شنبه ۹۷/۱۱/۲۷   Sat 19/2/16

هشت راه برای ترک عادت ابراز نارضایتی و گلایه کردن

چاپ مطلب بازدید : 1683 دوشنبه ۱۷ فروردین ۹۴

هشت راه ترک عادت ابراز نارضایتی و گلایه کردن را بدانیم

هشت راه برای ‌ترک عادت ابراز نارضایتی و گلایه کردن

هشت راه برای<a class='specificlinks' href='https://www.bistsotoon.com/p/%d9%87%d8%b4%d8%aa-%d8%b1%d8%a7%d9%87-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%aa%d8%b1%da%a9-%d8%b9%d8%a7%d8%af%d8%aa-%d8%a7%d8%a8%d8%b1%d8%a7%d8%b2-%d9%86%d8%a7%d8%b1%d8%b6%d8%a7%db%8c%d8%aa%db%8c-%d9%88-%da%af%d9%84%d8%a7%db%8c%d9%87-%da%a9%d8%b1%d8%af%d9%86' title='هشت راه ترک عادت ابراز نارضایتی و گلایه کردن را بدانیم'> ‌ترک عادت ابراز نارضایتی</a> و گلایه کردن

هشت راه برای ‌ترک عادت ابراز نارضایتی و گلایه کردن

اختصاصی بیست ستون: 

آیا می‌توانید یک ماه بدون ابراز نارضایتی و گلایه کردن از مسائل مختلف سپری کنید؟ چنین کاری تقریباً غیرممکن است. در طول روز مطمئناً سوژه‌ای برای ابراز نارضایتی و گلایه کردن پیش می‌آید. جملاتی مثل دستم از نوشتن زیاد خسته شده است، عجب روز مزخرفی، در این خانه هیچ‌وقت چیزی که می‌خواهم، پیدا نمی‌کنم، تقریباً بخش ثابتی از زندگی روزانه است. اگر موافق نیستید تلاش کنید در طول یک‌ ماه به‌هیچ‌عنوان نارضایتی و گلایه‌های خود را به زبان نیاورید.

در ‌زندگی روزمره به‌کرات مسائل مختلف باعث نارضایتی ما می‌شود و ما معمولاً با بیان این نارضایتی به شکل منفی، سبب افزایش تأثیر آن بر خودمان و همین‌طور تأثیر منفی بر اطرافیان می‌شویم. به اعتقاد ماری آن مرسر روانشناس و یکی از نویسندگان کتاب spontaneous optimism (مثبت اندیشی با انگیزه‌های درونی)، ابراز نارضایتی و گلایه کردن همیشه باعث ناراحتی، ‌افسردگی و ناامیدی می‌شود. تحقیقات زیاد انجام‌شده در این زمینه ثابت می‌کند که افراد خوش‌بین، ‌سلامت روانی و جسمی به‌مراتب بیشتری از اشخاصی که دائماً مشغول ابراز نارضایتی و غرولند هستند، دارند و در جنبه‌های مختلف زندگی بسیار موفق‌تر عمل می‌کنند.


مرسر می‌گوید: تحقیقات پزشکی انجام‌شده درزمینه‌ی آسیب‌شناسی روانی-عصبی حاکی از این است که بیماری افراد خوش‌بین با سرعت بیشتری بهبود پیدا می‌کند و در عوض افراد منفی‌باف و غرغرو با ابراز نارضایتی و گلایه کردن از وضعیت، باعث تشدید بیماری می‌شوند. آخرین تحقیقات در این زمینه که توسط محققان دانشگاه استنفورد انجام‌شده است، نشان می‌دهد ابراز نارضایتی چه در خود شخص و چه در اطرافیان او، باعث آزاد شدن هورمون‌های استرس‌زا می‌شود و به قسمتی از ‌مغز که مسئول ‌حل مشکلات و مدیریت مسائل ناخوشایند است، آسیب می‌رساند.


 با توجه به آنچه گفته شد، ترک عادت غرولند و ابراز نارضایتی بسیار مفید و ضروری است و البته راهکارهایی عملی برای این کار وجود دارد که به این شرح هستند:

هشت راه برای ‌ترک عادت ابراز نارضایتی و گلایه کردن

تعریف ابراز نارضایتی و گلایه کردن:
در مرحله اول معنای این عادت مضر را بدانیم و ببینیم که آیا ما هم به آن دچار هستیم یا نه؟ به تعریف سوزانا هالونن، مربی سرشناس بهبود زندگی: به‌طورکلی اگر مشکلاتی داریم که باعث ناراحتی و ‌خشم ما شده‌اند و مرتب در حال بیان و یا فکر کردن بدبینانه در مورد آن‌ها هستیم، یک فرد ناراضی و گله‌مند محسوب می‌شویم. به‌عنوان‌مثال در یک زمستان سخت اگر بگوییم (هوا خیلی سرد است)، یک واکنش طبیعی نشان داده‌ایم ولی اگر ناراحتی خود را با جملاتی مثل (از هوای سرد متنفرم) بروز دهیم، فردی منفی‌باف و شاکی هستیم.


