یکشنبه ۹۷/۴/۳۱   Sun 18/7/22

چه زمانی باید باتری لپ‌ تاپ خود را تعویض کنیم

چاپ مطلب بازدید : 599 شنبه ۲۲ فروردین ۹۴

بهترین زمان برای تعویض باتری لپ‌ تاپ چه زمانی است؟

چه زمانی باید باتری لپ‌ تاپ خود را تعویض کنیم؟

چه زمانی باید باتری لپ‌تاپ خود را تعویض کنیم؟

چه زمانی باید باتری لپ‌تاپ خود را تعویض کنیم؟

اختصاصی بیست ستون: 

باتری لپ‌ تاپ‌‌ها بعد از گذشت مدت زمان معینی کارایی لازمه را نداشته و مرده فرض خواهند شد و این موضوع به هیچ عنوان با طرز استفاده‌ی شما از باتری دستگاه‌تان ارتباط مستقیمی ندارد. البته شیوه‌ی استفاده از باتری لپ‌ تاپ می‌تواند در کاهش عمر آن تاثیرگذار باشد. اما هر چه قدر هم که با باتری لپ‌تاپ خود خوب رفتار کرده و از آن مراقبت نمایید، باز هم پس از گذشت مدت زمانی خاصی باتری دستگاه کارایی خود را از دست داده و اصطلاحا یک باتری "مرده" فرض می‌شود.

بنابراین همواره پس از رسیدن باتری لپ‌ تاپ شما به مرحله‌ی مردن تنها یک راه حل پیش روی شما خواهد بود و آن هم تعویض و جایگزین کردن باتری لپ‌ تاپ با یک باتری جدید و تازه نفس است. اما چه زمانی باتری دستگاه شما مرده فرض می‌شود؟ به بیان دیگر چگونه تشخیص دهیم که باتری لپ‌ تاپ ما باید تعویض گردد؟ ما در این مقاله به بحث و گفتگو در این زمینه پرداخته و روش‌هایی را به منظور بررسی و انتخاب بهترین زمان ممکن برای تعویض باتری لپ‌ تاپ‌تان را ارائه خواهیم کرد. بنابراین با مجله‌ی بیست ستون همراه باشید.

چه زمانی باید باتری لپ‌ تاپ خود را تعویض کنیم؟

از هشدارهای سیستم عامل ویندوز استفاده کنید

به طور کلی با استفاده‌ی مکرر از باتری لپ‌ تاپ به تدریج ظرفیت و توانایی آن کاهش می‌یابد و این امر موضوعی مسلم و امتناءناپذیر به شمار می‌رود. در این بین سیستم عامل ویندوز دائما شما را در جریان تغییرات ایجاد شده در ظرفیت باتری لپ‌ تاپ نمی‌گذارد، اما هنگامی که باتری لپ‌ تاپ از نظر توان ‌شارژرهی انرژی ناچیزی را به همراه داشته باشد، سریعا از طریق سیستم عامل ویندوز پیغام هشداری مبنی بر ضعیف بودن باتری دستگاه ارسال شده و بر روی نمایشگر دستگاه شما به تصویر کشیده می‌شود.

در این شرایط پیغام هشداری که دریافت می‌کنید از آیکون تنظمیات باتری در سیستم عامل ویندوز و یک ضربدر قرمز رنگ کشیده شده بر روی آن تشکیل می‌شود، یعنی دقیق مشابه با تصویر زیر و پیغامی که در آن نمایش داده شده است. اما این موضوع چه ارتباطی با تشخیص دادن بهترین زمان به منظور تعویض باتری لپ‌ تاپ شما دارد؟

چه زمانی باید باتری لپ‌تاپ خود را تعویض کنیم؟


اگر به تصویر فوق توجه کرده باشید متوجه خواهید شد که در بخش زیرین پنجره‌ی پیغام نمایش داده شده، گزینه‌ای وجود دارد که تیک مربوط به آن زده شده. این گزینه در واقع به سیستم عامل ویندوز دستور می‌دهد تا در شرایطی که باتری لپ‌ تاپ نیاز به تعویض داشته شما را در جریان موضوع قرار دهد. به بیان دیگر سیستم عامل ویندوز با بررسی ظرفیت و توان باتری لپ‌ تاپ شما زمان دقیق تعویض آن را مشخص کرده و در صورت نیاز به شما می‌گوید که باتری دستگاه‌تان مرده فرض شده و بهتر است که آن را تعویض نمایید.

علاوه بر این، اگر به طور دائم از باتری لپ‌ تاپ خود استفاده کنید و همواره پس از گذشت مدت زمان ناچیزی با پیغام مربوط به افت ‌توان شارژدهی باتری مواجه شوید، مطمئنا باتری دستگاه شما "مرده" فرض شده و نیازمند تعویض است. تشخیص این موضوع امری نه چندان دشوار و بی‌دردسر به شمار می‌رود.

