شنبه ۹۷/۴/۳۰   Sat 18/7/21

واکنش آمریکا به گزارش آژانس درباره ایران

چاپ مطلب بازدید : 134 سه شنبه ۱۸ اسفند ۹۴
موضوع : اخبار سیاسی

بیست ستون

جان کربی، سخنگوی وزارت امور خارجه ی آمریکا در نشست خبری با حضور خبرنگاران گفت: واشنگتن همچنان درواکنش به نتایج انتخابات ایران سکوت درپیش گرفته است.

 در نشست خبری سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، خبرنگاری با اشاره به گزارش یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و پایبندی کامل ایران به توافق هسته ای از جان کربی چنین سوال کرد  آمانو گفته است در گزارش هایش درباره ایران دیگر وارد جزئیاتی که پیش از توافق هسته ای می شدیم نخواهیم شد آیا او مجاز به چنین کاری است و آیا روند گزارش دهی آژانس از برنامه هسته ای ایران تغییر کرده است؟

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ تاکید کرد: «ابتدا باید بگویم این وظیفه ی آژانس است که درباره ارزیابی خود از پایبندی ایران به تعهداتش در قالب برنامه جامع اقدام مشترک پاسخگو باشد. و حق آنهاست که پاسخ بدهند. آن چیزی که برای ما مهم است پایبندی ایران است. لذا نمی خواهم وارد این بحث بشوم که آیا گزارش دهی در گذشته جزئی تر بوده یا اکنون چگونه است. آژانس باید در این باره پاسخگو باشد. اما مهم برای ما پایبندی ایران به تعهداتی است که در برجام بر این کشور تحمیل شده است و ما باید این پایبندی را شاهد باشیم. لذا همچنانکه که تکرار می کنم آژانس باید درباره گزارش هایش پاسخگو باشد باز هم تکرار می کنم که ایران دارد به تعهدات خود بر اساس برجام عمل می کند و این موضوع از همه چیز برای ما مهم تر است.»

جان کربی در پاسخ به اصرار خبرنگار درباره اینکه آمانو گفته گزارش های آژانس در مقایسه با گزارش های پیش از توافق کمتر به جزئیات می پردازند تاکید کرد: «هیچ اطلاعاتی از این موضوع ندارم. بروید از آژانس بپرسید. تا جایی که من می دانم این گزارش هم محرمانه بوده و درباره محتوای آن سخنی در میان نیست. شما دارید از من می خواهید به میزان وارد شدن گزارش آژانس به بحث ایران نمره بدهم.»

کربی بار دیگر تاکید کرد: «چیزی که برای ما مهم است این است که ایران به توافق پایبند می ماند و تا زمانی که این کشور به توافق پایبند است و آژانس بین المللی انرژی اتمی این پایبندی را راستی آزمایی می کند دیگر بحثی باقی نمی ماند. نمی دانم شما درباره کدام جزئیات دارید صحبت می کنید. شاید جزئیات الان در مقایسه با گذشته دیگر قابل دسترس نباشند. لذا وارد این بحث نمی شوم که آیا گزارش آژانس بیشتر به جزئیات پرداخته است یا کمتر. چیزی که می توانم به شما بگویم این است که آن چه برای ما اهمیت دارد اطمینان یافتن از پایبندی ایران به تعهدات بر اساس برجام است. هیچ نشانه ای هم وجود ندارد که این کشور به تعهداتش پایبند نبوده است.»

کربی با اشاره به این که آقای آمانو باید درباره جزئیات گزارش آژانس پاسخگو باشد بار دیگر تاکید کرد: « گزارش آژانس هر چه می خواهد باشد اگر آمانو از جزئیات مورد نظرش راضی نباشد ،ساز و کارهایی وجود دارد که این موضوع را مطرح نماید. فرض کنیم که شما درست می گویید و گزارش ها قرار است در مقایسه با گذشته کمتر به جزئیات بپردازند. این بدان معنی نیست که شیوه های راستی آزمایی که هم اکنون وجود دارد از شیوه هایی که پیشتر بوده کمتر وارد جزئیات می شوند. هنوز هم همان دسترسی بی سابقه را در زمینه اطلاعات و دانش از برنامه هسته ای ایران در اختیار داریم.

