سه شنبه ۹۷/۴/۲۶   Tue 18/7/17

پنج ترفند به منظور عکسبرداری بهتر با گوشی

چاپ مطلب بازدید : 656 شنبه ۲۲ فروردین ۹۴

پنج ترفند به منظور عکسبرداری بهتر با گوشی

پنج ترفند به منظور عکسبرداری بهتر با گوشی

پنج ترفند به منظور عکسبرداری بهتر با گوشی

پنج ترفند به منظور عکسبرداری بهتر با گوشی

اختصاصی بیست ستون: 

با افزایش کیفیت عملکرد و تکنولوژی‌های به کار گرفته شده در دوربین دستگاه‌های هوشمند موبایلی و به ویژه گوشی‌های هوشمند، میزان استفاده‌ی افراد از دوربین‌ها به منظور عکسبرداری فوق‌العاده کاهش‌یافته است. هم‌اکنون کاربران دستگاه‌های هوشمند در هر مکان و زمانی که تمایل داشته باشند می‌توانند با استفاده از دستگاه‌های خویش به ضبط تصاویر باکیفیت و خاطره‌انگیز بپردازند؛ اما در این میان نکاتی وجود دارند که با در نظر گرفتن آن‌ها می‌توانید تصویری بهتر و باکیفیت‌تر را توسط دوربین ‌گوشی هوشمند خود ضبط نمایید. ما در این مقاله قصد دارید که 5 ترفند کاربردی و فوق‌العاده مهم را رابطه با عکسبرداری با استفاده از گوشی‌های هوشمند را به شما عزیزان معرفی کنیم؛ بنابراین با ما همراه باشید.

پنج ترفند به منظور عکسبرداری بهتر با گوشی

قابلیت فوکوس

پنج ترفند به منظور عکسبرداری بهتر با گوشی

قبل از ضبط تصویر مربوط به یک منظره و تکمیل فرآیند عکسبرداری حتما به ‌صفحه نمایش دستگاه هوشمند خود نگاهی بیاندازید و مشاهده کنید که فوکوس سنسور دوربین دستگاه در چه منطقه‌ای متمرکز شده است. سعی کنید که فوکوس را حتما بر روی شی یا شخصی تنظیم نمایید که هدف اصلی تصویر شماست. این موضوع به ویژه در شرایطی که دو شی یا شخص با فاصله‌های مختلف نسبت به دوربین گوشی شما قرار داشته باشند، فوق‌العاده حائز اهمیت خواهد بود.

به منظور درک بهتر این موضوع به تصویر فوق نگاهی بیاندازید. در این تصویر فوکوس دوربین به اشتباه بر روی شاخ برگ درخت تزئینی موجود در محل انجام گرفته و از این‌رو تصویر اصلی مربوط به خانواده‌ی ‌مد نظر تار به نظر می‌رسد. به منظور رفع این مشکل می‌بایست فوکوس دستگاه را که عموما با مستطیلی در وسط ‌نمایشگر گوشی نمایش داده خواهد شد، بر روی افراد خانواده قفل نموده و سپس عکسبرداری نمایید. در این شرایط مشاهده خواهید کرد روند عکسبرداری و تصویر پیش روی‌تان کاملا برعکس شده و تصویر افراد خانواده واضح و تصویر شاخ و برگ درخت تزئینی تار به نظر خواهد رسید.


پنج ترفند به منظور عکسبرداری بهتر با گوشی

تا حد امکان از قابلیت زوم استفاده نکنید

قابلیت زوم در واقع یک تفاوت عمده در عملکرد دوربین گوشی‌های هوشمند با دوربین‌های ‌عکاسی را شامل می‌شود. اغلب دوربین‌های ‌عکاسی حرفه‌ای و دیجیتال قابلیت: زوم اپتیکال " را به همراه دارند که در این شرایط به محض زوم کردن، لنز دوربین به منظور دریافت تصویر بزرگ‌تر از نظر فیزیکی جا به جا شده و عملیات زوم اپتیکال یا نوری را انجام خواهد داد.


پنج ترفند به منظور عکسبرداری بهتر با گوشی

اما سنسور و لنز دوربین اغلب گوشی‌های هوشمند از این قابلیت فیزیکی یا "زوم اپتیکال " بهره‌مند نیستند، بلکه به جای آن از قابلیت "زوم دیجیتال " بهره‌مند خواهد بود. اگر با برنامه‌‎ی pait یا فتوشاپ و یا هر برنامه‌ی ویرایش تصویری کارکرده باشید قابلیت crop را می‌شناسید. با استفاده از قابلیت crop شما می‌توانید قسمتی از تصویر یا عکس ‌مدنظرتان را برش دهید. قابلیت "زوم دیجیتال " در واقع به همین شیوه عمل می‌کند. در این روش شما یک تصویر بزرگ را در نظر گرفته و سپس با زوم دیجیتال قسمت کوچک و منحصربه‌فردی از آن را انتخاب خواهید کرد. مطمئنا در این شرایط جزئیات تصویر حذف شده و کیفیت آن با کاهش محسوسی همراه می‌شود.


بنابراین سعی کنید تا جای ممکن از قابلیت "زوم دیجیتال " گوشی‌های هوشمند استفاده نکنید، چرا که عملکرد آن با افت کیفیت تصویر همراه خواهد بود. از آنجایی که قابلیت زوم دیجیتال دستگاه‌های هوشمند کاملا مشابه با قابلیت crop ابزارهای ویرایش تصویر است، در مواقع لزوم بدون زوم کردن از تصویر ‌مدنظرتان عکسبرداری کرده و سپس با انتقال آن به کامپیوتر تغییرات ‌مد نظر را با استفاده از قابلیت crop ابزارهایی همچون paint یا فتوشاپ لحاظ نمایید.


