شنبه ۹۷/۱۱/۲۷   Sat 19/2/16

پارتیشن بندی هارد درایو

چاپ مطلب بازدید : 4085 شنبه ۱۷ مرداد ۹۴

پارتیشن بندی هارد درایو چیست؟

پارتیشن بندی هارد درایو

پارتیشن بندی هارد

پارتیشن بندی هارد درایو چیست؟

اختصاصی بیست ستون: 

بدون تردید شما هم با عبارت پارتیشن و پارتیشن بندی برخورد داشته‌اید. پارتیشن بندی کردن یک هارد درایو به شما امکان استفاده از بخش‌های متنوع و دسته‌بندی شما بر اساس نیازهای شما را خواهد داد. یک هارد درایو تا قبل از اینکه حداقل یک پارتیشن را به همراه داشته باشد قابل استفاده نخواهد بود.

به طور کلی هنگامی که قصد نصب سیستم عامل و یا یک هارد درایو جدید را داشته باشید می‌بایست اطلاعات کافی در زمینه‌ی پارتیشن بندی هارد درایو خود داشته باشید. یادگیری این موضوع و کلا شیوه‌ی عملکرد آن به هیچ عنوان امری دشوار محسوب نخواهد شد. ما در این مقاله سعی می‌کنیم تا همه‌ی اطلاعات مورد نیاز شما در رابطه با پارتیشن و پارتیشن بندی هارد درایوها را در اختیارتان قرار دهیم؛ بنابراین با مجله‌ی بیست ستون همراه باشید.

 

پارتیشن چیست؟

بسیاری از هارد درایوها به طور پیش فرض به عنوان یک بخش یا درایو با ظرفیت کلی تعریف شده‌اند. به این بخش یا درایو که حجم مشخصی داشته و قادر به ذخیره‌سازی اطلاعاتی با حجم از پیش تعیین شده است اصطلاحا پارتیشن گفته می‌شود.

همگی هارد درایوها بدین صورت نیستند و برخی از آن‌ها بدون هیچ پارتیشنی ارائه خواهند شد. در این شرایط شما باید برای هارد درایو خود یک یا چند پارتیشن (بنا به سلیقه و شرایط خود) تعیین نمایید. حتی هارد درایوهایی که خود به صورت یک پارتیشن واحد تعریف می‌شوند مطمئنا نیاز به ویرایش خواهند داشت. بدون ترید هیچ کاربری تمایل ندارد که تمامی فایل‌ها و اطلاعات کامپیوتر یا لپ‌تاپ خویش در یک درایو یا پارتیشن واحد ذخیره‌سازی شود.

تصور کنید که هارد درایو لپ‌تاپ شما ظرفیت 1 ترابایتی را به همراه دارد. حال شما برای استفاده از این فضای ذخیره‌سازی می‌بایست حداقل برای هارد درایو دستگاه خود یک پارتیشن سیستمی تعریف نمایید تا اطلاعات سیستم عامل در آن ذخیره‌سازی و اجرا گردد. ساختن و تعیین یک پارتیشن حداقل شرایط مورد نیاز شما به منظور نصب و راه‌اندازی سیستم عامل خواهد بود. شما می‌توانید برای هارد درایو 1 ترابایتی لپ‌تاپ خویش چهار درایو یا پارتیشن مجزا را تعریف کنید و در هر درایو ساخته شده اطلاعات سیستمی خاصی را ذخیره‌سازی نمایید. به عنوان مثال یک درایو 250 گیگابایتی را به عنوان درایو یا پارتیشن بازی‌ها، یک درایو را به عنوان پارتیشن ویدئوها و یک درایو را به عنوان پارتیشن برنامه‌های لپ‌تاپ خویش در نظر بگیرید. تعداد پارتیشن‌ها و حجم ذخیره‌سازی اطلاعات هر یک از آن‌ها می‌تواند توسط شما و بنا به نیازهایتان تعیین گردد.

هر یک از پارتیشن‌های ساخته شده توسط شما می‌توانند فرمت خاصی را داشته باشند. به عنوان مثال درایوها سیستم عامل ویندوز با فرمت ntfs تعریف می‌شود و درایوهای قابل جداسازی با فرمت fat32 تعریف خواهند شد. عموما در هنگام نصب سیستم عامل ویندوز پنجره‌ای مانند تصویر زیر بر روی نمایشگر دستگاه شما نمایان می‌شود که درخواست تعیین محل ذخیره‌سازی اطلاعات سیستم عامل را به همراه دارد. همانطور که مشاهده می‌کنید در تصور زیر تنها یک پارتیشن کلی به طور پیش فرض برای هارد درایو 25 گیگابایتی ما تعریف شده است.