چه زمانی باید باتری لپ‌ تاپ خود را تعویض کنیم؟


چگونه ظرفیت و توان باتری لپ‌ تاپ خود را بررسی کنیم؟

با استفاده از برنامه‌های قابل ‌اعتماد توسعه داده شده توسط برنامه نویسان سوم شخص می‌توانید ظرفیت و سایر اطلاعات دقیق باتری لپ‌ تاپ خود را بررسی نمایید. یکی از بهترین و قابل ‌اعتمادترین نمونه از این نوع برنامه‌ها، ابزار batteryinfoview نام دارد که به واقع اطلاعات جامع و مطلوبی را در رابطه با باتری لپ‌تاپ‌تان در اختیار شما قرار خواهد داد. شایان ذکر است که با کلیک بر روی نام این برنامه می‌توانید به صفحه‌ی دانلود آن مراجعه کنید.


چه زمانی باید باتری لپ‌تاپ خود را تعویض کنیم؟

به عنوان مثال به تصویر فوق توجه داشته باشید. در این تصویر و کادری که با رنگ قرمز نشان داده شده، اطلاعات مربوط به باتری یک لپ‌ تاپ در حال استفاده نمایش داده شده است. همانگونه که می‌بینید باتری این لپ‌ تاپ در ابتدا ظرفیت نهایی معادل با 86580 میلی آمپر ساعت را به همراه داشته است. به بیان دیگر باتری این لپ‌ تاپ با ظرفیت 86580 میلی آمپر ساعتی طراحی شده، اما هم اکنون ظرفیت نهایی آن پس از شارژ کامل معادل با 61261 میلی آمپر ساعت خواهد بود. بنابراین ظرفیت باتری این لپ‌ تاپ در حدود 25319 میلی آمپر ساعت افت داشته و هم اکنون تقریبا 70.8 درصد از ظرفیت اولیه و اصلی طراحی خویش را به همراه خواهد داشت.

چه زمانی باید باتری لپ‌ تاپ خود را تعویض کنیم؟


باتری لپ‌ تاپ خود را کالیبره کنید.

اطلاعاتی که در حین استفاده از برنامه‌ای نظیر برنامه‌ی batteryinfoview به آن دست پیدا می‌کنید، اطلاعات آنی و تکمیلی مربوط به زمان استفاده از لپ‌تاپ شما هستند و مطمئنا قابل تغییر خواهند بود. این ظرفیت و اطلاعات نمایش داده شده در آینده و به مرور زمان کاهش پیدا می‌کند. اما در برخی از موارد انجام اقداماتی همچون کالیبره کردن باتری دستگاه می‌تواند منجر به احیای بخشی از توان و ظرفیت شارژدهی باتری لپ‌ تاپ و یا هر دستگاه هوشمند دیگری گردد.


کالیبره کردن باتری لپ‌ تاپ‌ها به هیچ عنوان امری دشوار به شمار نمی‌رود و در صورت تمایل شما عزیزان حتما در بخش جداگانه‌ای به توضیح بیشتر در این رابطه و ارائه‌ی مقاله‌ای تخصصی در این زمینه خواهیم پرداخت و روش کالیبره کردن باتری لپ‌ تاپ را به شما عزیزان و همراهان مجله‌ی بیست ستون آموزش خواهیم داد. به طور کلی کالیبره کردن باتری دستگاه می‌تواند تغییرات فوق‌العاده‌ای را به همراه داشته و عملکرد باتری دستگاه شما را کاملا متحول سازد.

چه زمانی باید باتری لپ‌تاپ خود را تعویض کنیم؟


به عنوان مثال ما باتری لپ‌تاپی را کالیبره کردیم که پیش از انجام این فرآیند ظرفیتی معادل با 27.7 درصد از ظرفیت طراحی خود را به همراه داشت و دائما از سوی سیستم عامل ویندوز پیغام‌های هشداری مبنی بر "مرده" بودن باتری و نیازمند بودن به تعویض آن ارائه می‌شد. پس از انجام فرآیند کایبره کردن باتری علاوه بر اتمام پیغام‌های هشداری ویندوز دریافتیم که ظرفیت باتری از 27.7 درصد از ظرفیت طراحی اولیه‌ی خویش به 70.8 از ظرفیت اولیه‌ی خود افزایش یافته است. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که همواره قبل از بررسی ظرفیت و ‌توان شارژدهی باتری دستگاه خود ابتدا طی یک مرحله آن را کالیبره کنید و سپس به بررسی اطلاعات و آمارهای مربوط به آن بپردازید.

