شنبه ۹۸/۱/۳   Sat 19/3/23

هفت عارضه متداول حاصل از کم‌ خوابی

چاپ مطلب بازدید : 797 پنجشنبه ۶ فروردین ۹۴

هفت عارضه متداول حاصل از کم‌ خوابی

هفت عارضه متداول حاصل از کم ‌خوابی

هفت عارضه متداول حاصل از کم ‌خوابی

هفت عارضه متداول حاصل از کم ‌خوابی

اختصاصی بیست ستون:

ممکن است بدخلقی و کم‌حوصلگی شما دلیلی کاملاً غیر از آنچه فکر میکنید، داشته باشد. در زندگی مدرن مشغولیت‌ها و سرگرمی‌های زیادی وجود دارد که وقت زیادی را به خود اختصاص داده و ناخواسته منجر به کم‌ خوابی و یا نامرتب بودن زمان استراحت می‌شود. ازآنجایی‌که خوابیدن تنها راه ترمیم و نوسازی تمامی ساختارهای فیزیولوژیکی ‌بدن انسان است، کم‌ خوابی و ‌خوابیدن نامرتب به اشکال گوناگون باعث آسیب رسیدن به‌سلامتی می‌شود.

بیشتر اوقات به نظر می‌رسد که این مشکلات و عوارض ربطی به کم ‌خوابی ندارند و به دلایل دیگری به وجود می‌آیند و همین مسئله باعث می‌شود که برای مدت‌های طولانی حل‌نشده باقی بمانند. بعضی از بارزترین این موارد به این شرح هستند:

بی‌حوصلگی و کج‌خلقی
 خواب و بهداشت روانی رابطه‌ی تنگاتنگی دارند. بر اساس آماری که توسط دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه هاروارد منتشر شده است، بیشتر افراد مبتلا به بیماری‌های ‌اضطراب و ‌افسردگی از بی‌خوابی مزمن نیز رنج می‌برند. کم ‌خوابی و خواب نامنظم در دوره‌های زمانی کوتاه نیز عوارض نامطلوب زیادی داشته و می‌تواند در جنبه‌های مختلف شخصیت مثل خلق‌وخو، وضع ظاهری و حتی کیفیت روابط اجتماعی اثر منفی بگذارد.

 به گفته‌ی لورن هیل استادیار رشته‌ی پزشکی در دانشگاه استونی بروک و نویسنده‌ی نشریه‌ی بهداشت خواب: اگر به‌اندازه‌ی کافی نخوابید، به احتمال زیاد تبدیل به یک شخص ناسازگار، لجوج، زودرنج و مستعد برای بروز ‌افسردگی خواهید شد. متأسفانه خواب و ‌افسردگی بر یکدیگر تأثیر متقابل دارند. افزایش ‌اضطراب و ‌افسردگی، باعث کم‌خوابی بیمار می‌شود و از طرف دیگر هر چه کم ‌خوابی افزایش پیدا کند، آسیب‌پذیری شخص در برابر فشارهای عصبی ‌زندگی روزمره بیشتر شده و درنتیجه ‌افسردگی افزایش پیدا می‌کند.


کاهش تدریجی ‌خلاقیت و کارایی ذهنی
به‌طورکلی کم خوابی طولانی‌مدت تأثیرات مخربی بر توانایی‌های ذهنی افراد نظیر استدلال، تمرکز، پیدا کردن کلمات مناسب برای توصیف اشیاء و بروز استعدادهای فردی دارد. در حقیقت با استناد به یافته‌های دانشگاه هاروارد، بی‌خوابی و عوارض آن ازجمله کاهش توانایی‌های فردی و بهره‌وری نیروی کار، سالانه مبلغ 63.2 میلیارد دلار به اقتصاد ایالات‌متحده ضرر می‌رساند. بیشتر افراد گمان می‌کنند که اگر تا دیروقت بیدار بمانند و برای ارائه‌ی گزارش­های مهم و یا تحویل پروژه‌های حیاتی به تحقیق و مطالعه بپردازند، می‌توانند بازده بهتری داشته باشند. درحالی‌که تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که متوقف کردن کار در ساعت مشخص و خوابیدن به‌موقع و کافی، بهترین راهکار برای بهبود عملکرد ذهنی و بهره‌وری است.


 رابرت ‌استیک گولد، سرپرست مرکز خواب و ادراک در دانشگاه هاروارد با بیش از 40 سال سابقه‌ی تحقیقات گسترده در مورد کم خوابی و عوارض آن می‌گوید: ‌خوابیدن به‌موقع و احیاناً همراه با دیدن رؤیاهای شیرین، باعث افزایش توانایی یادگیری، ‌تقویت ‌حافظه و رشد بهره‌وری می‌شود. البته آخرین تحقیقات ‌استیک گولد نشان می‌دهد که خواب کوتاه‌مدت در طول روز نیز تأثیرات مثبتی بر روی ‌حافظه دارد و از نوشیدن ‌قهوه به‌مراتب مؤثرتر است. کافئین موجود در ‌قهوه می‌تواند برای حدود نیم ساعت کارایی ‌مغز و ادراک را افزایش دهد ولی یک چرت کوتاه‌مدت ذهن شما را از تمام مشغله‌هایی که در طول روز داشتید، آزاد می‌کند و آن را برای فعالیت بر روی موضوعات جدید آماده می‌نماید.


