چهارشنبه ۹۷/۹/۲۱   Wed 18/12/12

قبل از ازدواج به 4 میم مهم توجه کنید

چاپ مطلب بازدید : 972 چهارشنبه ۸ مهر ۹۴

گام های اصولی برای انتخاب صحیح همسر

قبل از ازدواج به 4 میم مهم توجه کنید

انتخاب صحیح همسر

گام های اصولی برای انتخاب صحیح همسر

اختصاصی بیست ستون:  

دختر و پسری که می خواهند زندگی عاشقانه ای داشته باشند باید در اولین قدم همسرشان را اصولی انتخاب کنند تا در زندگی مشترک طعم خوشبختی را بچشند . تمام روانشناسان و مشاورهای خانواده معتقدند در انتخاب شریک زندگی باید به 4 میم اساسی توجه کنید که در ادامه درباره این 4 میم توضیح خواهیم داد .

اولین میم مهم مشاهده می باشد

مشاهده به این معناست که برای انتخاب همسر  به ظاهر و قیافه طرف مقابل خوب نگاه کنید . باید قیافه ، حرکات ، شیوه گفتار و رفتار ظاهری او را به عنوان شرط اول قبول کنید . در دادگاهها و مراکز مشاوره بسیار دیده می شود که مردی بعد از چند ماه زندگی مشترک می گوید : من زن قد بلند می خواستم یا از فرم دندان های همسرم خوشم نمی آید یا در مقابل خانمی می گوید : شوهرم خوب لباس نمی پوشد و از طرز صحبت کردنش راضی نیستم .

در جلسات آشنایی و خواستگاری باید با رعایت عرف و شرع مشخصات ظاهری و رفتاری طرف مقابل را بررسی کنید و بعد از پسندیدن ظاهر و رفتار طرف مقابل به مرحله بعدی بروید .

دومین میم مهم مصاحبه می باشد

مصاحبه به این معناست که دختر و پسر درباره نکات مثبت و منفی یکدیگر و مسائل مهم که در زندگی هریک وجود دارد ، از یکدیگر سوال کنند . محل سکونت فعلی و آینده ، شغل ، بیماری های خاص  ، نحوه تربیت فرزندان و مسائل دیگری که پیش می آید صحبت کنید . دختر و پسر با نظارت خانواده ها باید در چندین جلسه با هم گفت وگو کنند تا شناخت بیشتری نسبت به هم داشته باشند.

سومین میم مهم مکاشفه می باشد

مکاشفه به این معنی است که دختر و پسر زندگی اجتماعی طرف مقابل را بررسی کنند. به مدرسه ، محل کار ، محل سکونت ، دانشگاه و .... بروند و درباره وجهه اجتماعی طرف مقابل و خانواده اش تحقیق کنند . بررسی کنند که طرف مقابل چه برخوردی در اجتماع دارد برای مثال فردی که با هیچ کسی ارتباط ندارد و دوست صمیمی ندارد شاید بدبین باشد . پس با پرسیدن از افراد مختلف به وجهه اجتماعی او پی ببرید .

چهارمین میم مهم مشاوره می باشد

امروزه با شیوع طلاق اهمیت مشاوره های قبل از ازدواج بیشتر شده است . علاوه بر مشورت با خانواده و بزرگترها باید در جلسات مشاوره پیش از ازدواج شرکت کنید تا مشاور ویژگی های مشترک دختر و پسر را بر اساس تخصص و تجربه خود پیدا کند و مشخص کند میان دو نفر تا چه میزان سازگاری وجود دارد و تناسب زندگی این دو با هم چقدر است .

مشاور فردی بی طرف است و می توان به نظر او اعتماد کرد و تایید و عدم تایید او را مغرضانه و به حساب مخالفت های بی اساس اطرافیان نگذاشت .

در جلسات خواستگاری باید سه بحث مهم بین دختر و پسر انجام شود و بهتر است این مباحث را پسر مطرح کند اما اگر پسر در باره این 3 زمینه صحبتی نکرد ، باید دختر پیش دستی کند .

*معرفی کامل یکدیگر که باید نکات اساسی بیان شود


*نقطه های عطف زندگی که از نظر طرف مقابل اهمیت دارد

*صداقت و صمیمیت در زندگی از نظر دختر و پسر تشریح شود

قبل از مراسم عقد می توان درباره موضوعات مختلفی صحبت کرد که این گفت و گوها به عقیده ها ، هدف ها ، آرمان ها و خواسته های گوناگون طرفین بستگی دارد . البته برخی مسائل ضروری است و باید دختر و پسر قبل از ازدواج درباره ویژگی های جسمانی ، روانی و اخلاقی یک دیگر صحبت کنند . در جلسات خواستگاری می تواند درمورد مسائلی که در زیر مطرح می شود ، گفتگو کرد...

خط مشی زندگی آینده : باید مبنای زندگی آینده را تعیین کنید مثلا جوان متدین تمایل دارد زندگی اش برطبق قوانین اسلام بنا شود . باید پای بندی دو طرف به ارزشهای اخلاقی و دینی بررسی گردد .


صحبت درباره اهداف زندگی : هر یک از طرفین هدف هایی در زندگی آینده شان دارند و باید اهداف تحصیلی ، اجتماعی ، شغلی و ... مورد بررسی قرار گیرد . این که طرفین از نظر مالی به چه سطحی فکر می کنند و حداقل و حداکثر برای آنها چقدر است ؟ شغل مورد علاقه و مناسب چیست ؟ جایگاه اجتماعی چه اهمیتی در زندگی دارد ؟ و ....

ارتباط با اقوام و خانواده بعد از ازدواج : باید از طرف مقابل بپرسید تا چه میزان به رفت و آمد با خویشان و دوستان اهمیت می دهد ؟ چقدر به آداب اجتماعی و فرهنگی رفتار با بستگان پایبند است ؟

انتظارات طرفین از یک دیگر

تعیین شیوه تربیتی فرزندان در آینده

بیماری ها و نقص های جسمانی یک دیگر

به تلگرام ما بپیوندید
5 ستاره از 5 در 1 رای

عنوان این مقاله : قبل از ازدواج به 4 میم مهم توجه کنید

رای شما :
زمان دقیق: 2015-09-30T10:28:54+03:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است