چه زمانی باید باتری لپ‌ تاپ خود را تعویض کنیم؟


چه عواملی منجر به افت ‌توان شارژدهی باتری لپ‌ تاپ خواهند شد؟

عوامل بسیار متعددی وجود دارند که بر روی توان و مدت زمان شارژدهی باتری لپ‌تاپ شما و عمر آن موثر هستند. این عوامل شامل مواردی همچون گرما، میزان استفاده، نحوه‌ی استفاده، عمر باتری، ظرفیت خود باتری و .... خواهند بود. البته همانطور که اشاره داشتیم باتری لپ‌تاپ‌ها بلااستثناء پس از گذشت مدت زمان مشخص و معینی مرده فرض خواهند شد و کیفیت عملکرد خود را از دست می‌دهند، اما عوامل نامبرده شده در بخش فوق می‌توانند عامل به منظور تسریع در مردن باتری لپ‌تاپ شما به شمار آیند.


به عنوان مثال اگر شما باتری لپ‌تاپ خود را از آن جدا کرده و در گوشه‌ای قرار دهید و به هیچ عنوان از آن استفاده نکنید، باز هم با گذر زمان میزان توان و ظرفیت شارژدهی آن به تدریج با کاهش مواجه خواهد شد. اما نکته‌ای وجود دارد که می‌تواند از تسریع افت ‌توان شارژدهی باتری لپ‌تاپ شما جلوگیری به عمل آورد. این نکته مربوط به جداسازی باتری دستگاه در شرایطی است که از کابل ‌شارژر و برق مستقیم استفاده می‌کنید. در حین استفاده از لپ‌تاپ خود با استفاده از اتصال کابل مستقیم ‌شارژر حتما بتری دستگاه را خارج نمایید، چرا که گرمای حاصل از عملکرد سیستمی و اجزای سخت افزاری لپ‌تاپ امری فوق‌العاده موثر در کاهش تدریجی ‌توان شارژدهی و عمر باتری دستگاه شما به شمار می‌رود.

چه زمانی باید باتری لپ‌ تاپ خود را تعویض کنیم؟


تعویض باتری لپ‌ تاپ

برخی از لپ‌تاپ‌ها قابلیت جداسازی باتری را به همراه ندارند. البته منظور از بیان این جمله این نیست که به هیچ عنوان نمی‌توانیم باتری این محصولات را جدا یا تعویض نماییم. در این لپ‌تاپ‌ها دسترسی به باتری به راحتی و توسط خود کاربر امکان‌پذیر نبوده و بدین منظور می‌بایست پیچ‌های اختصاصی بدنه‌ی لپ‌تاپ گشوده شده و نهایتا به بخش باتری آن دست پیدا نماییم. با این وجود باید ذکر کنیم که عمدتا کمپانی‌های تولید کننده‌ی لپ‌تاپ‌ها سعی می‌کنند که باتری محصولات خود را قابل جداسازی و تعویض توسط کاربر ارائه کنند و اگر بنا به دلایل خاصی از این موضوع ‌چشم پوشی کنند، محل باتری را در داخل بدنه‌ی دستگاه به گونه‌ای در نظر می‌گیرند که به راحتی و ساده‌ترین شکل ممکن قابل دسترس باشد.


چه زمانی باید باتری لپ‌تاپ خود را تعویض کنیم؟

بهتر است به منظور تعویض باتری لپ‌تاپ‌هایی که باتری آن‌ها به راحتی قابل جداسازی نیست، از افراد متخصص و نمایندگی‌های مجاز کمک بگیرید تا خدای کرده مشکلی در این زمینه برای شما ایجاد نشود. دقت داشته باشید که عمر باتری لپ‌تاپ شما محدود بوده و این باتری به منظور استفاده برای لپ‌تاپ شما در نظر گرفته شده است. بنابراین سعی نکنید که بدون استفاده از آن به نوعی از مردن باتری جلوگیری به عمل آورید. باتری لپ‌تاپ‌ها با گذر زمان خود به خود با افت توان همراه خواهند شد، بنابراین سعی کنید که از باتری لپ‌تاپ خود به درستی استفاده کنید. مطمئنا اگر افت توان و ظرفیت باتری لپ‌تاپ شما به تدریج و با فواصل زمانی بلند صورت می‌پذیرد، شما شیوه‌های درستی را در حین استفاده از آن به کار می‌گیرید. اما در سمت مقابل اگر احساس می‌کنید که ظرفیت و توان باتری لپ‌تاپ‌تان به سرت در حال کاهش است، مطمئنا باید دقت بیشتری داشته و سعی کنید که به عوامل نامبرده شده در این مقاله توجه بیشتری داشته باشید.

مترجم: امین رضائیان

به تلگرام ما بپیوندید
میزان محبوبیت: 4.77(106 رای) | زمان دقیق: 2015-04-11T14:48:16+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون وب سایت جامع خبری خانواده می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است