هشت راه برای ‌ترک عادت ابراز نارضایتی و گلایه کردن

شناسایی دقیق زمان ابراز نارضایتی:
برای حل مشکل باید دقیقاً از زمان دقیق بروز نارضایتی‌ها آگاه باشیم. حتی جزئی‌ترین دغدغه‌ها را نیز باید مشخص کرده و از زمان بروز واکنش منفی در مورد آن مطلع باشیم. آگاهی دقیق از تعداد دفعات ابراز نارضایتی، انگیزه‌ی بیشتری برای برطرف کردن آن به ما می‌دهد.


هشت راه برای ‌ترک عادت ابراز نارضایتی و گلایه کردن

تبدیل مسائل آزاردهنده به نکات مثبت:
در هرلحظه‌ای که مشکلات و مسائل آزاردهنده به ذهن شما خطور می‌کند، فوراً با ‌تمرکز بر نکات مثبت و شادی‌بخش افکار خود را منحرف کنید. در این مرحله نیز تعداد دفعاتی که مجبور شده‌اید با تکیه‌بر افکار مثبت، مسائل ناخوشایند را از ذهن خارج کنید، دقیقاً به خاطر داشته باشید زیرا تنها راه برای مؤثر بودن این راهکار، ثبت این اعداد و سعی در کاهش آن است.


هشت راه برای ‌ترک عادت ابراز نارضایتی و گلایه کردن

شناسایی ماهیت مسائل ناخوشایند:
شناسایی دقیق علت نارضایتی بسیار مهم است. ممکن است راهی عملی برای حل کامل مشکل وجود داشته باشد و دیگر نیازی به مدیریت و کنترل عوارض آن نداشته باشید. به‌عنوان‌مثال اگر بیدار شدن در صبح باعث بروز نارضایتی می‌شود، ممکن است علت کم‌خوابی باشد و ‌خوابیدن به‌موقع و کافی طبیعتاً علت اصلی ناراحتی را برطرف خواهد کرد و دیگر دلیلی برای ابراز آن وجود نخواهد داشت.


همچنین بخوانید: خاصیت باور نکردنی پیاز

هشت راه برای ‌ترک عادت ابراز نارضایتی و گلایه کردن

دوری کردن از افراد منفی‌باف:
این افراد به معنای واقعی همه‌ی انرژی مثبت شمارا گرفته و موجی از نارضایتی، ‌نگرانی و ناخشنودی با خود به همراه می‌آورند. معاشرت با این افراد به معنای استقبال از احساسات منفی و بروز شرایط ناخوشایند است.


هشت راه برای ‌ترک عادت ابراز نارضایتی و گلایه کردن

 استفاده از کلمات امیدبخش و مثبت:
کلماتی مثل اگر و اما زمینه‌ساز نارضایتی هستند و بیشتر توسط افرادی به کار می‌روند که کنترلی بر زندگی خود ندارند. با به کار بردن این نوع کلمات خود را برای توجیه و پذیرش مسائل ناخوشایند آماده می‌کنید و دیگر هیچ تلاشی برای تغییر شرایط نخواهید کرد. افراد خوشبخت همیشه امیدوار هستند و سعی می‌کنند که کنترل همه‌ی جنبه‌های زندگی را در دست بگیرند و این تلاش را با به کار بردن کلمات مثبت به نمایش می‌گذارند.


همچنین بخوانید: نکات مهم قبل از خواب

هشت راه برای ‌ترک عادت ابراز نارضایتی و گلایه کردن

داشتن صبر و حوصله:
به‌طورکلی تغییر هر عادتی به زمان زیادی نیاز دارد و اگر انتظار دارید که بعد از یک ماه عادت ابراز نارضایتی و گلایه کردن را کنار بگذارید، باید ‌پشتکار زیادی داشته باشید و ناامید نشوید. اگر این کار مشکل به نظر می‌رسد می‌توانید ابتدا این کار را در یک روز انجام دهید و بعد به بررسی تغییرات خود بپردازید. در مرحله‌ی بعد دور روز را بدون ابراز نارضایتی بگذرانید و بعدازآن یک هفته. به‌مرورزمان و با مشاهده تغییرات مثبت به ادامه‌ی این کار برای مدت‌های طولانی‌تر ترغیب خواهید شد.


هشت راه برای ‌ترک عادت ابراز نارضایتی و گلایه کردن

استفاده از کمک دیگران:
تلاش برای ترک عادت مانند هر کاری دیگری به‌صورت گروهی ‌موفقیت بیشتری به دنبال دارد. با شروع اقدام برای ‌ترک عادت ابراز نارضایتی، به دوستان و خانواده‌ی خود اطلاع بدهید و از آن‌ها بخواهید بر پیشرفتتان نظارت کنند. مطالعه بازخورد اطرافیان کمک بزرگی در این کار است و به شما نشان خواهد داد که کدام‌یک از جنبه‌های منفی گلایه‌هایتان، بیشترین تأثیر منفی را در اطرافیان دارد و شما می‌توانید بر حل آن ‌تمرکز بیشتری داشته باشید.

مترجم: محسن یزدانی

به تلگرام ما بپیوندید
4 ستاره از 5 در 2 رای

عنوان این مقاله : هشت راه برای ترک عادت ابراز نارضایتی و گلایه کردن

رای شما :
زمان دقیق: 2015-04-06T09:19:10+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است