جمعه ۹۸/۱/۳۰   Fri 19/4/19

چگونه بعد از طلاق با اقوام خود رو به رو شویم ؟

چاپ مطلب بازدید : 1146 شنبه ۱۴ آذر ۹۴

بعد از طلاق از همسر سابق تان بدگویی نکنید

چگونه بعد از طلاق با اقوام خود رو به رو شویم ؟

رفتار بعد از طلاق

بعد از طلاق از همسر سابق تان بدگویی نکنید

اختصاصی بیست ستون:  

طلاق فرآیندی است که شاید در زندگی مشترک هر زوجی ایجاد شود و بسیار طولانی و طاقت فرسا است ، زیرا طرفین را با آشفتگی ها و دل مشغولی های زیادی همراه می کند . عده ای تصور می کنند بعد از تمام شدن زندگی مشترک و رسیدن به طلاق تمام سختی ها و مشکلات به پایان می رسد اما بعد از طلاق هم چنان فشارها و دغدغه های زیادی وجود دارد ؛ از کنار آمدن فرد با طلاق ، پیدا کردن شغل برای خانم های مطلقه ، رسیدگی به فرزندان تا رو به رو شدن با اقوام و فامیل !

بعد از طلاق معمولا با فشار زیادی از جانب فامیل رو به رو خواهید شد . همواره ذهن تان درگیر است که چگونه به نگاههای تحقیر آمیز آنها نگاه کنید و آنها را متوجه کنید که نیاز به حمایت آنها دارید نه کنایه و زخم زبان ! . این نگرانی راجع به قضاوت های عجولانه اطرافیان می تواند برای هر فردی به یک چالش بزرگ تبدیل شود .

البته عده ای دیگر از اطرافیان و فامیل می توانند به جای تحقیر و کناره گیری و سرزنش به شما تبریک بگویند و حمایت تان کنند . برخورد اطرافیان با توجه به این که چقدر با شما صمیمیت داشته اند ، در گذشته رابطه تان چگونه بوده است ، تا چد حد شرایط زندگی شما و همسر سابق تان را می دانند ، چقدر از همسر سابق تان خوششان می آید و با توجه به شخصیت فامیل می تواند متفاوت باشد .

اگر یکی از اعضای فامیل تان دوست صمیمی شماست و از مشکلات زندگی سابق تان خبر دار است ، قطعا برای شما فردی حمایت گر خواهد بود .البته همیشه با افراد حمایت گر و مهربان روبه رو نخواهیم شد و ممکن است این زخم زبان ها  و کنایه ها اذیت مان کند . در ادامه مطلب به شما می گوییم که با این افراد چگونه رفتار کنید .

طلاق تان را با چه کسی  در میان بگذارید

قبل از هر چیزی باید شرایط خانوادگی و فردی خود را ارزیابی کنید تا بدانید در چه زمانی و به چه کسانی باید طلاق تان را  اطلاع دهید . در این زمینه باید با اعضای خانواده و والدین تان مشورت کنید . شاید بهتر باشد که طلاق تان را با اقوام نزدیک و به صورت محدود اعلام کنید .

باید شیوه گفتن تان درست باشد

از قبل تمرین کنیدکه چه چیزی را باید بگویید . باید بدانید که چه قدر از جزئیات را باید با آنها در میان بگذارید . نیازی نیست اطلاعات اضافه دهید . زیرا حرف زدن درباره اطلاعات بیش از حد راجع به اختلافات و خیانت در زندگی مشترک سبب می شود آنها شما را سرزنش کنند .

به اندازه برای اطرافیان صحبت کنید

وقتی می خواهید خبر طلاق تان را به فامیل و اقوام بگویید ، باید آرام باشید . نیازی نیست با یک مقدمه طولانی راجع به اختلافات و تنش ها شروع کنید . اگر این خبر را بدون مقدمه طولانی تعریف کنید و موقعیت را به صورت درست و با ظرافت تبیین کنید ، آنها استرس کمتری خواهند داشت . نباید در مقابل سوالات اقوام و فامیل واکنش عصبی و خشمگینانه داشته باشید زیرا این رفتار شما باعث قضاوت های نا به جا خواهد شد .


همچنین بخوانید: عمر طولانی، چه راهی دارد؟

رفتار بعد از طلاق

نیازی نیست برای هر کسی توضیح دهید

اگر نمی خواهید درباره طلاق تان زیاد صحبت کنید ، این حق شماست که برای هر کسی حرف نزنید . با به کار بردن جملاتی چون " شاید شما نگران من باشید اما من دوست ندارم درباره این اتفاق حرف بزنم " یا " خواهشا بحث را عوض کنید ، من طلاق گرفتم و تمام شد " و ... از بحث در این باره کناره بگیرید .