پنج ترفند به منظور عکسبرداری بهتر با گوشی

از نور فلش استفاده نکنید و سعی داشته باشید که از نور محیطی به بهترین شکل ممکن استفاده به عمل آورید

پنج ترفند به منظور عکسبرداری بهتر با گوشی


این ترفند تنها مختص دوربین گوشی‌های هوشمند نبوده و می‌بایست در حین استفاده از دوربین‌های حرفه‌ای نیز در نظر گرفته شود. باور داشته باشید که نور فلش دستگاه شما در اغلب موارد و شرایط گوناگون تاثیر مثبتی بر روی عملکرد دستگاه شما نخواهد داشت. نور فلش فوق‌العاده قوی و آنی ساطع می‌شود و منجر به روشن شدن بیش از اندازه‌ی اجسام و یا افراد نزدیک به دوربین و برخی از قسمت‌های خاص مستعد دریافت نور و بازتاب آن خواهد شد و سایر قسمت‌ها و بخش‌های تصویر را با سیاهی و نقاط تاریک محسوسی مواجه می‌سازد. به‌طورکلی سعی داشته باشید که تا حد ممکن از قابلیت فلش دستگاه خود استفاده نکنید، بلکه به جای آن از حداکثر نور محیطی موجود در اطراف خود استفاده به عمل آورید. نورهای طبیعی نسبت به نور led آنی ساطع شده از سوی گوشی یا دوربین شما نتیجه‌ی بسیار مطلوب‌تری را به همراه خواهند داشت.


بااین‌وجود در برخی از شرایط که محیط اطراف بیش از اندازه تاریک باشد شما مجبور به استفاده از نور فلش led دستگاه خواهید بود. در این شرایط سعی کنید که بیش از حد به دوربین نزدیک نباشید و در فاصله‌ی مناسبی نسبت به آن قرار بگیرید تا نور فلش ساطع شده کاملا پخش و با طیف گسترده‌تری توسط سنسور دوربین دستگاه شما ضبط گردد.

پنج ترفند به منظور عکسبرداری بهتر با گوشی

سعی کنید از سنسور دوربین اصلی دستگاه استفاده کنید

پنج ترفند به منظور عکسبرداری بهتر با گوشی


هم‌اکنون علاقه‌ی افراد نسبت به ضبط تصاویر ‌سلفی فوق‌العاده افزایش یافته است و این موضوع سبب شده که به کارگیری سنسور دوربین جلو یا ‌سلفی دستگاه‌های هوشمند بسیار افزایش یابد. مطمئنا استفاده از سنسور دوربین ‌سلفی گوشی‌ها و ضبط تصاویر ‌سلفی امری جالب و سرگرم‌کننده خواهد بود، اما همان‌طور که می‌دانید این دوربین‌ها اغلب از نظر دامنه و کیفیت با محدودیت مواجه هستند. اغلب سنسور دوربین ‌سلفی گوشی‌های هوشمند از نظر پیکسلی نسبت به سنسور دوربین اصلی این دستگاه‌ها ضعیف‌تر در نظر گرفته می‌شوند، بنابراین اگر قصد دارید که تصویری مناسب و باکیفیت‌تر را ضبط نمایید حتما سعی کنید که از سنسور دوربین اصلی گوشی خود استفاده نمایید.


پنج ترفند به منظور عکسبرداری بهتر با گوشی

از برنامه‌های دوربین ثانویه و قدرتمند استفاده کنید

پنج ترفند به منظور عکسبرداری بهتر با گوشی

شما می‌توانید به منظور کنترل بهار عملکرد دوربین ‌گوشی هوشمند خود از برنامه‌های ثانویه‌ی مربوط به این قابلیت به جای برنامه‌ی پیش‌فرض ارائه شده برای آن استفاده نمایید. امکان استفاده از این برنامه‌ها در هر دو سیستم عامل آی او اس و اندرویدی وجود دارد. به عنوان مثال یکی از بارزترین نمونه از این برنامه‌ها برای سیستم عامل اندروید، برنامه‌ی قدرتمند camera fv5 محسوب می‌شود که قابلیت‌های متنوع و کاربردی بسیار عالی را در اختیار شما قرار خواهد داد. به‌طورکلی برنامه‌های این چنینی و توسعه داده شده توسط برنامه نویسان سوم شخص متعددی در این زمینه ارائه شده‌اند که با تجربه‌ کردن هر یک آن‌ها می‌توانید بهترین برنامه و قابلیت‌ها را برای سنسور دوربین ‌گوشی هوشمند خود به ارمغان بیاورید.


 به صورت کلی ترفندها و روش‌ها بسیار متعددی وجود دارند که منجر به بهتر و بهتر شدن عکسبرداری شما با استفاده از سنسور دوربین گوشی‌های هوشمند خواهند شد، اما این 5 موردی که ما به آن‌ها اشاره داشتیم، از کاربردی‌ترین ترفندهای موجود به منظور دستیابی به تصاویر باکیفیت‌تر خواهد بود. یکی دیگر از نکاتی که همواره قبل از شروع عکسبرداری و یا فیلمبرداری با استفاده از گوشی یا دوربین خود می‌بایست به آن توجه داشته باشید مسئله‌ی تمیز بودن لنز دستگاه است. سعی داشته باشید که پیش از شروع فرآیند فیلمبردای و یا عکسبرداری حتما ابتدا لنز دوربین دستگاه خود را تمیز کنید.

مترجم: انین رضائیان

به تلگرام ما بپیوندید
میزان محبوبیت: 4.97(67 رای) | زمان دقیق: 2015-04-11T10:53:10+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون وب سایت جامع خبری خانواده می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است