شنبه ۹۷/۱۱/۲۷   Sat 19/2/16

غیرفعال‌ سازی برنامه ‌های هنگ کرده در سیستم عامل‌های مختلف

چاپ مطلب بازدید : 728 پنجشنبه ۶ فروردین ۹۴

روش غیرفعال‌ سازی برنامه ‌های هنگ کرده در سیستم عامل‌های مختلف

بهترین روش غیرفعال‌ سازی برنامه ‌های هنگ کرده در سیستم عامل‌های مختلف

غیرفعال‌ سازی برنامه ‌های هنگ کرده در سیستم عامل‌های مختلف 

بهترین روش غیرفعال‌ سازی برنامه ‌های هنگ کرده در سیستم عامل‌های مختلف

اختصاصی بیست ستون:

هنگ کردن یا اصطلاحا "فریز (freeze)" شدن برنامه‌های اجرایی در دستگاه‌های هوشمند تنها مختص کامپیوترها و لپ‌تاپ‌های ویندوزی نیست. حتما برای شما هم پیش‌آمده که در حین استفاده از کامپیوترتان ناگهان برنامه‌ای هنگ کرده یا بر روی ‌صفحه نمایش دستگاه "فریز (غیرقابل اعمال دستور)" شود. به منظور رهایی از این مشکل در سیستم عامل ویندوز می‌توانید از دکمه‌های ترکیبی alt+crtl+del استفاده کرده و نهایتا از بخش task manager (مدیریت وظایف) برنامه‌ی هنگ کرده را غیرفعال سازید؛ اما اگر این مشکل در سایر دستگاه‌های هوشمند شما رخ دهد تکلیف چه خواهد بود؟

با توجه به اینکه امکان بروز این مشکل و هنگ کردن برنامه‌ها در تمامی دستگاه‌های هوشمند نظیر، گوشی، تبلت‌های اندرویدی، آیپدها، ‌آیفون‌های اپل و ... هم امکان‌پذیر است، بنابراین باید راه حل‌های متنوعی برای مقابله با این معضل نیز برای هر یک از این سیستم عامل‌ها و دستگاه‌ها وجود داشته باشد.

شاید پیش‌ازاین به محض بروز این مشکل ‌باتری گوشی خود را از جا خارج کرده و مجددا آن را روشن می‌کردید، اما این روش بهترین رویکرد به منظور رهایی از این وضعیت محسوب نمی‌شود و راه حل‌های اصولی بهتری برای آن در نظر گرفته‌شده است. ما در این مقاله به ذکر این راه‌ حل‌ها در دستگاه‌های هوشمند گوناگون و سیستم عامل‌های متنوع مربوط به آن‌ها خواهیم پرداخت.

آیپدها و ‌آیفون‌های اپل

هنگامی‌که برنامه‌ای در ‌آیفون یا آیپد شما هنگ کرده و امکان انجام هیچ اقدامی را ندارید، دو بار دکمه‌ی home دستگاه را بفشارید تا لیست مربوط به برنامه‌های تازه اجرا شده یا "recently opened applications" پیش روی‌تان قرار داده شود.


غیرفعال‌ سازی برنامه ‌های هنگ کرده در سیستم عامل‌های مختلف


با جستجو در این لیست (به سمت راست و چپ بروید)، برنامه‌ی هنگ کرده‌ی خود را بیابید. پس از یافتن برنامه‌ی فریز شده، انگشت خود را بر روی آن نگه داشته و به سمت بالای ‌صفحه نمایش بکشید تا برنامه‌ی انتخاب شده‌ی شما غیرفعال یا اصطلاحا "force quit" شود. حال می‌توانید بدون بروز مشکل از آیپد یا ‌آیفون خود استفاده کنید و حتی مجددا وارد برنامه‌ی مربوطه شوید.


برخی از کاربران بر این باورند که با خارج ساختن و بستن برنامه‌های مربوط به این بخش سرعت عملکرد دستگاه خود را افزایش می‌دهند، دقت داشته باشید که بستن برنامه‌های این بخش هیچ تاثیری در ذخیره‌سازی منابع سیستمی شما ندارد؛ بنابراین این باور غلط است، سیستم عامل آی او اس به گونه‌ای طراحی شده که تمامی این قسمت‌ها را به شیوه‌ای کاملا دقیق و مناسب بهینه‌سازی خواهد کرد و هیچ نیازی به غیرفعال‌سازی گاه‌به‌گاه برنامه‌های موجود در این بخش وجود ندارد. سعی کنید تنها در شرایطی که برنامه‌ای هنگ کرده یا اصطلاحا "فریز" شده از این قسمت استفاده کرده و برنامه‌ی مربوطه را غیرفعال کنید.


دستگاه‌های اندرویدی

در سیستم عامل اندروید هم بخشی مشابهی با عنوان "recent app switcher" ارائه‌شده که در شرایط بروز مشکل هنگ کردن هر برنامه‌ای، می‌توانید از آن استفاده کنید. بدین منظور دکمه‌ی مربوط به قابلیت "مولتی‌تسکینک" دستگاه خود را فشار دهید تا وارد این بخش شده و صفحات مربوط به برنامه‌‎های به تازگی اجرا شده‌ی خویش را ملاحظه کنید.

شایان ذکر است که در اغلب دستگاه‌های اندرویدی با نگه داشتن طولانی مدت دکمه‌ی home به این بخش وارد خواهید شد. حال به دنبال برنامه‌ی هنگ کرده یا فریز شده‌ی خود بگردید و پس از یافتن آن، انگشت خود را بر روی پنجره‌ی مربوطه نگه دارید و به محض انتخاب شدن برنامه، آن را به یکی از دو سمت راست یا چپ بکشید تا برنامه غیرفعال یا "force quit" شود.


