یکشنبه ۹۷/۴/۳۱   Sun 18/7/22

نکاتی برای داشتن یک روز پر انرژی و موفقیت آمیز

چاپ مطلب بازدید : 659 شنبه ۲۱ آذر ۹۴

اول صبح سراغ چک کردن ایمیل هایتان نروید

نکاتی برای داشتن یک روز پر انرژی و موفقیت آمیز

نکات داشتن یک روز موفقیت آمیز

اول صبح سراغ چک کردن ایمیل هایتان نروید

اختصاصی بیست ستون:  

مطالعاتی توسط محققان دانشگاه ناتینگهام درباره انرژی و خویشتن داری انجام شده است که نتایج آن می تواند روی نحوه شروع روزتان تاثیر گذار باشد .

محققان معتقدند خویشتن داری و انرژی به صورت پیچیده ای با هم ارتباط دارند . شاید خودمان متوجه نشده باشیم اما با گذشت زمان ، در خویشتن داری و افزایش تمرکز دچار مشکلات عدیده ای شده ایم . گاهی احساس خستگی می کنیم و فکر می کنیم کارها به سختی انجام می شود و این مساله خلق مان را تنگ کرده است . این خستگی و کسالت خلاقیت شما را کاهش می دهد و به دلیل این که صبح ها خویشتن داری بیشتری دارید ، بهترین زمان روز است .

البته صحبت ما این نیست که ساعات ابتدایی روز را تنها به کار اختصاص دهیم بلکه منظورمان این است که در هنگام صبح کارهای درستی انجام دهید تا خویشتن داری و انرژی تان تا پایان روز دوام داشته باشد .

مطالعات دانشگاه ناتینگهام 11 راهکار قدرتمند بیان می کند که بتوانیم عادت های بد را در هنگام صبح ترک کنیم و در طول روز انرژی و خویشتن داری بالایی داشته باشیم . به هر صورتی که از خواب بیدار شوید ، نکات ارائه شده به شما کمک می کند که روند زندگی تان را تغییر دهید و در تمام طول روز لحنی مثبت و انرژی زیادی داشته باشید .

برای احساس آرامش ورزش کنید

محققان معتقدند افرادی که در برنامه روزانه شان ورزش را جای داده اند انرژی بیشتری دارند و مثبت اندیش تر هستند . حتی تحرک 10 دقیقه ای هم باعث آزاد شدن gaba در بدن می شود و سبب می شود احساس آرامش بیشتری داشته باشید و بتوانید پیام های عصبی ناگهانی را کنترل کنید . آغاز روز با ورزش کردن به شما کمک می کند تا سطح انرژی و خویشتن داری تان را در تمام طول روز حفظ کنید .

به منظور حفظ انرژی آب لیمو بخورید

مصرف آبلیمو بعد از بیدار شدن باعث می شود سطح انرژی تان از نظر ذهنی و جسمی بالا برود . آبلیمو انرژی طبیعی به شما می دهد و باعث می شود با بالا بردن جذب مواد غذایی در طول روز انرژی بیشتری داشته باشید . البته بعد از مصرف آبلمیو نیم ساعت چیزی نخورید .

لیمو دارای انواع مواد مغذی چون پتاسیم ، آنتی اکسیدان و ویتامین هاست . اگر وزن پایین تر از 68 کیلوگرم دارید نصف لیمو ترش و اگر وزن بالاتر از 68 کیلوگرم دارید یک لیموی کامل کافی است . آب لیمو را به همراه آب مصرف کنید تا به دندان هایتان آسیب وارد نشود .

به وسایل الکترونیکی تان دست نزنید

وقتی بعد از بیدارشدن سریعا به سراغ ایمیل ها ، پیام ها می روید ، ناخودآگاه به دنبال خواسته ها و نیازهای دیگران سوق داده می شوید و تمرکزتان را از دست می دهید . باید اول صبح را صرف کارهای آرامش بخش کنید تا روزی مثبت و آرامی داشته باشید . اما وقتی سریعا به سراغ وسایل الکترونیکی می روید به نتیجه معکوسی دست می یابید . برای شروع روز کارهای زیادی می توانید انجام دهید .