افزایش وزن
تحقیقاتی که در سال 2004 توسط دانشگاه ویسکانسین منتشر شد، حاکی از این بود که افرادی با خواب شبانه‌ی کمتر از 6 ساعت، به‌طورمعمول از اضافه‌وزن ناشی از ترشح بیش‌ازحد لپتین (هورمون افزایش اشتها) و گرلین (هورمون ایجاد گرسنگی کاذب) رنج می‌برند. اخیراً نیز محققین موفق به کشف رابطه‌ی نزدیک بین کم‌خوابی و بروز ‌دیابت نوع 2 شده‌اند که نوعی اختلال در سوخت‌وساز بدن است و منجر به افزایش دفعات حس گرسنگی در طول روز و ‌چاقی مفرط می‌شود. در نتایج این تحقیقات، به دلیل افزایش رویکرد افراد به روابط اجتماعی بدون وقفه در زندگی مدرن، از پزشکان و متصدیان امور بهداشتی خواسته‌شده که برای کاهش روند ‌چاقی مفرط و ابتلا به ‌دیابت نوع 2، با تمام توان افراد را به داشتن خواب کافی و به‌موقع تشویق کنند.


وضعیت ظاهری ناخوشایند
معمولاً افرادی که کم خوابی و یا خواب نامنظم دارند را می‌شود از علائم ظاهری تشخیص داد. در مطالعات اخیر دانشگاه استکهلم، ‌چشمان قرمز و منورم، حلقه‌ی سیاه زیر ‌چشم و گوشه‌های دهان متمایل به پایین همگی نشانه‌هایی واضح کم خوابی شناخته‌شده‌اند. بهترین را حل برای داشتن ظاهر شاداب و سرزنده، پرهیز از کم‌خوابی و خواب نامنظم است.


کاهش توانایی قضاوت و تصمیم‌گیری
 به‌طورکلی درک صحیح از موقعیت‌های خاص اجتماعی و گرفتن تصمیمات مناسب و بجا به توانایی ‌مغز در تحلیل احساسات بستگی دارد. بر اساس تحقیقات ویلیام کیلگور محقق دانشکده‌ی پزشکی هاروارد، وقتی که افراد خواب کافی و منظم ندارند، بخش مسئول تحلیل احساسات در ‌مغز (غشای خارجی لوب پیشانی) عملاً به خواب می‌رود. علاوه بر این بر اساس نتایج تحقیق، کم خوابی باعث می‌شود افراد رفتاری توأم با عدم صداقت نشان دهند. در ادارات کارمندانی که خواب منظم و کافی ندارند معمولاً کار مفیدی انجام نمی‌دهند و سعی در سوءاستفاده از تلاش دیگران دارند. درنهایت کم خوابی عامل اصلی کاهش توانایی افراد در کنترل رفتار اجتماعی عنوان می‌شود.


کاهش ‌میل جنسی
یک از مهم‌ترین دلایل کاهش تمایلات جنسی به‌خصوص در زنان، ‌خستگی مفرط است. بنا بر مطالعات کلینیک مایو (mayo clinic) به‌طورمعمول فعالیت‌های روزانه‌ی سنگین زنان نظیر ‌مراقبت از کودکان و گاهی سالخوردگان بسیار خسته‌کننده و فرساینده است و دیگر توان و انگیزه‌ای برای تماس جنس باقی نمی‌گذارد. علاوه بر این بعضی اختلالات مثل تنگی نفس در خواب در صورت درمان نشدن نیز عامل بسیار مؤثری ‌کاهش ‌میل جنسی زنان است. درمجموع عامل اصلی بسیاری از بیماری‌های منجر به کاهش ‌میل جنسی را می‌توان در بی‌خوابی یا کم خوابی جستجو کرد و ‌حل مشکلات خواب می‌تواند گامی مؤثر در درمان این‌گونه بیماری‌ها باشد.


احساس کسالت و بی‌انگیزگی شدید در طول روز
 ارتباط این عارضه با کم خوابی کاملاً واضح است. اگر در طول روز کسل و خواب‌آلوده هستید مطمئناً خواب شبانه‌ی کاملی ندارید و نشانه‌های واضح این عارضه نیز خمیازه‌های پی‌درپی و نیاز مداوم به نوشیدن ‌قهوه برای هوشیار ماندن است. بد نیست بدانید که خواب‌آلودگی در طول روز یک عارضه‌ی بی‌خطر نیست و امروزه تبدیل به معضلی برای سلامتی عمومی جامعه شده است و پیامدهای مرگباری دارد. دلیل اصلی تعداد زیادی از تصادفات ‌رانندگی با تلفات بالا، خواب‌آلودگی راننده است.


سخن آخر

 معمولاً افراد بالغ به 7 تا 9 ساعت خواب در شبانه‌روز نیاز دارند. در حال حاضر بیشتر افراد قبل از خواب عادت به استفاده از تبلت و سایر گجتهای قابل‌حمل دارند که این عادت یکی از بزرگ‌ترین عوامل کاهش زمان در نظر گرفته‌شده برای خواب است. استفاده‌ی بی‌رویه ازاین‌گونه وسایل قبل از خواب نه‌تنها باعث کاهش سطح ملاتونین (هورمون خواب) می‌شود بلکه باعث افزایش فعالیت‌های ‌مغز می‌شوند آن‌هم در شرایطی که برای ‌خوابیدن راحت‌تر این فعالیت‌ها باید کاهش پیدا کنند. بهتر است مدتی قبل از ‌خوابیدن با خاموش کردن ‌تلویزیون و سایر وسایل ارتباط‌جمعی، خود را برای خوابی راحت در محیطی آرام آماده کنید.

در این مورد خواندن مقاله "یک راهکار ساده برای داشتن خواب راحت شبانه" را به شما پیشنهاد می کنیم.

به تلگرام ما بپیوندید
5 ستاره از 5 در 1 رای

عنوان این مقاله : هفت عارضه متداول حاصل از کم‌ خوابی

رای شما :
زمان دقیق: 2015-03-26T12:30:03+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است