جمعه ۹۷/۴/۲۹   Fri 18/7/20

هشدار! با احتیاط عاشق شوید

چاپ مطلب بازدید : 2666 دوشنبه ۱۸ خرداد ۹۴

قبل از ازدواج با احتیاط عاشق شویم !

هشدار! با احتیاط عاشق شوید

عشق قبل از ازدواج

قبل از ازدواج با احتیاط عاشق شویم !

اختصاصی بیست ستون: 

در زمان های قدیم و در دوران پدر و مادرهای ما ، خانواده ها برای دختر و پسرشان همسر انتخاب می کردند و حتی از شخص پرسیده نمی شد که به ازدواج با این فرد تمایل دارد یا نه ؟ خصوصا در مورد دخترها خیلی تعصبی برخورد می شد و لحظه عقد هم دختر و پسر همدیگر را نمی دیدند . آنها اعتقاد داشتند عشق و علاقه بعد از ازدواج به وجود می آید اما امروز پیشرفت تکنولوژی نوع ازدواج ها را هم تغییر داده است و بسیاری از جوان ها قبل از ازدواج عاشق می شوند و بعد به ازدواج فکر می کنند .

همیشه این اختلاف نظرها وجود دارد و هیچ کس به قطع نمی تواند ادعا کند که  کسی که قبل از ادواج عاشق نیست آینده بدی خواهد داشت و یا کسی که قبل از ازدواج عاشق بوده است آینده عاشقانه  و روشنی خواهد داشت .

به نظرشما کدام شیوه ازدواج درست تر و عاقلانه تر است ؟ شروع یک زندگی عاشقانه یا شروع زندگی به امید دست یابی عشق در آینده ؟

عشق معنای متفاوتی دارد و در ساده ترین تعریف ، عشق دوست داشتن تعریف می شود یا نوعی محبت شدید و اغراق آمیز تعریف می شود که نشانه بی ثباتی خلق و اشکال در شناخت و تفکر است . در معنای اول که عشق  ،دوست داشتن تعریف می شود برای ازدواج لازم و ضروری است اما در معنای دوم که اغراق آمیز تعریف می شود برای ازدواج مضر است .

عشق لزوما با خوشحالی و رضایت بیشتر بعد از ازدواج همراه نیست بلکه با پایدار ماندن رابطه مرتبط  است . البته هر چه افراد عشق بیشتری را تجربه کنند احساس شادمانی بیشتری هم دارند پس عاشق بودن و عاشقانه زندگی  کردن اثر شناخته شده و مطلوبی روی ازدواج دارد .

یک روان شناسی آمریکایی به نام رابرت استرنبرگ ، عشق را با یک مثلث سه راسی تعریف می کند که صمیمیت ، کشش جنسی و تعهد راس های آن هستند و هر ترکیب دوتایی  از این سه راس یک رابطه عاشقانه تلقی می شود .

اما به صورت قراردادی ، رابطه ای که فقط صمیمیت باشد و در آن کشش جنسی و تعهدی نباشد یک دوستی ساده است . کشش جنسی به تنهایی عشقی است که معادل شیدایی و نابخردی است و تعهد به تنهایی عشق پوچ است .

ازدواج یک رابطه طولانی مدت است و به چیزی بیش از یک یا دو جز به تنهایی نیاز داریم . در عشق های رمانتیک تعهد وجود ندارد و دوام نمی آورد . عشق های ترحم آمیز نیز شهوت جنسی ندارند و در آینده با نارضایتی طرفین توام خواهد شد و عشق های سراب گونه که صمیمت نیست و به خواستگاری و یا نامزدی عجولانه ای منجر می شود که در آن تعهد بر پایه شور و کشش جنسی بنا خواهد شد و صمیمت وجود ندارد .

عشق های شور انگیز قبل از ازدواج به جای اینکه رابطه صمیمانه را نشان دهد و تعهد آینده را پیش گویی کنند ، نشان دهنده آشفتگی روانی و اختلالات شخصیتی می شود .

