جمعه ۹۸/۱/۳۰   Fri 19/4/19

ویژگی های فوق‌العاده ویندوز 10

چاپ مطلب بازدید : 2359 شنبه ۲۵ مهر ۹۴

چرا باید برای عرضه‌ی ویندوز 10 مایکروسافت هیجان‌زده باشیم؟

ویژگی های فوق‌العاده ویندوز 10

ویژگی های ویندوز 10

چرا باید برای عرضه‌ی ویندوز 10 مایکروسافت هیجان‌زده باشیم؟

اختصاصی بیست ستون: 

همانطور که می‌دانید نسخه‌ی جدید سیستم عامل ویندوز کمپانی مایکروسافت به زودی و تا قبل از سال 2016 میلادی (احتمالا طی تابستان امسال) به طور رسمی از سوی شرکت مایکروسافت عرضه خواهد شد. طبق روال پیشین انتظار می‌رفت که نسخه‌ی جدید سیستم عامل ویندوز با نام ویندوز 9 معرفی و عرضه شود، اما مایکروسافت مدعی شده که به دلیل ایجاد تغییرات گسترده در نسخه‌ی جدید این سیستم عامل نام آن را با جهشی از ویندوز 8 یا 8.1 به ویندوز 10 تغییر داده است.

ویندوز 10 از قابلیت‌های فوق‌العاده برتر و بهینه‌سازی شده‌ای بهره‌مند خواهد بود و همچنین رابط کاربری کاملا یکپارچه‌ای را در نسخه‌ی موبایلی خویش نیز به همراه خواهد داشت. در واقع با عرضه‌ی ویندوز 10 از تجربه‌ای کاملا یکپارچه در دستگاه‌های هوشمند بهره‌مند از این سیستم عامل بهره‌مند خواهیم شد. اگر تمایل دارید که اطلاعات بیشتری در رابطه با نسخه‌ی موبایلی ویندوز 10 کسب کنید می‌توانید مقاله‌ی با عنوان "بررسی دقیق ترنسخه‌ موبایلی ویندوز 10 مایکروسافت" را مطالعه کنید؛ اما به واقع چه خصوصیات اصلی در نسخه‌ی جدید و دسکتاپی سیستم عامل ویندوز مایکروسافت وجود دارند که علاقه‌ی ما را نسبت به عرضه‌ی هرچه سریع‌تر این سیستم عامل بیشتر می‌کنند؟ ما در این مقاله قصد داریم چند نمونه از قابلیت‌های جدید و هیجان‌انگیزسیستم عامل ویندوز 10 مایکروسافت را خدمت شما عزیزان معرفی کنیم. این ویژگی‌ها و قابلیت‌ها از عمده‎‌ترین دلایل هیجان‌زده شدن بیشتر ما به منظور عرضه‌ی نسخه‌ی جدید سیستم عامل ویندوز به شمار می‌ر‌وند.

عملکرد برتر و بهینه‌سازی شده به منظور فعالیت در سیستم‌های سخت افزاری ضعیف‌تر

ویژگی های ویندوز 10

نسخه‌های پیشین سیستم عامل ویندوز از سالیان دور ضمن هر ارتقایی که شامل می‌شدند مستلزم بهره‌مندی از قطعات سخت افزاری قدرتمندتر نیز بودند. این روند در تمامی نسخه‌های پیشین سیستم عامل ویندوز مایکروسافت از ویندوز 95 گرفته تا ویندوز ویستا قابل مشاهده بود؛ بنابراین و با توجه به این موضوع تنها کامپیوترهایی قابلیت استفاده از نسخه‌های جدید سیستم عامل ویندوز را داشتند که از نظر سخت افزاری قدرتمندتر بوده و توانایی پشتیبانی از برنامه‌ریزی‌های سنگین‌تر نسخه‌های جدید این سیستم عامل را داشته باشند. این موضوع منجر می‌شد تا عده‌ی کثیری از کاربران تمایل چندانی به استفاده از نسخه‌های جدید ویندوز نشان ندهند و ترجیح دهند که از همان نسخه‌های پیشین آن در دستگاه‌های خویش استفاده کنند؛ اما مایکروسافت در طراحی ویندوز 7 تجدیدنظر نموده و سعی کرد که این نسخه‌ی جدید را سبک‌تر از نسخه‌ی پیشین آن یعنی ویندوز ویستا طراحی و عرضه کند؛ بنابراین با توجه به این موضوع تمامی کاربران علاقه‌مند به ویندوز مایکروسافت حتی با کامپیوترهای نه چندان قدرتمند قادر به نصب و استفاده از ویندوز 7 بودند. یکی از عمده‌ترین دلایلی که هم‌اکنون کاربران بسیار زیادی ترجیح می‌دهند که از سیستم عامل ویندوز 7 در کامپیوترها و لپ‌تاپ‌های خویش استفاده‌کننده همین موضوع محسوب می‌شود. در واقع طراحی سبک و بهینه‌سازی ویندوز 7 منجر شد که این سیستم عامل هم‌اکنون هم پرکاربردترین نسخه از سیستم عامل ویندوز مایکروسافت به شمار آید.