غیرفعال‌ سازی برنامه ‌های هنگ کرده در سیستم عامل‌های مختلف

دقت داشته باشید که در سیستم عامل اندروید هم مانند آی او اس دستورهای بهینه‌سازی عملکرد این بخش به صورت خودکار و به بهترین شکل ممکن در نظر گرفته شده است و هیچ‌گاه نیازی به غیر فعال‌سازی برنامه‌های این بخش به‌منظور افزایش سرعت عملکرد دستگاه وجود ندارد.


 سیستم عامل ویندوز

همان‌طور که در ابتدا اشاره داشتیم در سیستم عامل ویندوز از بخش "task manager" یا "مدیریت وظایف" می‌توانید برنامه‌های اجرایی خود را مدیریت کرده و نسبت به غیر فعال‌سازی برنامه‌های مدنظرتان اقدام کنید.

غیرفعال‌ سازی برنامه ‌های هنگ کرده در سیستم عامل‌های مختلف


برای ورود به بخش "task manager" ابتدا دکمه‌های ترکیبی alt+ctrl+del را از روی صفحه کلید خود بفشارید. سپس وارد بخش "task manager" شوید. دقت داشته باشید که با فشردن دکمه‌های ترکیبی ctrl+shift+escape هم می‌توانید مستقیما به بخش "task manager" منتقل شوید. در این قسمت به دنبال برنامه‌ی مدنظرتان بگردید و سپس بر روی آن کلیک کرده و با انتخاب گزینه‌ی "end task" فعالیت آن را متوقف سازید.

سیستم عامل os x در مک بوک‌ها


در مک بوک‌های اپل که مبتنی بر سیستم عامل os x هستند باید دکمه‌های ترکیبی command+option+escape را فشارید. همچنین می‌توانید بر روی منوی apple کلیک کرده و سپس گزینه‌ی force quit را انتخاب نمایید.

امکان غیر فعال‌سازی یا "force quit" کردن یک برنامه با استفاده از فشردن دکمه‌ی option و کلیک راست کردن بر روی آیکون برنامه و نهایتا انتخاب گزینه‌ی force quit هم امکان‌پذیر است.

غیرفعال‌ سازی برنامه ‌های هنگ کرده در سیستم عامل‌های مختلف


اگر به‌منظور مدیریت برنامه‌های پس‌زمینه و غیر فعال‌سازی تعدادی از آن‌ها به ابزاری قدرتمندتر نیاز دارید، برنامه‌ی activity monitor را اجرا کرده و از لیست ارائه شده به مدیریت دقیق برنامه‌های اجرایی خود بپردازید.

لینوکس

لینوکس مجموعه‌ای از ابزارهای منحصربه‌فرد خود را برای به‌منظور بستن و غیر فعال‌سازی برنامه‌های کامپیوتری هنگ کرده در شرایط لازم ارائه کرده است. هر محیطی در سیستم عامل‌های گوناگون لینوکسی نظیر اوبونتو یا gnome ابزار مدیریتی خاص خود نظیر activity monitor را به همراه دارد.


غیرفعال‌ سازی برنامه ‌های هنگ کرده در سیستم عامل‌های مختلف

علاوه بر این ابزارها و بخش‌های اختصاصی، دستوری با عنوان xkill نیز برای سیستم عامل‌های لینوکسی در نظر گرفته شده است. در این روش شما می‌توانید پنجره‌ی مدنظرتان را انتخاب کرده و به سادگی در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به بستن یا غیر فعال‌سازی آن اقدام کنید. به‌طورکلی در سیستم‌ عامل لینوکس بخش‌ها و دستورات گوناگونی به منظور غیر فعال‌سازی یا "force quit" کردن برنامه‌ها، پنجره‌ها و... وجود دارند.

سیستم عامل کروم (chrome os)

در سیستم عامل کروم هم مانند ویندوز بخش اختصاصی با عنوان "task manager" در نظر گرفته شده است که مدیریت وظایف اجرایی سیستم عامل را بر عهده دارد. برای دستیابی به این بخش باید دکمه‌ی menu را انتخاب کنید و سپس بخش tools را انتخاب کرده و نهایتا وارد بخش task manager شوید.

غیرفعال‌ سازی برنامه ‌های هنگ کرده در سیستم عامل‌های مختلف

برای دسترسی راحت‌تر و سریع‌تر به این بخش در کروم بوک‌ها می‌توانید از کلید ترکیبی shift+esc هم استفاده کنید. پس از دسترسی به بخش task manager، برنامه‌ی مدنظرتان را انتخاب کرده و با کلیک بر روی گزینه‌ی end process فعالیت آن را قطع نموده یا اصطلاحا پنجره‌ی مربوطه را ببندید.

در سیستم عامل کروم امکان مدیریت صفحات وب، افزونه‌ها، برنامه‌ها و... نیز به روش مشابه وجود دارد. به‌عنوان‌مثال اگر صفحه‌ی وب‌سایتی فریز شود، می‌توانید از بخش task manager به طور مستقیم آن صفحه را ببندید.

به تلگرام ما بپیوندید
5 ستاره از 5 در 1 رای

عنوان این مقاله : غیرفعال‌ سازی برنامه ‌های هنگ کرده در سیستم عامل‌های مختلف

رای شما :
زمان دقیق: 2015-03-26T19:11:37+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است