عشق هایی دیگر هستند که نشان دهنده آرمانی سازی معشوق است و در آن عاشق نگاهی خداگونه به معشوق خود دارد . او معشوق خودش را بی عیب و نقص می  داند و او را تنها کسی می داند که او را به خوشبختی و سعادت می رساند و از بدبختی های زندگی دور می کند . اما در این عشق ها با اولین اشتباه معشوق ، این مقام معصومانه از او گرفته می شود و معشقوق مانند گرگی در لباس گوسفند نشان داده می شود که فقط هدفش تصاحب دارایی ها و عواطف عاشق بوده  است. در مورد عشق های قبل از ازدواج باید  تمرکز کرد و برای شناخت نوع عشق به یک روان پزشک یا روان شناس مجرب مراجعه کنید .


 

عشق برای خوشبختی کافی نیست

عشق قبل از ازدواج ضامن خوشبختی فرد نیست اما اگر با احتیاط و دقت باشد به احساس شادی و رضایت در  ازدواج منجر می شود . از طرفی هیچ تضمینی وجود ندارد که اگر کسی را دوست ندارید پس از ازدواج عاشق او شوید . ممکن است کسی به مجبور به شریک زندگی خود عادت کند و با او زندگی کند اما او را دوست نخواهد داشت .

برای یک ازدواج موفق علاوه بر  عشق خصوصیات شخصیتی ، توانایی های جسمی ، روانی ، مالی  ،شغلی ، تناسب خانواده ها از نظر فرهنگی ، تحصیلات و طبقه اجتماعی و اقتصادی و اهداف مشترک نیز بسیار موثر است .


 

متعادل عاشق شوید

باید بین زندگی سنتی و زندگی مدرن تعادل ایجاد کنید . خانواده ها نباید کسی را به فرزندشان تحمیل کنند و جوانان باید بدانند که تجربه پدر ومادر برای انتخاب درست آنها بسیار کارگشاست و قرار نیست به خاطر یک رابطه هیجانی و احساسی به تمام قداست و پشتوانه خانوادگی که هویت آنها را در بردارد و تضمین کننده حمایت های آینده است ، پشت کنند .

متاسفانه گاهی بین خانواده ها و فرزندان تهدیدهایی ایجاد می شود که نتیجه آن پشیمانی و از بین رفتن محبت و صمیمیت خانواده است . عده ای معتقدند لازم نیست عاشق همسرتان باشید همین که احترام و علاقه ای بین دو نفر باشد برای ازدواج کافی است .


البته نمی توان امید داشت که رابطه ای که فقط بر پایه احترام و علاقه سطحی شکل گرفته است دوام داشته باشد . این ازدواج ها گاهی فقط به دلیل قوانین سرسختانه خانواده در برابر طلاق و نگاه سنتی به طلاق، ترس از تنها ماندن و یا احساس ناتوانی در اداره زندگی و یا به خاطر فرزندان ادامه می یابد و طرفین به اجبار این ازدواج را تحمل می کنند .

روابط دوره نامزدی برای شناخت طرفین با رعایت شرع و عرف خانواده و جامعه بسیار موثر  است. نباید برای شروع زندگی عجله کرد و لازم هم نیست که سخت گیری های افراطی شود. با یک روان پزشک یا روان شناس مشورت کنید که آنها ضمن ارزیابی خصوصیات فردی و رابطه بین دو نفر شما را در تصمیم گیری مناسب راهنمایی می کنند. 

در این مورد خواندن مقاله "تشخیص عشق واقعی از عشق دروغی" را به شما پیشنهاد می کنیم. 

به تلگرام ما بپیوندید
میزان محبوبیت: 4.60(89 رای) | زمان دقیق: 2015-06-08T09:53:12+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون وب سایت جامع خبری خانواده می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است