اما این تدبیر مایکروسافت ادامه یافته است؛ یعنی ویندوز 8 از ویندوز 7 سبک‌تر بوده و حالی ویندوز 10 از ویندوز 8 و ویندوز 8.1 سبک‌تر و بهره‌ورتر طراحی‌شده است؛ بنابراین به منظور استفاده از تمامی قابلیت‌های جدید سیستم عامل ویندوز 10 مایکروسافت نیز به در اختیار داشتن یک ابر کامپیوتر ندارید، بلکه هم‌اکنون می‌توانید با سیستم‌هایی که به قابلیت پشتیبانی از ویندوز 7 را داشتند به شیوه‌ای مطلوب‌تر ویندوز 10 را اجرا و استفاده کنید. به‌طورکلی مایکروسافت در طراحی ویندوز 10 بستری فوق‌العاده سبک را ارائه می‌کند که با اجزای سخت افزاری نه چندان قدرتمند تعامل مطلوبی را به همراه خواهد داشت، این موضوع مطمئنا یکی از جالب توجه‌ترین و اصلی‌ترین دلایل هیجان‌زده بودن افراد به منظور عرضه‌ی ویندوز 10 محسوب می‌شود.


بازگشت منوی استارت

مایکروسافت در ویندوز 8 رابط کاربری اختصاصی "مترو" (metro) را معرفی کرد. رابط کاربری که در آن بخش‌های نرم‌افزاری و عملکردی دستگاه شما توسط پنجره‌های مشخص و منحصربه‌فردی نمایش داده می‌شدند. در سمت مقابل مایکروسافت منوی استارت قدیمی و پرکاربردی که همواره در تمامی نسخه‌های سیستم عامل ویندوز شاهد آن بودیم را در ویندوز 8 حذف کرده بود. این موضوع از سوی کاربران ویندوزی به طرز چشمگیری مورد نقد واقع شد و بسیاری از افراد حتی به همین دلیل ترجیح دادند که همچنان از نسخه‌های پیشین سیستم عامل ویندوز نظیر ویندوز 7 استفاده کرده و نسبت به تجهیز دستگاه‌های خویش به ویندوز 8 امتناع ورزند.


ویژگی های ویندوز 10

حال مایکروسافت با درک این موضوع تصمیم گرفته که در ویندوز 10 منوی استارت قدیمی و فوق‌العاده پرطرفدار پیشین خویش را مجددا ارائه نماید. با این تفاوت که این منوی استارت به طور همگام‌سازی شده‌ در کنار رابط کاربری متروی ویندوز 10 فعالیت نموده و قابلیت‌های مکمل جالب توجه‌ و بیشتری را نسبت به قبل به همراه خواهد داشت؛ بنابراین بازگشت منوی استارت هم از دیگر دلایل اصلی هیجان‌زده بودن ما به منظور عرضه و استفاده از ویندوز 10 محسوب می‌شود.


