شنبه ۹۸/۱/۳۱   Sat 19/4/20

هشت دلیل برای میل کردن شام خانوادگی

چاپ مطلب بازدید : 858 یکشنبه ۱۷ اسفند ۹۳

آیا فکر می کند میل کردن شام خانوادگی دشوار است؟

هشت دلیل برای میل کردن شام خانوادگی

هشت دلیل برای میل کردن شام خانوادگی

میل کردن شام خانوادگی

اختصاصی بیست ستون:

کلاس های فوق‌ برنامه، آمدن دوستان بچه‌ ها به خانه و دیگر اختلالات برنامه‌ ای دیگر شام خانوادگی را تبدیل به ‌داستانی قدیمی نموده است. یک‌ باره برای ‌صبحانه به کودکانمان در راه مدرسه لقمه می‌دهیم، در محل کار شکلات‌های انرژی‌ زا می‌خوریم و شام مان را تک و تنها می‌خوریم.

اگر فکر می‌کنید که جمع شدن دورهم به‌عنوان خانواده دشوار است، در این مقاله چند راه حل برایتان داریم.

1. ممکن است کودکان به ‌سبزیجات علاقه‌ مند شوند

یک همه‌ پرسی نشان داده است که کودکان 9 تا 14 ساله‌ ای که با خانواده‌ هایشان غذا می‌خورند، بیشتر ‌میوه و ‌سبزیجات و کمتر ‌نوشابه مصرف می‌کنند. رژیم غذایی‌ شان نیز هم‌چنین دارای مقادیر بالاتری از بسیاری از مواد معدنی اصلی مانند کلسیم، آهن و فیبر است.

2. زمینه‌ ی عالی‌ای برای امتحان غذاهای جدید است

شام خانوادگی بهترین موقعیت والدین برای آشنا کردن فرزندان با غذاها و فرهنگ‌ های جدید و گسترش ذائقه‌ شان است.

طی یک مطالعه، به کودکان مقداری ‌فلفل قرمز شیرین تعارف شد و از آن‌ ها پرسیده شد که چه مقدار آن را دوست دارند. سپس هرروز و طی 8 روز مدرسه، از آن‌ها خواسته شد تا هرچقدر که می‌خواهند از این ‌فلفل مصرف کنند. در روز آخر، بار دیگر از کودکان خواسته شد تا میزان علاقه‌مندی‌شان به ‌فلفل را اعلام کنند.


همچنین بخوانید: عمر طولانی، چه راهی دارد؟

در روز آخر آزمایش، کودکان به ‌فلفل امتیاز بالاتری دادند و بیشتر آن را مصرف می‌کردند؛ حتی بیش از گروه دیگر کودکان که به ازای خوردن ‌فلفل پاداش دریافت می‌کردند. این نتایج نشان دادند که مقادیر بیشتری از آشنایی با ‌مواد غذایی و میزان کمتری هر وقت خوردی می تونی از سر میز پاشی به کودکان اجازه می‌دهد تا از غذاهای جدیدی که ابتدا دوست نداشتند لذت ببرند.


3. مقادیر غذایی را خودتان کنترل می‌کنید

حدود 40% افراد بودجه‌ ی ‌مواد غذایی‌ شان را صرف غذاهای بیرون از منزل می‌کنند. بیرون از منزل غذا خوردن ممکن است راحت و ساده باشد، اما هم‌ چنین بحث اندازه‌ ی کالری و مقدار غذایی وعده‌ ها باقی می‌ماند که روز به‌ روز هم افزایش می‌یابد! یک وعده‌ ی غذایی ‌رستوران بیش از 60% وعده‌ ی غذایی آماده‌شده در منزل کالری دارد. تحقیقات نشان داده‌اند که اگر میزان بیشتری غذا در اختیارمان قرار بگیرد، بیشتر هم می‌خوریم.


4. ‌غذای سالم، کودکان سالم

تحقیقات نشان داده‌ اند که در کودکانی که بیشتر با خانواده‌ هایشان غذا می‌خورند، احتمال ابتلا به ‌افسردگی، تمایل به ‌خودکشی و به وجود آمدن اختلالات تغذیه‌ای کاهش می‌یابد. هنگامی‌ که یک کودک ‌احساس ناراحتی و ‌افسردگی می‌کند، شام خانوادگی می‌تواند به‌ عنوان مداخله عمل کند. پزشکان می‌گویند که این کار مخصوصا برای کودکان با اختلالات تغذیه‌ ای مناسب است و اگر یک کودک مرتباً با والدینش تغذیه کند، مشکلاتش زودتر شناسایی می‌شوند.


همچنین بخوانید: نازک شدن موها، عوامل

5. شام خانوادگی به کودکان مجال ‌نه گفتن می‌دهد

میل کردن شام خانوادگی حداقل 5 بار در هفته، احتمال ‌سیگار کشیدن، مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر را به‌ شدت کاهش می‌دهد. نوجوانانی که کمتر از 3 شب در هفته شام خانوادگی میل می‌کنند، 3.5 برابر کمتر احتمال سو استفاده از دارو و استفاده از داروهای غیرقانونی دارند. با اینکه سو استفاده از مواد مخدر می‌تواند هر خانواده‌ای را، صرف‌نظر از پیشینه، تحت تأثیر قرار دهد و نشستن کل خانواده بر سر یک میز برای میل کردن شام خانوادگی از این خطر جلوگیری می‌کند.


همچنین بخوانید: خواص کدو سبز

6. غذای بهتر، کارنامه‌ی بهتر

از میان نوجوانانی که کمتر از 3 بار در هفته شام خانوادگی می‌خورند، 20% آن‌ ها نمره‌ های زیر 14 می‌گیرند. تنها 9% نوجوانانی که مرتباً با خانواده‌ ها یشان غذا می‌خورند، در مدرسه عملکرد ضعیفی دارند. وعده‌ های خانوادگی به کودکان اجازه‌ی صحبت کردن با افراد بالغ و یادگیری نحوه‌ی استفاده از کلمات توسط آنان را می‌دهد که دلیلی است برای این‌که شام خانوادگی دایره لغات کودک را افزایش می‌دهد.

7. شام خانوادگی می‌تواند ‌استرس را کاهش دهد


باور کنید یا نکنید، اگر شغل ‌استرس‌ زایی دارید، پیدا کردن زمان برای میل کردن شام خانوادگی می‌تواند روش عالی‌ای برای خلاص شدن از ‌استرس است. طی مطالعه‌ ای که در سال 2008 بر روی کارگران خط تولید الکترونیکی انجام شد، محققان دریافتند که نشستن با خانواده و میل کردن شام خانوادگی به مادران شاغل کمک کرد تا ‌استرس شان از ساعات کاری بالا را کاهش دهند.


8. مقداری پول ذخیره کنید

با میل کردن غذا در خانه، نه‌ تنها به خانواده‌ تان نزدیک می‌شوید، ‌غذای سالم و مقوی میل می‌کنید، بلکه می‌توانید پول زیادی ذخیره کنید و با خانواده به سفر و گردش بروید.

مترجم: مینا داودی

به تلگرام ما بپیوندید
5 ستاره از 5 در 1 رای

عنوان این مقاله : هشت دلیل برای میل کردن شام خانوادگی

رای شما :
زمان دقیق: 2015-03-08T12:49:41+03:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است