دوشنبه ۹۷/۵/۱   Mon 18/7/23

علل و عوامل افسردگی سالمندان

چاپ مطلب بازدید : 900 یکشنبه ۱۰ خرداد ۹۴

دلایل افسردگی سالمندان

علل و عوامل افسردگی سالمندان

افسردگی سالمندان

دلایل افسردگی سالمندان

اختصاصی بیست ستون:  

علایم افسردگی در بین افراد با سنین مختلف متفاوت است و در بعضی افراد افسردگی پایدار ودر بعضی دیگر زودگذر است. چند نشانه اولیه برای تشخیص افسردگی در افراد از جمله سالمندان وجود دارد که آنها را بیان می کنیم ...

برای داشتن اطلاعات بیشتر در زمینه ماقبله با افسردگی در سالمندان می توانید مقاله "چگونه با افسردگی سالمندان مقابله کنیم ؟" را نیز مطالعه نمایید.

تغییر در  اشتها یا کاهش وزن

بیمار افسرده با کاهش شدید اشتها و یا کاهش وزن شدید مواجه می شود .در افراد سالمند این کاهش وزن و اشتها بسیار بیشتر است .

تمرکز

بیمار افسرده توانایی تمرکز و تفکرش بسیار کاهش می یابد که در سالمندان افسرده با مشکلات حافظه و آلزایمر و گیجی همراه است.

احساس بی ارزش بودن

بیمار افسرده احساس بی ارزشی می کند و مدام خودش را سرزنش می کند و احساس گناه به او  دست می دهد .

فعالیت فیزیکی و کلامی

بیمار افسرده بی قرار و مضطرب است . او دستانش را فشار می دهد و نمی تواند آرام بنشیند . برخی بیماران حرکات و حرف زدنشان شل و کند است و قبل از پاسخ دادن با درنگ روبرو است . بیمار افسرده آنقدر آهسته حرف می زد که به خوبی شنیده نشود . تا سوالی از او نشود حرفی نمی زند یا ساکت می نشیند .

لذت نبردن از زندگی

بیمار افسرده در مورد فعالیت های روزمره اش لذتی نمی برد مانند خوردن ، رابطه جنسی ، دوستان ، تفریح و ...

تغییر خلق و خو

سالمند افسرده تغییرات خلق و خویش شایع است . می توان به احساس ناآرامی ، بی قراری ، عدم محبوبیت اشاره کرد . بیمار افسرده با اضطراب  ،خشم  ،بی احساسی و غمگین بودن روبه رو است. همچنین بدبینی ، ناامیدی ، گریه و هیجان شدید از تغییرات خلق و خوی اوست.

 تغییر الگوی خواب

بیمار افسرد زیاد می خوابد و یا برعکس دچار بی خوابی می شود . سالمند افسرده کم خوابی شدیدی دارد .

افکار مرگ

بیمار افسرده درباره مرگ و حتی آرزوی مرگ ، افکار ناراحت کننده ای دارد . حتی به خود کشی فکر می کند  و حتی دست به اقدام می زند. افسردگی در بیمار سالمند می تواند باعث اتفاق های ناگوار در زندگی او شود .


 

علل افسردگی در سالمندان

افسردگی در فرد سالمند با اتفاق های ناگوار شروع می شود . برخی از این علت ها می تواند از دست دادن سلامتی ، نزدیک شدن به مرگ و افکار ترس از مرگ ، به سوگ نشستن عزیزان و از دست دادن سلامتی یکی از عزیزان و خانواده اش باشد. این اتفاقات از عوامل اصلی بروز افسردگی در فرد سالمند است.

اکثریت فکر می کنند که فرد مسن در برابر از دست دادن عزیزان و این  اتفاقات ناخوشایند مقاومت بیشتری نشان می دهد و کمتر به  افسردگی مبتلا می شود اما اینطور نیست. مجرد و تنها بودن فرد سالمند به دلیل فوت همسر و نداشتن دوستان صمیمی باعث می شود که فرد مسن نسبت به این رخدادهای طبیعی زندگی آسیب پذیرتر باشد.

براساس مطالعات بروز علائم افسردگی با ضعیف شدن مغز رخ می دهد و می تواند بروز بیماری های مربوط به عروق خونی مغز را منعکس کنند .

به تلگرام ما بپیوندید
میزان محبوبیت: 4.65(101 رای) | زمان دقیق: 2015-05-31T10:18:40+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون وب سایت جامع خبری خانواده می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است