پنجشنبه ۹۸/۱/۲۹   Thu 19/4/18

عشق یک طرفه به کجا می رسد ؟

چاپ مطلب بازدید : 3597 دوشنبه ۹ آذر ۹۴

برای فراموش کردن عشق یک طرفه تان قدم بردارید

عشق یک طرفه به کجا می رسد ؟

عشق یک طرفه

برای فراموش کردن عشق یک طرفه تان قدم بردارید

اختصاصی بیست ستون:  

خانم فردوسی، روان شناس می گوید: در ادبیات و تاریخ ما داستان عشق های یک طرفه زیادی شنیده می شود. عشق یک طرفه عشقی است که میل به معشوق امری ذهنی است، به معنی این که عاشق پیش فرض ها و افکاری دارد که خیال می کند معشوق به او علاقه مند است و او از احساسات معشوقش اطلاع ندارد.

روانشناسان این حالت و عشق یک طرفه را نوع بیماری روانی به نام پارانویا نام گذاری می کنند. این بیماری روانی در برخی دخترها و پسرها وجود دارد که دیوانه وار شخصی را دوست دارند و فکر می کنند که او نیز آنها را دوست دارد. اما این افکار تنها در ذهن آنها وجود دارد و  حتی ممکن است آن شخص او را اصلا نشناسد.

فردوسی گفت: بیماری پارانویید در واقع نوعی جنون عاشقی است که امری عادی نیست زیرا درحالت طبیعی اگر کسی را دوست داشته باشید و متوجه شوید این عشق یک طرفه است مطمئنا از این عشق سرد می شوید . اما وقتی شخص به پارانویید دچار می شود از عشقش دست نمی کشد و به این نوع بیماری از دید علمی عشق بی وصال گفته می شود.

خیلی از روانکاوها عشق و تنفر را مقابل هم می دانند . وقتی عاشق به معشوق خود می رسد هیچ اتفاقی رخ نمی دهد و همه چیز به خیر و خوشی تمام می شود اما ممکن است بی وفایی و خشم به تنفر منجر شود که در این صورت عشق نقشی نخواهد داشت. البته بعد از رسیدن به معشوق هم ممکن است اختلافاتی ایجاد شود و عشق از بین رفته و به نفرت تبدیل شود.

در این بیماری پارانویید هزیانی آشکاری وجود دارد. ممکن است فرد باورهایی داشته باشد که کاملا اشتباه است. مثلا به فردی علاقه مند باشد و خیال کند آن شخص هم به او علاقه دارد اما به خاطر کم رویی بروز نمی دهد یا حتی فرصت ابراز پیدا نکرده است.

این بیماران با تصورات خود زندگی می کنند و در طی زمان این ذهنیت را رشد می دهند. البته دلیل این بیماری به تجربیات ناخوشایندی که فرد در زندگی اش داشته بر می گردد و سطح زندگی و نحوه تربیت خانوادگی نیز در بروز این بیماری تاثیر گذار است. بیمار پارانویید تفسیرهای متفاوتی از جامعه و افراد دارد و معتقد است اطرافیان نمی گذراند من به معشوقم برسم. او می گوید معشوقم مرا دوست دارد و مخالفت های دیگران مانع از وصال می شود. این بیماران به شدت افسرده می شوند و برای رسیدن به معشوق با همه سر جنگ دارند. البته تمام عشق ها عشق یک طرفه و بی وصال نیست.

 

وقتی به کسی علاقه دارید که او شما را دوست ندارد ، چه کار باید کرد ؟

 

عشق تان را فراموش کنید

خیلی برایتان سخت است که یک رابطه عاطفی را بهم بزنید . بعد از برهم زدن رابطه عاطفی تا دلتان می خواهد گریه کنید ، تمام عکس ها و کادوهایی که شما را به او می اندازد بیرون بریزید و حتی از جاهایی که اوقات خوشی با او داشتید دوری کنید . به جای آن کارهایی انجام دهید که مشغول شوید مثلا کارهایی که دوست دارید را انجام دهید و با دوستان تان وقت بگذرانید. این کار باعث می شود دیگر رویاپردازی نکنید و به دیگر جنبه های زندگی هم نگاهی بیاندازید.

 


واقع بینانه به شرایط تان نگاه کنید

وقتی عاشق کسی هستیم فکر می کنم او تنها کسی است که ما را خوشبخت می کند. نمی توانیم درک کنیم که هیچ وقت نمی توانیم با کسی که دوست مان ندارد خوشبخت شویم. شاید فکر کنید می توانید در همه عمر به عشق تان متعهد بمانید، اما طرف مقابل چنین حسی را به شما ندارد. پس به جای این که برای برقراری ارتباط و نزدیک شدن با او تلاش کنید این واقعیت را قبول کنید که این عشق یک طرفه است و باید به فراموشی سپرده شود. دیگر نباید وقت و انرژی تان را صرف رابطه با آن فرد کنید. قبول کردن این واقعیت سبب می شود تمرکزتان را تغییر دهید و برای فراموش کردن او قدم بردارید.

 


عشق دوطرفه را تجربه کنید

وقتی کسی دوست تان ندارد نباید خیلی خودتان را اذیت کنید زیرا مطمئنا او برای شما و این رابطه مایه نمی گذارد. به جای این که آویزان او شوید، خودتان را عذاب ندهید و به زندگی خودتان برسید. باید به خودتان بیشتر توجه داشته باشید تا با گذشت زمان بفهمید که چگونه فراموش کنید و دوباره عشق واقعی و دوطرفه را تجربه کنید. 

عشق واقعی زمانی اتفاق می افتد که هر دو طرف از نظر احساسی و ذهنی احساسات برابری داشته باشند. اگر به شخصی ابراز عشق و علاقه می کنید اما او چنین احساسی را به شما ندارد، دیگر نباید عشق تان را صرف او کنید زیرا این یک عشق سالم و درست نیست. هیچ وقت فکر نکنید با رها کردن او به آخر دنیا رسیده اید. در آینده می توانید عاشق کسی شوید که شاد و خوشبخت تان کند و او نیز شما را دوست داشته باشد.

 

 

به تلگرام ما بپیوندید
5 ستاره از 5 در 1 رای

عنوان این مقاله : عشق یک طرفه به کجا می رسد ؟

رای شما :
زمان دقیق: 2015-11-30T08:54:56+03:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است