم دیده می شوند که همسران سالمند با هم به بیرون، تفریح و کافی شاپ بروند و عشق وقتی عمیق تر می شود که زن و مرد سالمند مجرد هستند. جامعه کنونی ما فرهنگ پذیرش عشق را در سالمندان ندارد و اولین افرادی که با آنها مخالفت می کنند فرزندان آن ها هستند که روی پدر و مادر سالمندشان تعصب دارند و اجازه عاشقی را به آنها نمی دهند. فقط فرزندان نیستند که مانع عاشقی پدرو مادر سالمندشان می شوند بلکه جامعه پذیرای آن نیست.

دکتر حافظ باجُغلي می گوید یک مرد سالمندی به من مراجعه کرد و می گفت که همسرش را سالیان پیش از دست داده است و حالا مبتلا به افسردگی بود. وقتی از او درباره یک اتفاق خوب در زندگی اش سوال کردم، متوجه شدم عاشق دختر عموی زن برادرش شده که او هم سالمند است و همسرش را از دست داده است. آن دو عاشق هم بودند تا این که زن برادرش متوجه رابطه عاشقانه این دو سالمند می شود و باعث رسوایی خانوادگی می شود که با قاطعیت جلوی این رابطه گرفته می شود. این عشق به زندگی سالمند معنا داده بود و حالش را خوب کرده بود تا این که جلوی آن گرفته شد. مگر دو سالمند که همسرشان را از دست داده اند چه گناهی کرده اند که نباید عاشق شوند و طعم زندگی را دوباره بچشند؟ چرا با سالمندان عزیز این گونه برخورد می شود؟

عشق در دوران سالمندی بی آبرویی و رسوایی نیست بلکه زندگی دوباره است که سالمند را از تنهایی و افسردگی جدا می کند. آیا از نظر شما سالمندان هم  می توانند عاشق شوند یا باید تا زمان مرگ در تنهایی ، افسردگی و  خمودگی بمانند؟

به تلگرام ما بپیوندید
5 ستاره از 5 در 1 رای

عنوان این مقاله : عشق پیری رسوایی و بی آبرویی نیست

رای شما :
زمان دقیق: 2015-06-30T11:25:17+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است