دوشنبه ۹۷/۹/۱۹   Mon 18/12/10

نکاتی مهم برای تشویق کردن کودکان

چاپ مطلب بازدید : 2347 پنجشنبه ۲۹ بهمن ۹۴

به کودک تان در ازای انجام وظایف پاداش بزرگ ندهید

نکاتی مهم برای تشویق کردن کودکان

تشویق کودکان

به کودک تان در ازای انجام وظایف پاداش بزرگ ندهید

اختصاصی بیست ستون :

تربیت درست کودک از جمله مهم ترین مسئولیت های والدین است . والدین برای تربیت صحیح به اطلاعات مفید نیاز دارند و صحبت در این باره بسیار قابل احترام است . آیا می دانید در چه شرایطی باید کودک را تنبیه یا تشویق کنید تا تاثیر پذیری بالایی داشته باشد .

ندا شیخی کارشناس ارشد روانشناسی درباره انواع تشویق کردن کودکان می گوید : تشویق باید به صورت پاداش ، انجام یک کار لذت بخش ، تایید و تحسین کلامی باشد تا رفتارهای خوب تکرار شده و تداوم داشته باشد . در ادامه چند نکته مهم را درباره تشویق کردن کودکان ارائه خواهیم کرد تا تاثیر پذیری بیشتر و با دوام تری داشته باشد .

*اگر می خواهید برای یاد دادن مهارت یا رفتاری از تشویق کردن استفاده کنید ، در مرحله اولیه یادگیری باید پاداش به صورت بلادرنگ و مداوم باشد . یعنی اگر می خواهید به فرزندتان یاد دهید که همیشه اتاق خود را مرتب کند باید برای هر بخش از جمله جمع کردن اسباب بازی ها ، جمع کردن لباس ها ، مرتب کردن تختخواب و .. به او پاداش کوچکی دهید .

*کودک را به صورت قراردادی تشویق کنید . مثلا با کودک تان قرار بگذارید : هر وقت اسباب بازی ها را بعد از بازی جمع کردی یک برچسب جایزه می گیری و وقتی ستاره هایت به 10 رسید هر چیزی که بخواهی برایت می خرم .

این روش سبب می شود کودک در زمان مناسب از والدین توقع داشته باشد و میزان پاداش نیز برای او کاملا مشخص باشد .

*نباید همیشه کودک تان را به یک صورت تشویق کنید ، مثلا همیشه برای او اسباب بازی نخرید . باید بین کار انجام شده کودک و پاداش او تناسب خوبی ایجاد کنید . مثلا نباید برای انجام وظایف کودک به او پاداش بزرگی دهید ، زیرا این کار باعث پرتوقع بار آمدن و بی انگیزه شدن کودک در برابر پاداش های کوچک خواهد شد .

*باید در رفتارتان نهایت صداقت و درستی عمل را در انجام وظایف به عهده بگیرید . نباید به کارهایی که کودک تنها به خاطر پاداش گرفتن به صورت ناقص انجام داده یا به خاطر پاداش به دروغ و ریاکاری متوسل شده بی توجه باشید .

*برای تقویت رفتارتان تا جای ممکن از تقویت مثبت بهره بگیرید . مثلا باید به کودک تان بگویید : اگر تکلیفت را به موقع انجام دهی ، می توانی با دوستت بازی کنی . درست نیست بگویید : اگر تکلیفت را ننویسی سرت داد و بیداد می کنم و تنبیه ات می کنم .

به تلگرام ما بپیوندید
5 ستاره از 5 در 1 رای

عنوان این مقاله : نکاتی مهم برای تشویق کردن کودکان

رای شما :
زمان دقیق: 2016-02-18T12:25:14+03:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است