پنجشنبه ۹۸/۱/۲۹   Thu 19/4/18

چرا با خیره شدن به نورخورشید عطسه می کنیم ؟

چاپ مطلب بازدید : 1567 دوشنبه ۹ آذر ۹۴

دلیل عطسه ناشی از نگاه کردن به نور شدید خورشید

چرا با خیره شدن به نورخورشید عطسه می کنیم ؟

عطسه ناشی از نگاه به خورشید

دلیل عطسه ناشی از نگاه کردن به نور شدید خورشید

افراد زیادی وقتی به نور خورشید خیره می شوند ، عطسه می کنند .  این وضعیت در سال 1954 توسط دانشمندان " واکنش عطسه وابسته به نور " نامیده شد و کنکاش درباره آن به سالیان قبل بر می گردد. ارسطو نیز معتقد بود گرمای خورشید باعث خشک شدن مجاری بینی می شود و این عارضه باعث بروز احساس خارش و عطسه خواهد شد اما علم کنونی پاسخ دیگری برای چرایی عطسه کردن با خیره شدن به نور خورشید دارد. این عارضه در نوزادان هم مشاهده شده است، پس چیزی نیست که اکتسابی باشد بلکه فرآیندی ژنتیکی است و از همان آغاز تولد در هر فردی وجود دارد.

پدید آمدن خارش و عطسه بعد از خیره شدن به نور خورشید می تواند به دلیل اختلاف در سیگنال های مغزی باشد . محققان معتقدند نگاه کردن به نور خورشید و تحریک و فعالیت زیاد اعصاب بینایی می تواند به اعصاب تری ژمینال یا سه قلو که در مجاورت اعصاب بینایی قرار دارد منتقل شود . بعد از آن تحریک بینایی باعث ایجاد احساس سوزش در بینی و در نهایت عطسه خواهد شد . در هر صورت این پدیده با مغز ارتباط دارد .

پیش از این محققان دانشگاه زوریخ عطسه های ناشی از خیره شدن به نورخورشید و عطسه های معمولی را مقایسه کردند و این دو را مورد آزمایش قرار دادند. زمانی که نور شدید به صورت فلش روی شی مورد نظر می تابید، امواج مغزی فرد را با استفاده از الکتروانسفالوگرام اندازه گیری کردند و در نهایت متوجه شدند عطسه های ناشی از خیره شدن به نورخورشید باعث فعالیت بیشتر در کورتکس بینایی می گردد. این نتیجه حاکی از آن است که حساسیت زیاد به نور، این فرآیند واکنشی را تا ساقه مغز جلو می برد.

به تلگرام ما بپیوندید
5 ستاره از 5 در 1 رای

عنوان این مقاله : چرا با خیره شدن به نورخورشید عطسه می کنیم ؟

رای شما :
زمان دقیق: 2015-11-30T08:55:23+03:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است