پارتیشن بندی هارد

 

قابلیت ساختن چندین پارتیشن برای هارد درایو

همانطور که پیش از این هم اشاره داشتیم شما می‌توانید برای هارد درایو خود پارتیشن‌های متعدد با حجم‌های ذخیره‌سازی اطلاعات متنوعی را تعیین نمایید. در این شرایط مدیریت فایل‌های سیستمی شما به شیوه‌ای دقیق‌تر و آسان‌تر انجام خواهد شد. به عنوان مثال هنگامی که یک درایو یا پارتیشن مجزا را به منظور ذخیره‌سازی اطلاعات بازی‌های کامپیوتری خود در نظر می‌گیرید، دسترسی به این اطلاعات ساده‌تر و آسان‌تر خواهد شد، چرا که شما می‌دانید تمامی فایل‌های مربوط به بازی‌های رایانه‌ای شما در درایو خاصی و منحصربه‌فردی ذخیره‌سازی شده است.


جالب است بدانید که شما برای حافظه‌ی ذخیره‌سازی فلش مموری خود نیز می‌توانید پارتیشن‌های جداگانه‌ای را تعریف کنید؛ اما این اقدام اغلب از سوی کاربران انجام نمی‌شود چرا که حجم ذخیره‌سازی اطلاعات فلش مموری‌ها عموما محدود بوده و تقسیم بندی این فضای ذخیره‌سازی در قالب پارتیشن‌های مجزا کارایی چندان مناسبی را به همراه نخواهد داشت.

پارتیشن بندی هارد


 

پارتیشن‌های نوع primary، extended و logical

هنگامی که قصد پارتیشن بندی هارد درایو خویش را دارید می‌بایست نسبت به نوع پارتیشن‌ها که در سه دسته‌ی گوناگون با نام‌های primary، extended و logical تعریف می‌شوند آگاهی لازم را داشته باشید. یک هارد درایو یا دیسک ذخیره‌سازی اطلاعات در حالت معمول تنها می‌تواند به چهار پارتیشن متنوع تقسیم‌بندی شود. پارتیشن‌های نوع extended و logical منجر به گذر کردن شما از این محدودیت خواهد شد.

هر هارد درایو یا دیست ذخیره‌سازی اطلاعاتی می‌توانید حداکثر چهار پارتیشن نوع primary یا سه پارتیشن نوع primary و یک پارتیشن نوع extended را به همراه داشته باشد؛ بنابراین اگر نیاز به چهار پارتیشن و یا کمتر از چهار پارتیشن و درایو داشته باشید می‌توانید آن‌ها را از نوع primary بسازید؛ اما اگر قصد داشته باشید که بیش از چهار پارتیشن یا درایو را برای هارد دیسک خود تعریف نمایید نمی‌توانید از این روش استفاده کنید.


تصور کنید که قصد ساختن شش پارتیشن را برای هارد درایو خویش دارید. در این شرایط باید سه پارتیشن خود را به صورت primary تعریف نموده و یک پارتیشن آخر را از نوع extended تعریف نمایید. حال شما می‌توانید درایو یا پارتیشن نوع extended خویش را به سه درایو جداگانه‌ی نوع logical تقسیم بندی نمایید. در این شرایط هارد درایو شما ذاتا از چهار درایو یا پارتیشن (سه پارتیشن primary و یک پارتیشن extended) بهره‌مند است، اما در عمل شما قادر به استفاده از شش درایو یا پارتیشن (سه پارتیشن primary و سه پارتیشن logical) خواهید بود.

شایان ذکر است که شما می‌توانید برای ساختن شش درایو یا پارتیشن مد نظرتان از روش‌های دیگری نی استفاده نمایید. به عنوان مثال می‌توانید دو درایو را به عنوان primary تعریف کرده و دو درایو دیگر را از نوع extended بسازید. سپس هر یک از درایو یا پارتیشن‌های نوع extended هارد درایو خود را به دو پارتیشن نوع logical تبدیل نمایید.


