دوشنبه ۹۷/۹/۱۹   Mon 18/12/10

چگونه با کودک لجباز رفتار کنیم

چاپ مطلب بازدید : 2687 چهارشنبه ۲۸ بهمن ۹۴

به لجبازی و یکدنگی فرزند تان توجه نکنید

چگونه با کودک لجباز رفتار کنیم

کودکان لجباز

به لجبازی و یکدنگی فرزند تان توجه نکنید

اختصاصی بیست ستون :

کنار آمدن با کودکان لجباز بسیار کار مشکلی است ، کودک لجبازی که حرف خود را می زند و کار خودش را می کند و به خراب کاری های خود ادامه می دهد . شاید در این شرایط به تهدید متوسل شوید و به او بگویید : اگر این کار را انجام دهید به پدرت می گویت تنبیهت کند ، اگر دست و صورتت را نشویی ناهار نخواهی خورد ، اگر از برادرت معذرت خواهی نکنی تو را به مهمانی نمی برم و ... . تمام این جملات یک معنی مشخص در ذهن کودک ایجاد می کند و آن این است که جنگ آغاز شده ، این اعلام جنگ تهدیدی است که کودک را به لجبازی وادار می کند .

کودکان از سن یک سالگی لجباز می شوند و حتی می تواند با رفتار غلط والدین و اطرافیان در وجود کودک نهادینه شود . سوال مطرح می شود که چرا بچه ها لجبازی می کنند ؟ زیرا می خواهند ابراز وجود کنند و مرتبه خود را به بزرگترها نشان دهید و در اصطلاح خودشان را نشان دهند . این شرایط شاید برای کودکان 1-2 ساله بی معنا باشد و بیشتر برای کودکان بزرگتر صدق می کند .

کودکان برای دیده شدن لجبازی می کنند . وقتی به آنها توجه نمی کنید ، زورگویی می کنید ، پرخاشگری می کنید یا بدون این که از کودک نظر بخواهید کار خودتان را می کنید ، باید منتظر لجبازی کردن کودک تان باشید . کودک به استقلال نیاز دارد و گاهی برای به دست اوردن این استقلال لجبازی می کند . از طرفی کودکان گاهی به  خاطر خشم های ابراز نشده یا پافشاری روی یک رفتار می خواهند شما را عصبانی کنند . این رفتار با نام لجبازی شناخته می شود در حالی که عامل متفاوتی باعث شکل گیری آنها شده است .

برخورد با کودک لجباز

برای این که رفتارهای پرخاشگرانه را در کودک کاهش دهیم :

کودک را تشویق کنید . باید برای هر رفتار مناسب به او پاداشی دهید و در مقابل رفتارهای اشتباه پاداش را از او سلب کنید .

وقتی کودک برای دست یابی به خواسته خود شروع به گریه و داد کشیدن می کند به او توجه نکنید تا بفهمد برای رسیدن به خواسته هایش لجبازی و داد و بیداد موثر نیست .

سرخود کاری نکنید و هر لحظه نظر کودک را بخواهید و به او استقلال عمل دهید .

کودک تان را مجبور به شتاب زدگی و عجله نکنید . زمانی که به فرزند خود فشار بیاورید ، شرایط برای او غیر قابل تحمل خواهد شد و باعث می شود یکدنده شود و با شما مقابله کند . باید حواس کودک تان را پرت کنید . زمانی که کودک لجبازی می کند ، با تغییر مسیر توجهش ، جلوی این شرایط ناخوشایند را بگیرید . باید الگوی خوبی برای فرزندتان باشید . لجبازی نکنید تا کودک تان لجبازی کردن را یاد نگیرد . باید در زندگی منطقی و مدبرانه رفتار کنید تا فرزندتان یاد بگیرد در هنگام روبه رو شدن با خشم و شرایط غیر دلخواهش چگونه رفتار کند .

به تلگرام ما بپیوندید
3 ستاره از 5 در 7 رای

عنوان این مقاله : چگونه با کودک لجباز رفتار کنیم

رای شما :
زمان دقیق: 2016-02-17T13:43:32+03:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است