زیاد بدگویی همسر سابق تان را نکنید


باید یادتان باشد که شما و همسرتان زمان های خوشی هم داشته اید و فامیل پیش از این روابط مثبت و خوشی شما را دیده اند . شاید بعضی از اقوام تان با همسر سابق تان صمیمی بوده اند و از او خوششان می آمد ، با این تفاسیر هر چند از او عصبانی هستید اما بدگویی زیاد درباره همسر سابق تان می تواند باعث ناراحتی و تعجب آنها شود و شاید شما هم ناراحت شوید که چرا فامیل تان از همسر سابق شما طرفداری می کنند . علاوه بر آن تحقیر و سرزنش همسرتان می تواند باعث به وجود آمدن برداشت های غلط و کناره گرفتن آنها از شما شود زیرا نگران رفتار شما با خودشان خواهند بود .

با اقوام تان رفت و آمد داشته باشید

نباید فشار و نگرانی ناشی از قضاوت دیگران و توضیح دادن به آنها سبب شود که تصمیم بگیرید که رابطه تان را با کل فامیل قطع کنید . شما بعد از طلاق به حمایت اجتماعی نیاز دارید و همه فامیل هم برخورد بدی با شما نخواهند داشت . قطع رابطه نه تنها باعث فشار روانی بیشتر روی شما می شود بلکه سوءتفاهمات و کنجکاوی اطرافیان را هم بیشتر می کند .


علاوه بر آن شما باید بعد از طلاق زودتر به روال طبیعی زندگی بازگردید . پس با فامیل و اقوام خود رفت و آمد داشته باشید اما بهتر است روابط تان را با افراد تحقیر کننده محدود کنید .

به سلامت روانی فرزندان تان اهمیت دهید

اگر از همسر سابق تان صاحب بچه هستید ، نباید جلوی او از پدر و مادرش بدگویی کنید و حتی در حضور او از طلاق تان حرف بزنید . باید سعی کنید روابط سالم و مثبتی با فامیل خود و فامیل همسرتان داشته باشید و حتی خانواده تان را به ادامه دادن این رابطه تشویق کنید . به این صورت به سلامت روانی فرزندان تان اهمیت می دهید و باعث می شوید آنها از این روابط مثبت منافع زیادی به دست آورند .


همچنین بخوانید: نازک شدن موها، عوامل

بعضی از برخوردهای اطرافیان را طبیعی بدانید

هر چقدر هم بخواهید با فامیل و اطرافیان تان برخورد مثبتی داشته باشید ، باز هم افرادی هستند که شما را مورد سرزنش و قضاوت قرار دهند و پشت سرتان حرف بزنند . باید بدانید این واکنش ها کاملا طبیعی است و شما نمی توانید تمام رفتارهای اطرافیان را کنترل کنید . با این وجود باید تلاش کنید جلوی مشکلات و سرزنش ها را بگیرید . اگر باز هم از جانب آنها احساس فشار می کنید ، با یک مشاور مشورت کنید .

خیلی به واکنش ها و قضاوت های اطرافیان اهمیت ندهید

باید بپذیرید که عده ای تجربیات شما را ندارند و نمی توانند مانند شما احساس و رفتار کننند . آنها برطبق شرایط زندگی و سبک خودشان رفتار می کنند . اگر تلاش های خود را کردید ، باز هم با چند مشاور صحبت کنید ، تصمیم تان را مرور کرده اید ، دیگر نیاز نیست خودتان را تحت فشار بگذارید تا اطرافیان را راضی کنید که حق را به شما بدهند یا حتی شما را درک کنند .


همچنین بخوانید: خواص کدو سبز

این خواسته شما به ندرت اتفاق می افتد زیرا آنها جای شما نیستند . اگر برای جلوگیری از طلاق اقدامات لازم را انجام نداده اید و اطرافیان به این خاطر شما را سرزنش می کنند ، باید بدانید که احساس گناه و سرزنش زیاد کمکی به شما نمی کند بلکه برای سلامت شما و زندگی تان آسیب زا هم هست .

در رفتار با دیگران صبور باشید

اگر مساله طلاق تان را به صورت آرام و ملایم با اقوام و دوستان تان در میان بگذارید ، قطعا با حمایت و مهربانی آنها رو به رو می شوید . درست نیست برای مقابله و مشاجره با همسرتان با اطرافیان خود متحد شوید . طلاق در زندگی فرآیندی گذراست و باید به خودتان و آنها فرصت دهید که با تغییرات به وجود آمده کنار بیایند . با صبر ، حمایت و صداقت می توانید به خوبی از این مرحله گذر کنید .


 

 

به تلگرام ما بپیوندید
5 ستاره از 5 در 1 رای

عنوان این مقاله : چگونه بعد از طلاق با اقوام خود رو به رو شویم ؟

رای شما :
زمان دقیق: 2015-12-05T08:18:23+03:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است