پارتیشن بندی هارد

 

چگونه هارد درایو خود را پارتیشن بندی کنیم؟

به طور کلی فرآیند پارتیشن بندی هارد درایو یک پروسه‌ی بسیار ساده و آسان را به همراه دارد. هنگامی که شما قصد نصب یک سیستم عامل نظیر لینوکس یا ویندوز را دارید، در ابتدا پنجره‌ای پیش رویتان قرار خواهد گرفت که می‌بایست در آن محل مد نظر به منظور نصب سیستم عامل را مشخص کنید. در این بخش شما می‌توانید با ورود به جزئیات ارائه شده نسبت به ساخت، حذف، فرمت و یا تغییر اندازه‌ی پارتیشن‌های متنوع نیز اقدام نمایید؛ اما ما پیشنهاد می‌کنیم که به منظور پارتیشن بندی هارد درایو خود از ابزارها و برنامه‌هایی همچون disk management tool و یا minitool partition wizard استفاده نمایید. این برنامه‌های فوق‌العاده قدرتمند در کوتاه‌ترین زمان ممکن هارد درایو دستگاه شما را با وضعیت مد نظرتان سازگار می‌کنند.


دقت داشته باشید که شما در حین استفاده و اجرای سیستم عامل ویندوز قادر به حذف درایو مربوط به آن نخواهید بود. بدنی منظور می‌بایست سی دی یا دی‌وی‌دی مربوط به نصب سیستم عامل ویندوز را به همراه داشته باشید و پس از راه‌اندازی آن از این طریق نسبت به حذف درایو یا پارتیشن سیستم عامل ویندوز پیشین خود اقدام نمایید.

پارتیشن بندی هارد

 

نمایش درایورها در سیستم عامل ویندوز


سیستم عامل ویندوز پارتیشن‌های متنوع هارد درایو شما را در قالب درایوهای متنوعی در بخش my computer دستگاه‌تان نمایش خواهد داد. به عنوان مثال تصور کنید که لپ‌تاپ شما یک هارد 500 گیگابایتی را به همراه دارد و شما آن را به دو پارتیشن متنوع با ظرفیت‌های 250 گیگابایتی تقسیم بندی کرده‌اید. در این شرایط هنگامی که وارد بخش my computer سیستم عامل ویندوز لپ‌تاپ‌تان شوید دو درایو متنوع را مشاهده خواهید کرد که هر یک از آن‌ها ظرفیت‌های 250 گیگابایتی را به همراه دارند.

پارتیشن بندی هارد

 


تغییر سایر پارتیشن‌های هارد درایو به طور مستقیم در سیستم عامل ویندوز

تصور کنید که هارد درایو لپ‌تاپ شما ظرفیت 1 ترابایتی را به همراه دارد و پیش از این شما چهار درایو یا پارتیشن متنوع را برای آن تعیین کرده‌اید. حال بنا به هر دلیلی قصد دارید که یکی از این پارتیشن‌ها را از نظر حجمی با تغییر اندازه مواجه سازید، به نظر شما چگونه می‌توانید این کار را انجام دهید؟

انجام این کار با استفاده از برنامه‌ی بسیار عالی minitool partition wizardامکان‌پذیر خواهد بود. در واقع شما پس از نصب این برنامه بر روی لپ‌تاپ یا کامپیوتر خود می‌توانید مستقیما از طریق سیستم عامل ویندوز و رابط کاربری این برنامه پارتیشن‌های تعریف شده برای هار درایو خود را دچار تغییر نمایید. جالب است بدانید که شما با استفاده از این برنامه حتی می‌توانید بر روی درایو یا پارتیشن مربوط به سیستم عامل ویندوز خویش نیز تغییرات اعمال کنید.


پارتیشن بندی هارد

یکی از نکاتی که توصیه می‌کنیم در هنگام ساخت درایوها یا پارتیشن‌های هارد درایوتان در نظر بگیرید مربوط به عدم استفاده از تمامی ظرفیت هارد درایو است. در واقع سعی کنید همواره فضای خالی مشخصی را مابین درایوهای خویش در نظر بگیرید. این کار سبب می‌شود که شما در هر زمانی که با کمبود فضای ذخیره‌سازی اطلاعات در هر یک از پارتیشن‌های هارد درایو خود مواجه شدید به راحتی بتوانید با استفاده از برنامه‌هایی همچون minitool partition wizard مستقیما از طریق سیستم عامل ویندوز ظرفیت درایو یا پارتیشن مربوطه را گسترش داده و از فضای به کار گرفته نشده‌ی پیشین هارد خود استفاده نمایید.


در پایان باید تذکر دهیم که چنانچه اولین بار است که قصد پارتیشن بندی هارد را دارید حتما از کسی که در این کار متخصص است کمک بگیرید.

مترجم: امین رضائیان

به تلگرام ما بپیوندید
5 ستاره از 5 در 1 رای

عنوان این مقاله : پارتیشن بندی هارد درایو

رای شما :
زمان دقیق: 2015-08-08T13:39:59+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است