یکشنبه ۹۷/۴/۳۱   Sun 18/7/22

مادران سیگاری زایمان پرخطری خواهند داشت

چاپ مطلب بازدید : 529 شنبه ۲۱ آذر ۹۴

خانم های باردار و احتمال مرده زایی و زایمان زودرس

مادران سیگاری زایمان پرخطری خواهند داشت

مادران سیگاری

خانم های باردار و احتمال مرده زایی و زایمان زودرس

اختصاصی بیست ستون:  

در طول سال های 1990 میلادی مصرف دخانیات در طی دوران بارداری کاهش چشمگیری داشته است و این روند ادامه دارد. در بین این سال ها ترک سیگار و دیگر دخانیات باعث کاهش 12 درصدی سقط جنین، کاهش 10 درصدی مرگ و میر نوزادان و نوزادان زیر یک ماه شده است.

بر طبق مطالعات انجام گرفته نوزادانی که مادرشان در طول سه ماهه اول دوران بارداری سیگار و دخانیات را کنار می گذراند از نظر رشد جسمانی و وزن تفاوت زیادی با دیگر نوزادان ندارند. باید بدانید که مصرف سیگار در ماههای نخست بارداری تاثیرات جبران ناپذیری را روی جنین به دنبال دارد و در صورتی که قبل از باردار شدن یا در طول آن سیگار را ترک کنند، تاثیرات نامطلوب آن کاهش خواهد یافت.

آموزش های لازم برای زنان باردار پیرامون تاثیر پذیری ترک سیگار روی سلامت نوزادان باعث افزایش احتمال ترک سیگار در آنها می شود. در ادامه به مضراتی که استعمال دخانیات مادران روی نوزاد می گذارد اشاره خواهیم کرد:

  • سیگار کشیدن زنان باردار خطر زایمان زودرس، جدا شدن ناگهانی جفت از رحم، غیر طبیعی بودن محل جفت (جفت سرراهی) را در پی خواهد داشت و ممکن است در حین زایمان خون ریزی بسیار شدیدی داشته باشند.
  • زنانی که سیگار می کشند همانند مردان در معرض ابتلا به انواع سرطان ها، بیماری های ریوی و بیماری های قلبی – عروقی می باشند و حتی احتمال ابتلا به این بیماری ها در زنان بیشتر است.
  • زنان سیگاری بیش از سایرین در معرض خطر تاخیر در باردار شدن، بارداری خارج از رحم، سقط ناگهانی جنین، سقط جنین در بارداری اول و دوم خواهند بود.
  • مادران سیگاری نمی توانند همانند دیگر مادران به نوزاد خود شیر دهند.
  • زنان سیگاری با احتمال بیشتری نوزادان مرده به دنیا می آورند.
  • زنان سیگاری با احتمال بیشتری نوزادان کم وزن به دنیا می آورند. کم وزن بودن نوزاد ممکن است باعث ابتلا به بیماری ها و مرگ و میر در دوره نوزادی تا یک ماه بعد از تولد شود. حتی این نوزادان با خطر عقب ماندگی رشد درون رحمی رو به رو هستند.
به تلگرام ما بپیوندید
میزان محبوبیت: 4.81(84 رای) | زمان دقیق: 2015-12-12T07:58:52+03:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون وب سایت جامع خبری خانواده می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است