پنجشنبه ۹۸/۱/۲۹   Thu 19/4/18

معرفی مناظر عجیب و خارق‌العاده ایروان، ارمنستان

چاپ مطلب بازدید : 3050 سه شنبه ۱۳ مرداد ۹۴

کشور زیبای ارمنستان و پایتخت تاریخی آن ایروان

معرفی مناظر عجیب و خارق‌العاده ایروان، ارمنستان

ارمنستان ایروان

کشور زیبای ارمنستان و پایتخت تاریخی آن ایروان

اختصاصی بیست ستون: 

"اگر از من بپرسید که در کجای کره زمین می‌توانید بیشترین مناظر عجیب و خارق‌العاده را ببینید، من می‌گویم ایروان، ارمنستان. " روکول کنت

برای دوستداران هنر و آثار قدیمی، خیلی سخت است که جایی را بهتر از ارمنستان پیدا کنند. ارمنستان که به "سرزمین سنگ‌ها " نیز شناخته می‌شود، هم از حیث هنر و هم از حیث طبیعت، مثل یک موزه بزرگ در هوای آزاد می‌ماند. این کشور برای تمام کسانی که دوستدار کوهنوردی و مسیرهای صعب‌العبور هستند، یک جاذبه گردشگری فوق‌العاده است.

ایروان، پایتخت ارمنستان در کنار رودخانه "رازدان " که قابل کشتی‌رانی نیست، واقع‌شده است. معماری فوق‌العاده زیبای این شهر در سال‌های 1924 تا 1926 توسط "الکساندر تامانیان " طراحی‌شده است. بر اساس افسانه‌های ارمنی، نام ایروان برگرفته از داستان حضرت نوح است که زمانی که بعد از ماه‌ها آب دریا خشک شد و او یک خشکی را در کوه آرارات دید فریاد برآورد که "یرواتس "، خشکی ظاهر شد.

ارمنستان ایروان

با اینکه ایروان یک شهر قدیمی است که تاریخ 2790 ساله دارد، ولی می‌تواند با هر شهر مدرن و توسعه‌یافته جدیدی رقابت کند؛ و با اینکه ارمنی‌ها همیشه سعی کرده‌اند که تاریخ چندین هزار ساله‌شان را حفظ کنند، در عین حال بسیار هم مدرن هستند. در تمام شهر شما می‌توانید رستوران‌ها، بارها و هتل‌های مدرن ببینید. حتی ارکسترهای بسیار خوبی هم در آنجا برگزار می‌شود. مردم خیلی مدرن هستند؛ و وقتی‌که در یک‌بار در حال نوشیدن یک قهوه اسپرسو هستید، حتی به نظرتان می‌رسد که در یک کشور اروپایی هستید. یکی از نشانه‌های بارز تجمل و زیبایی، مراکز خرید بزرگی هستند که یکی از بزرگ‌ترین آن‌ها مرکز تجاری کیتادل، در خیابان کوریون، است.

ارمنستان ایروان

قسمت مرکزی شهر از سه میدان اصلی تشکیل‌شده است. میدان ریپابلیک (انقلاب)، میدان فریدوم (آزادی) و میدان شاهومیان. میدان ریپابلیک که به‌نوعی نگین شهر محسوب می‌شود، در مرکز خیابان‌های امیریان، ابوویان، نالباندیان و تیگران، واقع‌شده است. اطراف این میدان با معماری زیبای الکساندر تامانیان، چند ساختمان دولتی، هتل ماریات، یک سفارتخانه و یک اداره پست واقع‌شده است که ترکیب همه آن‌ها باهم یک شاهکار هنری پدید آورده است. گالری هنری، موزه تاریخی ارمنستان و فواره‌های "آوازخوان " را در میدان ریپابلیک می‌توانید مشاهده کنید. میدان آزادی هم به همراه سالن اپرا و سالن باله که در مجاورت آن واقع‌شده‌اند، منظره‌ای تماشایی ایجاد کرده‌اند.


ارمنستان ایروان

اکثر ارمنی‌ها خیابان آبوویان را دوست دارند. شاید به این دلیل که یکی از خیابان‌های مرکزی واصلی شهر است و یا شاید به این دلیل که در کنار جاذبه‌های مدرن، هنوز هم‌بافت قدیمی خود که یادآور روزهای خوب گذشته است را حفظ کرده است. به همین دلیل بهتر است که توریست‌ها ابتدا از خیابان آبوویان بازدید کنند؛ که از میدان ریپابلیک آغاز می‌شود و به یک میدان دایره‌ای که در وسط آن مجسمه‌ای از خاچاتور آبوویان قرار دارد، منتهی می‌شود. در اینجا یک سینما و یک کلیسا هم وجود دارند.


ارمنستان ایروان

شلوغ‌ترین منطقه شهر، خیابان ماشتوت است؛ که بزرگ‌ترین مرکز آثار هنری در شهر است. در ابتدای این خیابان مرکز خرید "پاک شوکا " قرار دارد. کمی جلوتر سینمای "نایری " وجود دارد؛ و در انتهای آن‌یک مرکز تحقیقاتی بی‌نظیر و موزه دست‌نوشته‌های باستانی به نام "ماتناداران " واقع‌شده است؛ و دقیقاً بعد از "ماتناداران "، پارک ویکتوری واقع‌شده است که یک پارک بسیار عالی برای بازی بچه‌هاست. اگر بخواهیم درباره آثار ماندگار و قدیمی صحبت کنیم، می‌توانیم به مجموعه "کسکید " اشاره‌کنیم.