قابلیت کورتانا (cortana)

ویژگی های ویندوز 10

قابلیت کورتانا از ویژگی‌های جدید سیستم عامل ویندوز 10 مایکروسافت خواهد بود. کورتانا در واقع دستیار صوتی مایکروسافت محسوب می‌شود و عملکرد و کارایی مشابه با قابلیت سیری (siri) کمپانی اپل و سیستم عامل آی او اس این شرکت به همراه دارد. شما با استفاده از قابلیت کورتانا می‌توانید از طریق دستورات صوتی به اطلاعاتی همچون وضعیتجوی،وضعیتترافیک،نتایجورزشیو ... دست پیدا کنید و همچنین راهنمایی‌های خاصی را از این دستیار صوتی به منظور استفاده‎‌ی بهتر از ویندوز 10 مایکروسافت دریافت نمایید. استفاده از قابلیت کورتانا مطمئنا از دیگر جنبه‌های طراحی منحصر به فرد ویندوز 10 و بخش‌های عملکردی هیجان‌انگیز آن محسوب می‌شود.


قابلیت‌های جدید و برتر رابط کاربری مترو

مایکروسافت در رابط کاربری متروی سیستم عامل ویندوز 10 هم تغییرات عمده‌ای را ایجاد کرده است. در ویندوز 8 و ویندوز 8.1 قابلیت‌ها و عملکردهای رابط کاربری مترو تا حد زیادی محدود بوده و به شیوه‌ای نه چندان جالب توجه انجام می‌گرفت، اما مایکروسافت یک تجربه‌ی بی‌نظیر را در رابط کاربری متروی سیستم عامل ویندوز 10 خویش در اختیار شما قرار خواهد داد.

ویژگی های ویندوز 10


به عنوان مثال شما می‌توانید به طور همزمان از دو پنجره‌ی مربوط به دو برنامه‌ی کاربری متنوع در این رابط کاربری استفاده کنید و در طول مشاهده‌ی آن‌ها با هیچ مشکل عملکردی مواجه نخواهید شد. علاوه بر این موضوع بهینه‌سازی‌ها و قابلیت‌های عملکرد متنوع دیگری نیز به رابط کاربری متروی ویندوز 10 اضافه می‌شوند که تجربه‌ی استفاده‌ی برتری را برای شما به همراه خواهند داشت.

مرورگر اسپارتان (spartan) جایگزین مرورگر اینترنت اکسپلورر

مرورگر اختصاصی سیستم عامل ویندوز از دیرباز مرورگر اینترنت اکسپلورر (internet explorer)بوده است. با عرضه‌ی مرورگرهای قدرتمندی همچون فایرفاکس، اوپرا، گوگل کروم و ... به تدریج میزان استفاده از مرورگر اختصاصی سیستم عامل ویندوز مایکروسافت یعنی اینترنت اکسپلورر به طرز چشمگیری کاهش یافت. این موضوع سبب شده که مایکروسافت برای ویندوز 10 از یک مرورگر جدید و جایگزین برای اینترنت اکسپلورر استفاده کند. این مرورگر اختصاصی و جدید اسپارتان نام دارد.


ویژگی های ویندوز 10

مرورگر اسپارتان قابلیت‌های منحصر به فرد و کاملا اختصاصی را به همراه خواهد داشت و مایکروسافت توجه خاصی به جنبه‌های طراحی و عملکردی آن داشته است. این مرورگر در ویندوز 10 مایکروسافت به عنوان مرورگر پیش‌فرض این سیستم عامل جایگزین اینترنت اکسپلورر خواهد شد. اسپارتان قابلیت همگام‌سازی شدن با دستیار صوتی مایکروسافت یعنی کورتانا را دارد و قابلیت‌های دیگری همچون حاشیه‌نویسی، نوت برداری و ... را نیز به همراه خواهد داشت. اسپارتان تنها از نظر ظاهری تغییرات عمده‌ای را به همراه نخواهد داشت، بلکه از نظر موتور درونی هم یک پشتیبان جدید و مدرن با نام edgehtml را شامل خواهد شد. بدون تردید کنار گذاشتن مرورگر قدیمی و از رده خارج شده‌ی اینترنت اکسپلورر و جایگزینی آن با مرورگر اسپارتان در ویندوز 10 مایکروسافت یکی دیگر از نکات جالب توجه و هیجان‌انگیز ارائه شده در این سیستم عامل به شمار می‌رود که ما را نسبت به عرضه‌ی ویندوز 10 هیجان‌زده‌تر می‌کند.

مترجم: امین رضائیان

به تلگرام ما بپیوندید
5 ستاره از 5 در 1 رای

عنوان این مقاله : ویژگی های فوق‌العاده ویندوز 10

رای شما :
زمان دقیق: 2015-10-17T10:01:08+03:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است