تاثیر صبحانه را نادیده نگیرید

خیلی از افراد در هنگام صبحانه چیزی نمی خورند ، در حالیکه با خوردن صبحانه کمتر چاق می شوید ، قند خون ثابت تری دارید و در طی روز کمتر گرسنه خواهید شد . وقتی صبحانه می خورید انرژی بیشتری خواهید داشت و به سمت موفقیت می روید ، حافظه کوتاه مدت تان تقویت شده و بهتر می توانید روی مسائل مختلف تمرکز کنید .

اهداف تان را مشخص کنید

بر طبق تحقیقات مشخص کردن هدف باعث بالا رفتن سطح اعتماد به نفس و حس کنترل شما می شود . وقتی هدف داشته باشید همه چیز روی روال جلو می رود . باید اهداف تان را جز به جز تعریف کنید تا بتوانید هر قسمت را به راحتی به پایان برسانید .


البته نباید اهداف مبهمی داشته باشید ؛ مثلا بگویید قصد دارم پایان نامه ام را تمام کنم . این جمله نحوه انجام کار را نشان نمی دهد . باید اهداف تان را به صورت روشن و کاربردی بیان کنید : می خواهم پایان نامه ام را با نوشتن هر چهار فصل به پایان برسانم و روی هر فصل تنها یک ساعت وقت بگذار.  به این صورت به خوبی می دانید که به چه چیزی می خواهید برسید و راه رسیدن به آن را هم می  دانید و حتی اتلاف وقتی نخواهید داشت .

حالا فرض کنید از خانه خارج می شوید و به محل کار می روید . در ادامه نکاتی بیان می شود که بتوانید در حین رسیدن به محل کار هم چنان انرژی و خویشتن داری خود را حفظ کنید .

نکات داشتن یک روز موفقیت آمیز


محل کارتان باید تمیز باشد

با تمیز کردن محل کارتان تمرکز بهتری خواهید داشت . مطالعه ای در دانشگاه پرینستون انجام شده که نشان می دهد کسانی که در فضای کاری تمیز کار می کنند به نسبت افرادی که در فضای شلوغ و بهم ریخته هستند ، تمرکز بالاتری دارند . در واقع تاثیرات منفی درهم بودن محل کار با چند کاره بودن تفاوت زیادی ندارد .

هیچ کاری سخت تر از خوردن قورباغه نیست

مارک تواین می گوید به عنوان اولین کار در محل کار یک قورباغه زنده بخورید تا بدانید هیچ اتفاق بدتری رخ نخواهد داد . افراد موفق به خوبی اهمیت این کار سخت را درک می کنند و بهترین پادزهر برای به تعویق انداختن کارهاست . صبح روی کاری وقت بگذارید که نیاز به تمرکز بالایی دارد تا ببینید کارها با سرعت زیادی انجام می شود . باید عادت کنید قبل از چک کردن ایمیل ها سه قورباغه بخورید زیرا ایمیل بدترین انحراف و اتلاف وقت است که باعث به تعویق انداختن کارهایتان می شود .


کارهایتان را لیست کنید و پیشرفت تان را در مقابل اهداف نظارت کنید

کارهایتان را لیست کنید تا مطمئن شوید که هیچ موردی را جا نینداخته اید . مثلا اگر سه ساعت جلسه دارید و 8 ساعت کار می کنید ، با احتمال کمی تمام کارهایتان انجام خواهد شد . با این وجود لیست کارها به شما نمی گوید که هشت ساعت کار دارید بلکه می گوید باید 10 کار را انجام دهید .