همچنین بخوانید: ماچوپیچو، شهری مرموز

ارمنستان ایروان

مقبره و بنای یا بود قربانیان نسل‌کشی، بنای یادبود "یرابلور "، مقبره "مایر هایاستان "، مجموعه ورزشی "کارن دمیرچیان "، دانشگاه آمریکایی مخصوص ارمنی‌ها، کارخانه ودکا و سالن اپرا را می‌توانید در آنجا ببینید. به‌طورکلی ارمنی‌ها افراد مغروری هستند و در شهر ایروان این موضوع به‌خوبی منعکس می‌شود. گالری‌های هنری از بزرگ‌ترین هنرمندان، مجسمه‌ها و بناهای یادبود از موسیقی‌دانان، شعرا، نویسنده‌ها، قهرمانان و معمارهای معروف در همه نقاط شهر دیده می‌شوند؛ که در میان آن‌ها می‌توان مجسمه‌هایی از "مارتیروس ساریان "، الکساندر تامانیان "، "ساسونتسی دیوید "، "مارشال باگرامیان "، "آوتیک ایزاهاکیان " و خیلی‌های دیگر را دید.


ارمنستان ایروان

توریست‌های زیادی هرساله به ارمنستان سفر می‌کنند و ایروان که پایتخت این کشور است بیشترین تعداد توریست را در سال دارد به دلیل اینکه هتل‌ها، رستوران‌ها، بارها و کلوپ‌های شبانه بسیار زیادی در این شهر وجود دارد. در فصل تابستان، شب‌های این شهر بسیار شلوغ و نورانی است و تا نیمه‌های شب افراد زیادی در مرکز شهر در حال گشت‌وگذار هستند. وسایل حمل‌ونقل اصلی اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌ها هستند که هزینه استفاده از آن‌ها 100 درام است. همچنین از تاکسی هم می‌توان استفاده کرد که کرایه پایه آن‌ها از 800 درام شروع می‌شود و 150 درام به ازای هر کیلومتر محاسبه می‌شود. ولی ارزان‌ترین و راحت‌ترین وسیله حمل‌ونقل در ایروان، مترو است که هزینه استفاده از آن 50 درام است.


اگر شما دوستدار نمایشگاه هستید، به پارک ساریان که در مجاورت میدان اپرا واقع‌شده است، بروید. مطمئناً ازآنجا خیلی لذت می‌برید. هر یکشنبه یک نمایشگاه در این پارک برگزار می‌شود. تا وقتی‌که از "ورنیسیج " بازدید نکنید، سفرتان به ارمنستان کامل نخواهد بود. هر شنبه و یکشنبه نمایشگاهی در "ورسینیج " برگزار می‌شود. در این نمایشگاه شما می‌توانید جواهرات، صنایع‌دستی، سوغاتی، ظروف نقره، نقاشی و یا فرش بخرید. این نمایشگاه درجایی بین دو خیابان "هانراپتوتیان " و "خانجیان " برگزار می‌شود.

ارمنستان ایروان


شهرهایی که مشابه ایروان هستند:

1.آنتناناریوو، ماداگاسکار.

آنتناناریوو، ماداگاسکار

2.مارسلی، فرانسه.

مارسلی، فرانسه


3.آتن، یونان.

آتن، یونان

4.مینسک، بلاروس.

مینسک، بلاروس


5.بلاتیسلاوا، اسلوواکی.

بلاتیسلاوا، اسلوواکی

6.مونتریئال، کانادا.

مونتریئال، کانادا


7.کارارا، ایتالیا.

کارارا، ایتالیا

8.مسکو، روسیه.

مسکو، روسیه


همچنین بخوانید: مالدیو سرزمین جزیره ها

9.دمشق، سوریه.

دمشق، سوریه

10.ادسا، اکراین.

ادسا، اکراین

11.دهلی، هند.

دهلی، هند

12.پاریس، فرانسه.

پاریس، فرانسه

13.فلورانس، ایتالیا.

فلورانس، ایتالیا

14.پودگوریکا، مونتگرو.

پودگوریکا، مونتگرو

15.اصفهان، ایران.

اصفهان، ایران

16.ریو د ژانیرو، برزیل.

ریو د ژانیرو، برزیل

17.کیف، اکراین.

کیف، اکراین

18.سائو پائولو، برزیل.

سائو پائولو، برزیل

19.لیون، فرانسه.

لیون، فرانسه

20.سوفیا، بلغارستان.

سوفیا، بلغارستان

مترجم: فرجی

به تلگرام ما بپیوندید
5 ستاره از 5 در 1 رای

عنوان این مقاله : معرفی مناظر عجیب و خارق‌العاده ایروان، ارمنستان

رای شما :
زمان دقیق: 2015-08-04T12:40:31+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است