دسترسی به معادن و خردکن ها ، انبارها و سانتریفیوژها. چیزی تغییر نکرده است. هنوز هم بر اساس این توافق داریم هر روز 24 ساعته و هفت روز هفته بر برنامه هسته ای ایران نظارت می کنیم.»

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در برابر اصرار خبرنگار بر پرسش خود گفت: « خوب ، شکل سوال را تغییر دادی من هم شکل پاسخ را تغییر می دهم. درباره اینکه آیا شیوه ی گزارش دهی تغییر یافته است یا خیر از جزئیات آن آگاه نیستم. آن چیزی که برای ما مهم است این است که آیا ایران به تعهدات خود در قبال توافق پایبند بوده یا خیر و تاکنون هیچ نشانه ای دال بر اینکه آنها به الزام ها و تعهداتی که بر اساس این توافق بر آنها تحمیل شده است پایبند نبوده اند وجود ندارد.»

کربی در پاسخ به خبرنگار دیگری که همان پرسش را به شکلی دیگر مطرح کرد گفت: « به شما اطمینان می دهم که بر اساس توافق هسته ای ایران هیچگاه به سلاح هسته ای دست پیدا نمی کند و باید این نکته را هم در نظر داشت که برخی از عناصر این توافق محرمانه است اما درباره چگونگی گزارش دهی آژانس ، این نخستین بار است که چنین مطالبی را می شنوم و می توانم در آینده پاسخ بدهم. و تاکید می کنم بی سابقه ترین نظام بازرسی و نظارت دارد بر برنامه هسته ای ایران اعمال می شود. و تاکنون ایران به همه تعهداتی که بر اساس این توافق باید عمل می کرده عمل کرده است.»

جان کربی در پاسخ به پرسشی درباره انتخابات در ایران و اینکه آیا دولت آمریکا می خواهد موضع گیری کند یا خیر گفت: « خیر ، به نظر من باید به دولت تهران فرصت بدهیم به جمع بندی برسد. نتیجه انتخابات هنوز جمع بندی نشده است. تا جایی که می دانم تا امروز دولت ایران موضعی رسمی در قبال نتایج انتخابات اتخاذ نکرده است و لذا ما هم پیش از هر گونه اظهار نظری ، منتظر می مانیم ببینیم چه خواهد شد.»

جان کربی در پاسخ به خبرنگاری که گفت رئیس جمهور روحانی درباره نتیجه انتخابات سخن گفته است افزود: « سخنرانی روحانی را ندیده ام. اما فکر می کنم وی فقط در این باره سخن گفته و نتیجه رسمی انتخابات هنوز اعلام نشده است. تا امروز نه دولت آمریکا و نه دیگر کشورها درباره نتیجه انتخابات در ایران موضع گیری نکرده اند. دولت ایران هم واکنش رسمی یا بیانیه ای درباره نتایج نداشته است.»

جان کربی درباره گزارشی که در نیویورک تایمز درباره ایران چاپ شده و ادعا شده آمریکا پیش از حمله به عراق با ایران ارتباط برقرار کرده و خواستار استفاده از حریم هوایی این کشور شده است گفت: « این گزارش برگرفته از یک کتاب است و باید نویسنده ی کتاب را پیدا کنید و از او درباره ادعاهایش بپرسید من اطلاعی در این باره ندارم.»

با اخبار سیاسی بیست ستون همراه باشید...

منبع: فرارو
به تلگرام ما بپیوندید
میزان محبوبیت: 4.83(90 رای) | زمان دقیق: 2016-03-08T15:00:25+03:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون وب سایت جامع خبری خانواده می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است