وقتی برای هر کاری چارچوب زمانی مشخص کنید ، تاثیر گذاری بیشتری خواهید داشت . تعیین کار و زمان شما را تشویق می کند تا برای تمام کردن کارها در چارچوب مشخص شده از تعویق یا چند کاری دور باشید .

وقتی اهداف تان را مورد بررسی قرار ندهید ، تعیین آنها هم فایده ای نخواهد داشت . باید به دید انتقادی به کارهایی که انجام داده اید نگاه کنید . در صورتی که فکر می کنید از زمان بندی عقب هستید یا کارهای بیهوده انجام می دهید ، باید اخلاق کاری تان را تنظیم کنید تا بتوانید در هر روز کارهایتان را به صورت ارادی به انجام برسانید .


به جلسات تان بر طبق برنامه رسیدگی کنید

جلسات می توانند وقت شما را هدر دهند و روزتان را خراب کنند . افراد موفقی که از صبح خود به صورت موثری استفاده می کنند ، به خوبی می دانند که اگر اجازه دهند جلسه شان طول خواهد کشید . پس شروع جلسه را به همه اعلام می کنند و همه به این برنامه زمان بندی شده پایبند هستند . مشخص کردن این محدودیت های زمانی به تمام افراد انگیزه می دهد که موثرتر و متمرکزتر باشند . پس جلسات را در صبح برگزار کنید تا روز منظمی را بگذرانید .

گاهی لازم است نه بگویید !

نه کلمه ی مفیدی است که از وقت با ارزش شما محافظت می کند . وقتی که باید نه بگویید ، درست نیست از عباراتی چون "فکر نمی کنم بتوانم" یا  "مطمئن نیستم" استفاده کنید . به وظیفه یا تعهد جدید نه بگویید تا بتوانید وظایف کنونی تان را به خوبی به انجام برسانید و ذهن تان را در حالیکه آمده است تعهدتان را انجام دهید .


مطالعات انجام شده در دانشگاه کالیفرنیا بیان می کند که هر چقدر نه گفتن برایتان مشکل تر باشد با احتمال بیشتری به افسردگی ، استرس و فرسودگی شغلی مبتلا خواهید شد . پس یاد بگیرید از نه استفاده کنید تا بهره وری و انرژی بیشتری  داشته باشید .

چند کاره بودن روزتان را خراب می کند

شاید فکر کنید در هنگام صبح که انرژی زیادی دارید می توانید چند کار را با هم انجام دهید اما با این تفکر کل روزتان خراب می شود .

تحقیقات نشان می دهد با چندکاره بودن احتمال موفقیت تان کمتر خواهد بود به نسبت این که هر کاری را در زمان مشخص انجام دهید . محققان استنفورد افراد زیادی را بر طبق تمایل شان به چند کاره بودن و اعتقادشان به این که چند کاره بودن به عملکردشان کمک می کند ، با هم مقایسه کردند .


نکات داشتن یک روز موفقیت آمیز

چند کاره ها همیشه کارهای زیادی انجام می دهند و فکر می کنند این کار باعث افزایش عملکردشان می شود . اما محققان دریافتند که چند کاره ها بدتر از کسانی هستند که تمایل دارند یک کار را در یک زمان انجام دهند . افرادی چند کاره مشکلات زیادی در سامان دهی افکارشان و از بین بردن اطلاعات نامربوط دارند و حتی در تعویض یک کار با کار دیگر کندتر عمل می کنند.

چند کاره بودن باعث کاهش کارایی مغز می شود زیرا مغز نمی تواند در یک زمان روی بیش از یک کار به اندازه کافی تمرکز کند . وقتی می خواهید دو کار را با هم انجام دهید ، مغزتان توان انجام موفقیت آمیز هر دو را در یک زمان ندارد .

به تلگرام ما بپیوندید
میزان محبوبیت: 4.63(102 رای) | زمان دقیق: 2015-12-12T07:58:37+03:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون وب سایت جامع خبری خانواده می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است