شنبه ۹۷/۴/۳۰   Sat 18/7/21

مزایا و معایب ازدواج های فامیلی

چاپ مطلب بازدید : 1018 چهارشنبه ۲۵ آذر ۹۴

دخالت در ازدواج های فامیلی برجسته تر است

مزایا و معایب ازدواج های فامیلی

ازدواج فامیلی

دخالت در ازدواج های فامیلی برجسته تر است

اختصاصی بیست ستون:  

در دوره ای که انتخاب همسر بسیار سخت و پر ریسک شده است، ازدواج فامیلی یک گزینه قوی و همراه با شناخت می باشد. شاید به نظر برسد در ازدواج فامیلی هم شناخت کافی وجود دارد و هم تناسب های زیادی برقرار است اما در عین حال بدون عیب هم نیست.

خیلی از والدین به دنبال عاقبت به خیری دختر و پسرشان هستند و چه کسی در نظر آنها بهتر از خواهر زاده یا برادر زاده هایشان می باشد ؟ پدر و مادرها بچه های خواهر و برادرشان را دیده و شناخته شده می دانند و به نظر آنها حیف است فردی با شرایط اخلاقی ، امکانات شغلی و تحصیلی مطلوب را از دست بدهند . اغلب شما را برای انتخاب آزاد می گذارند اما اگر جرات دارید به فامیل آنها جواب منفی دهید !

شاید گاهی ازدواج فامیلی بهتر از دیگر انتخاب ها باشد اما این نوع ازدواج خالی از عیب هم نیست . در ادامه به مزایا و معایب ازدواج فامیلی اشاره می کنیم ..

ازدواج فامیلی چه مزایایی دارد ؟

در مقوله ازدواج نه تنها دختر و پسر بلکه دو خانواده با هم وصلت می کنند و توجه به تناسب خانواده ها در زمینه اقتصادی ، فرهنگی ، اعتقادی بسیار مهم است . در ازدواج های فامیلی دو خانواده سال های زیادی با هم رفت و آمد و معاشرت داشته اند و این تناسب ها بیشتر دیده می شود و حتی ممکن است سبک تربیتی دختر و پسر یکسان باشد زیرا هر فردی از کودکی مطابق به سلیقه خانواده و والدین خود با قواعد خاصی بزرگ می شود و به همین خاطر مشکل زیادی با خانواده عروس یا داماد نخواهند داشت . حتی در زمینه آسیب های اجتماعی چون مصرف سیگار ، ارتباطات ناسالم ، خصوصیات اخلاقی و ... اطمینان بیشتری از طرف مقابل خواهید داشت . این مزایا از بهترین موارد برای یک ازدواج موفق است .

ازدواج فامیلی چه معایبی دارد ؟

ازدواج های فامیلی برخلاف تصورات ایده آلی که درباره شان داریم می تواند به یک ازدواج پرچالش و اختلاف برانگیز تبدیل شود .

اختلافات خیلی زود پخش می شود

در ازدواج فامیلی خانواده ها ارتباط نزدیکی دارند و هر مشکلی در زندگی مشترک به سرعت از خانه تان بیرون می رود و در فامیل دهان به دهان می چرخد . مثلا تصور کنید دختر عمو و پسرعمویی با هم عقد کرده اند و در طی این دوران با مشکلاتی رو به رو می شوند . در این صورت مادر عروس و داماد از مشکل با خبر می شوند ، اما شاید این موضوع به گوش عمه سوم هم برسد . به این ترتیب تمام اقوام مشترک طرفین از اختلاف این زوج باخبر می شوند و اختلافات تاثیری چند برابر پیدا می کند .

کدورت فامیلی به جنگی پایان ناپذیر تبدیل می شود

زمانی که بین عروس و داماد اختلافی به وجود می آید ، فرصت دخالت فامیل بیشتر فراهم می شود . در این صورت خانواده ها از فرزندشان حمایت می کنند و ممکن است در مقابل طرف مقابل قرار گیرند و حرمت چند سال نان و نمک خوردن زیر پا گذاشته می شود . در این صورت اختلافی کوچک میان عروس و داماد به جنگی سخت و پایان ناپذیر تبدیل می شود که بیرون آمدن از این چالش خیلی سخت تر از ازدواج های غیر فامیلی است .


نقش های جدیدی که به وجود می آید

شاید پیش از این با مادر زن تان رابطه عمه و برادرزاده داشته اید اما من بعد باید نسبت داماد و مادرزنی را قبول کنید. این به این معناست که دیگر برادرزاده دوست داشتنی عمه تان نیستید. بلکه باید در مقام داماد مرزهای جدیدی برای رابطه تان مشخص کنید و معاشرات، رفت و آمد و احترام گذاشتن تان را به صورت دیگری مدیریت کنید. در صورتی که در ازدواج فامیلی این مهارت را نداشته باشید، خیلی زود از برادر زاده دوست داشتنی یا عمه ای مهربان به یک عنصر اختلاف برانگیز در خانواده تبدیل می شوید.

استقلال کمتری خواهید داشت

در ازدواج های فامیلی خانواده ی بزرگی زوج جوان را حمایت می کند. ازدواج های فامیلی بیشتر در خانواده هایی دیده می شود که ارتباط تنگاتنگی با هم دارند. این مساله حسنی است که گاهی باعث برتری ازدواج فامیلی نسبت به ازدواج غیر فامیلی می شود. از طرفی هیچ حریم تازه واردی برای عروس و داماد وجود ندارد و بسیار با هم خودمانی هستند و این خودمانی بودن در خانواده طرف مقابل سبب می شود دخالت ها دامنه ی وسیع  تری داشته باشد و استقلال پیدا کردن کار سختی باشد. عروس و داماد در ازدواج های فامیلی سخت تر به رسمیت شناخته می شوند و همیشه اطرافیانی هستند که در زندگی مشترک شما دخالت کنند.

به تلگرام ما بپیوندید
میزان محبوبیت: 4.87(79 رای) | زمان دقیق: 2015-12-16T01:49:39+03:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون وب سایت جامع خبری خانواده می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است