شنبه ۹۸/۱/۳   Sat 19/3/23

ویتامین A و اهمیت ویژه آن بر بدن

چاپ مطلب بازدید : 612 چهارشنبه ۱۸ فروردین ۹۵

ترکیب این ویتامین در گیاهان ایجاد نمی شود اما پیش سازهایش(کارتنوییدها) در گیاهان یافت می شوند و می توانند توسط یک آنزیم خاص واقع در دیواره روده تبدیل به ویتامین A شوند.

بیست ستون

ترکیب این ویتامین در گیاهان ایجاد نمی شود اما پیش سازهایش(کارتنوییدها) در گیاهان یافت می شوند و می توانند توسط یک آنزیم خاص واقع در دیواره روده تبدیل به ویتامین a شوند.
در تغذیه انسان، ویتامین a یکی از معدود ویتامین هایی است که هر دو کمبود و مازاد آن مشکلات جدی برای سلامت ایجاد می کند.
نود درصد از کل ویتامین a در کبد قرار دارد. بقیه در کلیه ها، ریه ها، آدرنال و خون ذخیره شده با مقدار کمی که در سایر اندام ها و بافت ها یافت می شود.
مطالعات نشان می دهد که کبد می تواند به اندازه کافی ویتامین a را ذخیره کند تا از انسان در مقابل دوره های طولانی کمبود تغذیه ای محافظت کند.

اعمال ویتامین a
ویتامین a برای حمایت از رشد، سلامت و زندگی انسانی لازم است. در فقدان این ویتامین،رشد متوقف خواهد شد. کمبود ویتامین a باعث حداقل چهار آسیب فیزیولوژیکی مختلف می شود. از دست دادن بینایی که در نتیجه نقص تشکیل ردوپسین در شبکیه است.نقض در رشد استخوان، نقص در تولید مثل و نقص در رشد و تمایز بافت های اپیتلیال که نتیجه آن کراتینیزه شدن می باشد.
کمبود ویتامین a در توسعه طبیعی استخوان از طریق کنترل فعالیت استیو کلاست ها غضروف اپیتلیال نقش دارد. همچنین کمبود این ویتامین باعث کاهش فعالیت استیو کلاست ها( جذب مجدد استخوان ها) می شود. رشد غیر منظم استخوان و اتصالات نا مناسب مفاصل دو عارضه آشکار کمبود این ویتامین است. در برخی موارد، تنگ شدن مجاری عبوری اعصاب بینایی و شنوایی ایجاد می شود و در نتیجه منجر به کوری و یا ناشنوایی می شود.

کمبود ویتامین a بر عملکرد سیستم ایمنی بدن، به خصوص پاسخ آنتی بادی به آنتی ژن وابسته به سلول t تاثیر می گذارد. کمبود این ویتامین همچنین باعث کاهش فعالیت فاگوسیتوزی در ماکروفاژها و نوتروفیل ها می شود. در انسان، مطالعات نشان می دهد که مواد غذایی غنی از بتا کاروتن سدی در مقابل انواع خاصی از سرطان، از جمله سرطان ریه ( حتی در افرادی که سیگار می کشند) ایجاد می کند. همچنین بیماری های پوستی از جمله پسوریازیس، آکنه با رتینوییدهای مصنوعی درمان می شوند.

منابع طبیعی ویتامین a
غنی ترین منبع ویتامین a روغن ماهی است. در میان غذاهای رایج با منشا حیوانی، چربی شیر،زرده تخم مرغ و کبد به عنوان منابع غنی محسوب می شوند. شیر کم چرب حاوی مقادیر پایینی از این ویتامین می باشد. پیش سازهای ویتامین a، کاروتن ها، به عنوان رنگدانه زرد زرد نارنجی عمدتا در برگ های سبز ایجاد می شود.
شرایط استرس، مانند آب و هوای گرم، عفونت های ویروسی و تغییر عملکرد تیرویید به عنوان علل کاهش رانمان تبدیل کاروتن به ویتامین a می باشند. احتیاجات ویتامین a تحت شرایط استرس مانند دمای غیر طبیعی و یا قرار گرفتن در معرض بیماری افزایش می یابد.

به تلگرام ما بپیوندید
5 ستاره از 5 در 1 رای

عنوان این مقاله : ویتامین A و اهمیت ویژه آن بر بدن

رای شما :
زمان دقیق: 2016-04-06T13:03:11+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است