دوشنبه ۹۸/۱/۵   Mon 19/3/25

نسل جدید کودکان با مهندسی ژنتیک

چاپ مطلب بازدید : 1158 دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۳

مهندسی ژنتیک جذاب ترین مهندسی قرن بیست و یکم

نسل جدید کودکان با ‌مهندسی ژنتیک

مهندسی ژنتیک و کاربردهای آن

مهندسی ژنتیک و کاربردهای آن

اختصاصی بیست ستون: 

مهندسی ژنتیک یکی از رشته های مطرح قرن حاضر است که بدون شک در آینده نزدیک اخبار مهمی از آن خواهیم شنید، اخیراً مهندسین ژنتیک دانشگاه هاروارد در تحقیقی به دنبال تولید کودکانی با استعدادهای جسمانی ویژه هستند. مدیر فنی آزمایشگاه ژنتیک این دانشگاه درباره این پروژه گفت: کودکانی که به وسیله مهندسی ژنتیک، dna  آن‌ها مورد بازبینی و ویرایش قرار می‌گیرد می‌توانند در برابر ‌بیماری ها مقاوم‌تر باشند و همچنین امکان از بین بردن ژن ‌بیماری ها و انتقال این خاصیت به نسل بعد وجود خواهد داشت.

ازجمله کاربردهای مهندسی ژنتیک می‌توان به از بین بردن ‌بیماری های ژنتیکی مانند فیبروز کیستیک اشاره کرد، از هر 3 هزار کودک متولد شده یک کودک به دلیل نقص ژنتیکی والدین به این بیماری مبتلا می‌شود. به‌وسیله ‌مهندسی ژنتیک می‌توان نسلی تولید کرد که بتواند در مقابل عفونت ها مقاوم بوده و حتی ژن بیماری مانند ‌آلزایمر را از dna فرد خارج کرد.

استادان ‌مهندسی ژنتیک هاروارد این روش را در دو حالت موردبررسی قرار می‌دهند در حالت اول ژن ها را در داخل ‌اسپرم ویرایش می‌کنند و در حالت دوم سعی می‌کنند ژن ‌جنین را تغییر دهند.


 به گفته لوهان یانگ آن ها در حال بررسی احتمال تغییر ژنتیکی هستند که بتوانند در روند پیری نیز دخالت داشته باشد. گویا اگر این دست آورد به مرحله اجرایی برسد شاهد جهشی بزرگ خواهیم بود، جهشی تاریخی که مانند کشف واکسن در قرن گذشته خواهد بود.

این مطلب را بارها در فیلم های علمی تخیلی قدیمی دیده بودیم و باز همان ‌ترس از ‌مهندسی ژنتیک که انسان هایی تولید کند که به جامعه و حتی دنیا ضرر برسانند. لوهان یانگ از این پروژه به عنوان چاقوی دو سر یاد می‌کند که هم می‌تواند ‌بیماری هایی مانند ‌سرطان را از نسل انسان ها دور کند و هم می‌تواند به عنوان تهدیدی برای بشر به شمار آید.

مترجم:

به تلگرام ما بپیوندید
5 ستاره از 5 در 1 رای

عنوان این مقاله : نسل جدید کودکان با مهندسی ژنتیک

رای شما :
زمان دقیق: 2015-03-09T16:26:42+03:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است